Coinbase implementuje Segwit

0
(0)

Uživatelé největší americké kryptoburzy Coinbase se mohou radovat. Burza totiž zavádí tolik žádaný Segwit. Za jeho implementaci lobbovalo na začátku roku prostřednictvím petice přes 12,000 uživatelů.

Coinbase spustí během následujícího týdne jednu z nejžádanějších a nejprogresivnějších funkcí Bitcoinu. SegWit je funkce, jejíž zavedení znamená pro uživatele nižší poplatky a rychlejší transakce. Byla implementována již do verze bitcoin core 0.13.0 a to v Srpnu roku 2017. Coinbase se však do jeho zavedení příliš nehrnul, což jeho uživatele značně rozčilovalo.

Na začátku tohoto roku byla sepsána petice, ve které se přes 12,000 uživatelů, dožadovali co nejrychlejší implementace této funkce. SegWit kromě toho řeší také bezpečnost transakcí a do budoucna napomůže rychlejší integraci Lightning Network.

Co je vlastně Segwit?

Segregated Witness, neboli zkráceně pouze Segwit, je vlastnost, která je součásti kódu bitcoinu již od roku 2016. Díky segregaci podpisu transakce umožňuje snížit velikost jednotlivých transakcí. Kromě toho umožňuje také zvýšit váhu jednotlivého bloku (doteď cca. 1MB) až na 4000000.

A co to znamená pro uživatele? Tím, že každá transakce bude po implementaci Segwitu zabírat v bloku méně místa, bude zároveň každá transakce méně nákladná, z čehož pochopitelně plynou nižší transakční poplatky pro klienty. Kromě toho bude taky každá transakce rychlejší.

SegWit dále přináší jednodušší škálování a také řeší problémy s “transaction malleability”, tedy s poddajností ID transakce, což umožňovalo potencionální útok, pomocí modifikace klíče transakce před tím, než došlo k jeho ověření. Kromě toho všeho umožňuje také do budoucna jednodušší implementaci Lightning Network, která bude schopna zpracovat až milión transakcí za sekundu.

“Bezpečnost je pro nás prioritou” zní z Coinbase

Někdo si možná myslí, že nižší poplatky za transakce jsou primárním důvodem, proč se Coinbase tak dlouho zavedení Segwitu vyhýbal. Dan Romero, víceprezident Coinbase, však v Prosinci minulého roku uvedl, že pro burzu je prioritou zabezpečení a stabilita, nikoliv zavádění nových funkcí. A to navzdory přání jejich klientů, kteří tolik prahnou po implementaci SegWitu. Napsal, že vzhledem k tomu, že svým klientům uchovávají Bitcoiny v hodnotě biliónů dolarů, je nutné jakýkoliv zásah do infrastruktury důkladně zvážit a naplánovat.

Oznámení o implementaci Segwitu obsahuje však také varování, že po zavedení aktualizace si uživatelé musí dát obzvlášť pozor, aby si nespletli adresy peněženek pro transakce mezi Bitcoinem a Bitcoin Cash. Po zavedení Segwitu totiž již nebude možné takovou transakci zvrátit.

“Zašlete-li BCH (Bitcoin Cash) na BTC (Bitcoin) adresu, nebude již možné takovou transakci vrátit a váš digitální majetek bude nenávratně pryč.”

Stojí v oznámení.

SegWit pro všechy!

Coinbase však není jedinou kryptoburzou, která se zavedením SegWitu poněkud otálela. Minulý týden implementoval SegWit také Bitcoin Core wallet a zanedlouho také Bitfinex, z jejichž prohlášení jde znát veliké nadšení:

“Jakožto přední kryptoburza jsme svým klientům zavázáni k poskytování těch nejlepších služeb a jejich postupnému zlepšování. Implementace a podpora Segwitu řeší tři největší problémy, které se zájemců o kryptoměny týkají, a to transakční poplatky, rychlost transakcí a kapacita sítě. Jsme potěšení, že díky této aktualizaci můžeme naším klientům nabídnout až o 20% nižší transakční poplatky a vyšší přenosovou rychlost,” uvedl v příspěvku na blogu Medium Paolo Ardonio, CTO společnosti Bitfinex.

Vyšší rychlost Bitcoin sítě

Očekává se, že po zavedení tolik žádané funkce SegWit dojde k nárůstu rychlosti celé Bitcoin sítě. Vyplývá to z prohlášení Sergeje Kotliara, CEO služby Bitrefill, který upozornil na to, že v době výpadku Coinbase došlo k poklesu Bitcoinových transakcí. To podle něj naznačuje, že burza představuje pro síť obrovskou zátěž.

Zdá se tedy, že tlak uživatelů na vedení Coinbase ohledně implementace SegWitu zafungoval. Mohou se tak těšit na nižší poplatky, vyšší rychlost, větší zabezpečení a větší rychlost celé Bitcoinové sítě. Kromě toho umožní SegWit do budoucna snad také rychlejší a jednodušší přechod na Lightning Network. O propojení Coinbase a Lightning Network se v současné době snaží tvůrci aplikace Lightning Ramp, jejíž alfa verze byla spuštěna před více než týdnem. Je pravděpodobné, že zbytek burz s implementací Segwitu nebude dlouho čekat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

ZdrojCCN.com
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img