Představujeme tři nejslibnější vylepšení Bitcoinu

0
(0)

I když můžeme Bitcoin s čistým svědomím označit za nejznámější a nejcennější kryptoměnu, její blockchain zas tak úplně dokonalý není. Odpovědí vývojářů bylo vytvoření mnoha dalších kryptoměn. Každá z nich má svůj vlastní blockchain, určený na poskytování funkcí, které Bitcoin k dispozici nemá. V konečném důsledku by i některá z těchto kryptoměn mohla sesadit Bitcoin z prvního místa, pokud by soubor těchto funkcí byl dostatečně přesvědčivý.

Ve snaze potvrdit a podpořit dominanci Bitcoinu, jeho vývojáři pilně pracují na některých vylepšení známých pod zkratkou BIP.

V našem článku se podíváme na tři nejslibnější.

BIP č. 1 – Lightning Network

Princip Lighting Networku byl poprvé načrtnut v roce 2015 Josephem Poonem a Thaddeusem Dryjem. Zaměřuje se na zvýšení škálovatelnosti díky zavedení okamžitých plateb mimo prostředí blockchainu (off-chain). Vytvoření sítě mikrotransakčních kanálů mimo řetězec umožňuje mikroplatby od velikosti (0.00000001 BTC). Navíc tyto transakce budou prováděny téměř okamžitě bez dlouhého čekání.

Lightning Network umožňuje vykonávat nekončený počet transakcí bez nutnosti ukládat všechny podrobnosti do blockchainu. Jedinou informací, která je zaznamenána v řetězci je množství Bitcoinů v peněžence a procentuální podíly zúčastněných stran.

Mohlo by Vás zajímat: Jak si vybrat vhodnou peněženku

BIP č.2 – M.A.S.T.

„Merkelized Abstract Syntax Tree“ umožňuje specifikovat data do větší hloubky, přičemž současně snižuje množství dat, které je třeba zaznamenat do blockchainu.

M.A.S.T. je kombinace dvou nástrojů – Mercle Tree a Abstract Syntax Tree (AST).

Abstract Syntax Tree (AST) je způsob, jak lze popisovat program rozdělením do jednotlivých částí. Usnadňuje analýzu a optimalizaci. AST propojuje každou funkci se svými závislostmi, až dokud k nim nejsou všechny závislosti namapovány.

Na straně druhé Mercle Tree umožňuje ověřit, zdali je jednotlivý prvek součastí souboru jednoznačných identifikátorů členů bez přítomnosti celého souboru. Například peněženky Bitcoin SPV používají Mercle Tree pro efektivní využití šírky pásma. Ověřují, zda jsou jednotlivé přijaté transkakce členem bloku bez toho, aniž by musely celý blok převzít.

Stručně řečeno, technika AST umožňuje rozdělit program na jednotlivé části. “Stromy” pak umožňují ověřit, zda jednotlivé části patří k úplnému programu, aniž by byl celý program přítomen. Tím se snižuje velikost transakcí, zvyšuje se ochrana soukromí a zavádí se možnost větších smart kontraktů.

Existují tři M.A.S.T. vylepšení

První z nich je BIP 114, které vytvořil Johnson Lau, vývojář společnosti Bitcoin Core. Cílem návrhu je zvýšit efektivitu v rámci sítě zavedením nového skriptu, který se označuje jako merkelizovaný skript. Skript by snížil potřebu velkého množství údajů o transakcích se současným zachováním většího soukromí během transkací.

BIP 116 a BIP 117 jsou dvě vylepšení navržená vývojářem společnosti Bitcoin Core Markem Friedenbachem a to způsobem umožnujícím M.A.S.T., pokud jsou implementována společně. Rozdíl mezi návrhy spočívá v tom, že ten první podporuje všechny skripty, které se momentálně v síti Bitcoin nachází, zatímco druhý podporuje pouze nativní adresy SegWit.

Tip redakce: Coinbase implementuje SegWit

BIP č.3 – Důvěrné transakce

Na konceptu důvěrných transakcí pro síť Bitcoin pracuje Gregory Maxwell. Jak již sám název napovídá, toto vylepšení zahrnuje zavedení vyšší úrovně ochrany soukromí na údaje obsažené v síti Bitcoin. Platí to jak pro transakce, tak i pro příslušné adresy.

Před adaptací SegWitu by přidání důvěrných transakcí do bloku Bitcoinu vyžadovalo HardFork. Od aktualizace je však možné tento kod přidat a implementovat jen pomocí SoftForku.

Povolení důvěrných transakcí by umožnilo konkurovat ostatním altcoinům, zaměřeným na ochranu soukromí, jako jsou společnosti Monero (XMR) a Zcash (ZEC). Právě tyto společnosti výrazně profitují na vzrůstající poptávce po soukromých transakcích.

Pokud Vás zajímá, jak lze zbohatnout na kryptoměnách, přečtěte si náš článek.

Závěr

Zavedení BIPs by mělo pozitivní důsledky ve zvýšení soukromí, zvýšení rychlosti transakcí, stejně tak i v možnosti začlenění komplexních datových souborů, jako jsou smart kontrakty, bez zvyšování zátěže sítě. Dále by umožnila Bitcoinové síti zvládnout o mnoho větší objem transkací a tím zlepšit jejich škálovatelnost. Dění na poli implentace BIPs budeme i nadále sledovat a vám přinášet nejnovější informace.

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Marek Hološka

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img