Švédsko může být první zemí s vlastní kryptoměnou

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Postoj států a vlád v otázce kryptoměn se zdá být velmi odlišný. Na jedné straně tu máme státy, které chtějí kryptoměny regulovat, nebo přímo zakázat. Na druhém konci se najdou státy, které chtějí tento technologický pokrok využít ve svůj prospěch.

Švédsko

kryptorublu (kryptoměně, navržené Ruskem) nebo o Petrolu (venezuelské kryptoměně, kryté ropou) jsme nedávno psali. Do hry však přednedávnem vstoupil další zajímavý hráč. Je ním Švédsko. Tento severský stát by totiž podle vyjádření Riksbank, švédské centrální banky, chtěl do dvou let vydat první státní kryptoměnu: e-Krona.

Švédsko se zdá být ideálním kandidátem na první národní kryptoměnu z několika důvodů. Jedním z nich je například fakt, že ve Stokholmu byla před více než 350 lety vydaná první papírová bankovka v podobě, v jaké ji známe dnes. James Pomeroy, ekonom pracující pro HSBC banku uvedl další pádný argument:

„Riksbank vydala několik vědeckých článků právě na téma státní kryptoměny. Podle jejích výzkumů dochází k poklesu používání papírových peněz. Riksbank věří, že úlohou centrální banky je poskytnout občanům jinou platební alternativu.“

Bezhotovostní společnost

Pomeroy se také vyjádřil, že e-Krona by pochopitelně musela být stejně dostupná pro dennodenní transakce běžných lidí, jako pro firmy a finanční instituce. Dále uvedl, že právě ve Švédsku, které iniciovalo krok směrem k peněžní společnosti, by se mohl zrodit také konec peněz.

Takzvaná bezhotovostní společnost přitom s pomocí e-Krony vůbec nevypadá nereálně. Stačí si představit aplikaci nebo kartu, na které byste e-Krony měli uschované, což je ve své podstatě velmi podobné tomu, jak dnes již funguje většina lidí.

Je velmi pravděpodobné, že nebudete s sebou nosit plnou peněženku, ale raději budete mít svoje peníze bezpečně uložené na kartě. Podobným směrem by se měla ubírat i e-Krona. Pomeroy přitom uvedl, že blockchain by představoval ideální technologii pro zastřešení této měny.

Závěr

To, že si banky uvědomují, že lidé začínají hledat alternativy, může být konec konců užitečné pro společnost jako celek. Pokud tedy banky nechtějí přijít o svoje pozice (a to, řekněme si upřímně, žádná banka nedovolí), musí se adaptovat na rychle se měnící prostředí ve FinTech oboru.

Pokroky v tomto oboru přitom mohou znamenat obrovský posun vpřed nejen pro FinTech jako takový. Tento posun totiž vyvíjí tlak právě na banky. Z části by se dalo říci, že banky tak nutí, aby se adaptovaly a nabídly lidem víc, než tomu bylo dodnes. Proto by právě státní kryptoměna mohla pomoci nejen bankám a státům, ale hlavně těm, komu má pomáhat nejvíce, lidem. A Švédsko se nabízí jako ideální kandidát, i z toho důvodu, že už dnes je zemí, kde se nejméně používá k platbám hotovost a nejvíce platební karty.

Přeložila Denisa Falta z originálu z SK webu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img