Dosáhnou kryptoměny všeobecné akceptace již v roce 2019?

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

V lednu 2019 zaznamená technologie blockchain kulaté jubileum. Bude to totiž desáté výročí její existence. Satoshi Nakamoto, tajemný tvůrce Bitcoinu, právě v lednu před deseti lety zveřejnil na Sourceforge software pod označením Version 0.1. Od té doby vzniklo více než 1 600 dalších kryptoměn a různých projektů, využívajících tuto technologii.

Deset let je v technologické oblasti poměrně dlouhá doba, a tak vyvstává otázka, kdy dosáhne blockchain všeobecného přijetí a rozšíření do různých oblastí vědy, obchodu, průmyslu či služeb.

Získejte profesionální analýzy a exkluzivní pohled na kryptoměny na trading11.com

I přes velké množství investičních zpráv ohledně digitálních měn, které se objevují téměř každý den, je tento typ investování stále považován za vysoce spekulativní.

Využitelnost versus spekulace

Podle zakladatele společnosti Zerion Evgenya Jurtaeva jsme stále svědky malého množství případů využití kryptoměn. Na druhou stranu spekulací ohledně ceny je pořád více. Velká většina investorů stále hledá “nový” Bitcoin či Ethereum v nově vznikajících ICO. Jejich snaha je přitom jednoznačná – objevit kryptoměnu, která zaznamená stejný cenový boom jako dvě výše zmíněné.

Aby však kryptoměny získaly oblibu široké veřejnosti, musejí spekulace ustoupit ze své pozice a do popředí se musí dostat reálné využití digitálních měn. Blockchainové projekty musí přinést inovace a oslovit dostatečný počet lidí. Jedině to je cesta ke stavu, kdy se kryptoměny stanou používané každým z nás.

Mohlo by vás zajímat: Krátký přehled jednotlivých “generací” technologie blockchain

Budoucnost je v DApps

Zatímco Bitcoin přinesl revoluci v oblasti plateb, Ethereum odhalilo potenciálně neomezený rozsah využitelnosti blockchainu. I díky němu mohli vývojáři vytvořit již více než 1 500 decentralizovaných aplikaci (DApps), od kterých si slibují intuitivní řešení velkého množství rozmanitých problémů.

DApps tím pádem mohou být klíčem k rozšíření kryptoměn mezi veřejnost. A nemusí jít pouze o otázku plateb. Důležité je, aby nabídly tak kvalitní produkt nebo službu, že svou “centralizovanou” konkurenci nechají v pozadí. V opačném případě si k nim lidé jen těžko najdou cestu.

Svou vizi ohledně Dapps v roce 2019 vyjádřil i Carl Bennetts ze společnosti Status.im. Podle něj budeme svědky stále většího množství vývojářů a designérů, kteří se zaměří na tvorbu jednodušších a uživatelsky přívětivějších aplikací pro denní použití. Tím se docílí snížení bariéry pro nástup kryptoměn.

Platby třeba zefektivnit

Jak jsme uvedli výše, první oblastí, v níž našel blockchain uplatnění, byly platby. Tato sféra zůstává jednou z priorit, na které se jednotlivé developerské týmy soustředí. Hlavním cílem je především předejít situaci, jež nastala koncem minulého roku. Vysoké transakční poplatky a zpoždění realizací plateb s Bitcoinem totiž dozajista nejsou cestou, jak nahradit současný bankovní systém.

Aktuálně se situace normalizovala, na což naráží i Yoav Dror ze společnosti PumaPay:

“Až donedávna bylo hlavní výzvou zkrátit čas a snížit náklady na zpracování plateb s kryptoměnami. V případě Bitcoinu jsme viděli, že doba zpracování byla často až jedna hodina a výše poplatků odrazovala lidi od denních plateb touto měnou. V roce 2018 jsme svědky několika případů, které dokazují, že platby kryptoměnami mohou být skutečně rychlé, levné a vhodné pro každodenní transakce.”

Tip: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, podívejte se na tento návod.

Škálovatelnost

Je tu však ještě jeden velký problém, kterým si musí technologie blockchain projít a co nejdříve ho vyřešit. Je jím škálovatelnost.

Veřejné blockchainy, jako je Bitcoin a Ethereum, by měly přistoupit k řešení škálovatelnosti co nejdříve (pozn. škálovatelnost – schopnost se rozšiřovat, resp. schopnost sítě rozšířit množství transakcí za určitý čas, a tím i množství uživatelů). Prozatím může aktuální kapacita zpracování transakcí postačovat, ale v případě, že se kryptoměny reálně rozšíří, bude současný stav nepřijatelný. Proto je důležité, aby se developeři zabývali touto otázkou již v předstihu a na masovou akceptaci kryptoměn byli předem připraveni.

Závěr

Dosáhnou kryptoměny všeobecného přijetí už v následujícím roce? Podle všeho je tato situace málo pravděpodobná. Přesto může být rok 2019 slušnou startovací linií pro probuzení celého kryptoodvětví. Ostatně, naznačuje to i generální ředitel společnosti Waves Alexander Ivanov:

“Rok 2019 bude určitě začátkem masového osvojení kryptoměn. Je však ještě třeba udělat mnoho pro spojení dvou rozdílných světů: tradičního bankovnictví a kryptoměn.”

Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru videí na našem YouTube kanálu.

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Dalibor V.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img