Krátký přehled jednotlivých “generací” technologie blockchain

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Ve světě blockchain technologií probíhá vývoj neustále a tak dnes již nikoho nepřekvapuje, že se začíná mluvit o jednotlivých blockchain generacích. Každá nová generace přinesla něco nového a ve své podstatě způsobila nebo ještě jenom způsobí revoluci nejen ve světě kryptoměn.

Získejte profesionální analýzy a exkluzivní pohled do světa kryptoměn na trading11.com.

Blockchain 1.0

První generaci známe všichni. Jde o blockchain Bitcoinu a jemu podobných měn, jako Litecoin, Dogecoin, Monero, ZCash a podobně. V případě bitcoinového blockchainu se již některé chyby opravily a nyní se pracuje na Lightning Network. První generace blockchainu teď narazila na problém známý jako škálovatelnost.

Tip redakce: Představujeme tři nejslibnější vylepšení Bitcoinu

Blockchain 2.0

Druhou generací jsou kryptoměny, jejichž blockchain umožňuje vytvářet smart-kontrakty (Turingovsky úplné skripty) a další kryptoměny. Nejznámější jsou Ethereum či Čínské NEO.

NEO je velmi centralizované, nicméně, na jeho blockchainu má běžet spousta služeb, které by měly být využívané samotnou Čínou a navíc tato technologie staví na základě Etherea. Naopak, Ethereum má mnohem globálnější komunitu a je zde déle. Bude zajímavé pozorovat tyto dva projekty: stejná technologie – rozdílné přístupy.

Blockchain 3.0

Třetí generací by měly být kryptoměny, které budou využívat technologii tangle resp. DAG. Budou bez poplatků a jejich blockchain by neměl růst takovým způsobem jako třeba blockchain Bitcoinu.

DAG (Directed Acyclic Graph) používá například IOTA, která podle mých vlastních zkušeností nefunguje a Jakub Jedlinský ze společnosti AltLift se na adresu IOTA na Cash Flow summitu nevyjádřil vůbec pozitivně. Třetí generace teprve začíná vznikat. Uvidíme, co přinese a zdali to nebude slepá vývojová větev.

Mohlo by vás zajímat: Proč IOTA přitahuje pozornost vlád

Jestli vás tento článek zaujal, máme pro vás dobrou zprávu. Brzy totiž každé verzi věnujeme samostatný článek. Sledujte nás na facebooku, ať o nic nepřijdete.

Naše nejnovější video:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img