Lightning network překročila 100 uzlů a adopce SegWitu dosáhla 20%

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Platební síť Lightning network, založená na Bitcoin blockchainu, už překročila 100 uzlů (nodes) a SegWit za chvíli dosáhne 20% podílu na transakcích.

Lighting Network

Lightning Network (LN) je řešení pro škálování, které je ve vývoji již několik let. Protokol vytváří systém mimo řetězec (off-chain) vytvořením sítě platebních kanálů, kde finanční prostředky nejsou svěřeny třetí straně. Teoreticky slibuje, že bude škálovat Bitcoin tím, že povolí tisíce transakcí za sekundu, aniž by ohrozil jeho decentralizovanou podstatu. První platba v této síti proběhla úspěšně 28. 12. 2017. Nárůst je rychlý, v současnosti je už v síti více než 100 uzlů.

S rostoucí akceptací LN se zároveň šíří obavy, zda uživatelé vůbec tuší, jak tato síť funguje. V současnosti ale LN používají spíše hardcore nadšenci, kteří jsou ochotní obětovat určitou částku výměnou za to, že budou mezi prvními uživateli sítě. Další rozšíření závisí na tom, zda se řešení ujme a bude využíváno i běžnými uživateli pro běžné platby. Díky tomu, že LN používá pro fungování SegWit, začíná být výhled optimistický s tím, jak stoupá akceptace SegWitu mezi uživateli.

SegWit

Tento týden udělal pokrok také SegWit. Akceptace a propagace SegWitu, která se v posledních šesti měsících neustále rozšiřovala, v lednu zaznamenala nárůst o téměř 100 % na 19 % transakcí s Bitcoiny.

Zatím největší překážkou většímu rozšíření je malé množství hlavních digitálních peněženek, které SegWit podporují.

Celý seznam je k dispozici zde.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img