Rusko: Medveděv chce, aby EAEU jednotně regulovala kryptoměny

0
Rusko: Medveděv chce, aby EAEU jednotně regulovala kryptoměny

Dmitrij Medveděv, předseda vlády Ruska, vyzval státy, které jsou součástí Euroasijské hospodářské unie, aby přijaly společný přístup k regulaci kryptoměn.

Celoplošná regulace kryptoměn v zemích EAEU

Podle zprávy ruského státního mediálního oddělení Tass Medveděv uvedl, že členské státy Euroasijské hospodářské unie (EAEU) by namísto regulace kryptoměn na národní úrovni měly zavést celoplošnou politiku. Svůj návrh přednesl 2. února na konferenci „Digital Agenda in the Era of Globalization“ (Digitální agenda v éře globalizace), která se konala v Kazachstánu.

Na členy EAEU, kam spadají země jako Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Rusko, Medveděv naléhal:

„… neměli bychom se soustředit pouze na národní politiku. Věnujme vážnou pozornost tomu, že naše ekonomiky jsou příliš úzce propojeny. Nebude prospěšné implementovat principy regulace kryptoměn pouze v jedné zemi. Naše přístupy bychom měli koordinovat na úrovni celé Unie.“

V současnosti země EAEU k regulacím virtuálních měn sledují více méně své vlastní stanoviska. V prosinci 2017 oznámilo Bělorusko svůj postoj vůči kryptoměnám a ICO. Ve srovnání s návrhem zákona, který vydalo ruské ministerstvo financí NSA, se jeví jako mimořádně shovívavý. Však posuďte sami ve článku zde.

Nerozhodnost Ruska

Ještě v říjnu 2017 žádal ruský prezident Vladimír Putin o vytvoření jednotného platebního prostoru pro členské státy EAEU. Zároveň ve stejnou dobu oznámil záměr, že Rusko by mělo vydávat svou vlastní kryptoměnu – kryptorubel. Koncem prosince však byly plány na vydávání vlastních digitálních měn jednotlivými státy zrušeno.

Ve stejnou dobu navrhl první zástupce guvernéra ruské centrální banky virtuální měnu, jenž by byla vydána jménem všech zemí EAEU, jakož i zemí BRICS: Brazílie, Rusko, Čína, Indie a Jižní Afrika. Nyní není zcela jasné, na kolik návrh ustál, a zda-li má tento plán stále podporu horních vrstev ruského vedení. Původní záměr si můžete přečíst v tomto článku.

V rozhovoru, který se konal koncem ledna 2018, se ruský ministr financí Anton Siluanov vyjádřil:

„V USA už vyvinuli způsob, jak monitorovat tyto transakce, rubl je bezpečnější než kryptoměny. Je tomu tak proto, že všechny transakce v rublech mohou být monitorovány výlučně naší centrální bankou a nikým jiným.“

Zároveň dodal, že „budoucnost patří blockchainu“ a vysvětluje, že ruská vláda „ho použije a ve skutečnosti ho už začínáme uplatňovat, zatímco kryptoměny považujeme za spekulaci.“

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na