Bitcoin Cash (BCH)

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Bitcoin již nějakou dobu trápily problémy se škálovatelností. Poplatky za transakce byly na historickém maximu, jeho blockchain donedávna trápil masivní spam, jenž velikost mempoolu (nevyřízené transakce) vyhnal na 120 MB. Právě proto se tato kryptoměna na začátku srpna (1.8.2017) aktualizovala. Protokol SegWit má zvýšit rychlost verifikování transakcí.

Bitcoin Cash s tím vším nemá absolutně nic společného. Tento coin vznikne (Nebo vznikl .. v závislosti na tom, kdy tento článek čtete) 1.8.2017 v 12:00. Jde o user activated hard-fork (UAHF), to znamená nekompatibilní “aktualizaci Bitcoinu” která zvýší velikost bloku na 8 MB.

Pro lepší pochopení si přečtěte našeho Krátkého průvodce Bitcoin Forky.

A teď už opravdu polopatě

Bitcoin Cash (BCH) je zcela nová kryptoměna, která se oddělila od Bitcoinu. Vytvořila ji společnost ViaBTC. Vzhledem k tomu, že jde o jakýsi odrostek Bitcoinu, má BCH některé zajímavé vlastnosti. Například, každý kdo v době vzniku vlastní Bitcoin, dostane BCH zdarma. Jak je to možné?

Jak už bylo zmíněno, BCH se oddělí od Bitcoin blockchainu. V momentě jeho vzniku budou mít obě kryptoměny stejné množství mincí a stejnou historii transakcí. Následně se však jejich cesty rozdělí. Transakce Bitcoinu budou odmítnuty BCH blockchainem. Síť se v podstatě rozdvojí. Výsledkem budou dvě různé kryptoměny. Rozdělí se tedy i Bitcoin – na dvě různé kryptoměny.

Může vás zajímat: Co je Blockchain?

Bitcoin Cash je nový altcoin, nic víc

Je třeba si uvědomit, že Bitcoin Cash je projekt firmy s názvem ViaBTC. Jde v podstatě o jejich vlastní kryptomenu. Takový UAHF si můžete udělat i vy doma. Není na tom nic výjimečného.

Otázky a odpovědi

– Proč Bitcoin Cash vznikl 1.8.2017? Má něco společného s přechodem na SegWit?

Jde v podstatě o marketingový tah. Minimálně měsíc před aktivací SegWit-u se mluvilo o nebezpečí rozdělení sítě. Spočívalo v tom, že část minerů by aktualizaci odmítla a i nadále by těžila starou verzi Bitcoinu. Uzly aktualizované na SegWit by jejich bloky začaly odmítat a v konečném důsledku by vznikl Bitcoin-SegWit a Bitcoin-Classic (tedy starší než Bitcoin). Bitcoin Cash je nová verze Bitcoinu, jenž je nekompatibilní s oběma zmíněnými verzemi a bude ji těžit (zatím) jedna firma v jednom mining poolu. Proč tedy BCH vznikl právě 1.8.2017? Tohle datum bylo nějaký čas spojováno s nebezpečím rozdělení sítě a mnoho lidí si stále myslí, že Bitcoin Cash je naplněním této hrozby. Taktika nakonec fungovala. O BCH se píše doslova všude.

Otázky a odpovědi

– Je 1.8.2017 12:00, vlastním Bitcoin, ale nedostal jsem Bitcoin Cash. Proč?

Vaše peněženka pravděpodobně Bitcoin Cash nepodporuje.

– Odkud bere Bitcoin Cash svou hodnotu?

V momentě rozdělení vzniklo cca 16,5 milionů nových mincí (BCH). Tyto mince se začaly na burze ViaBTC vyměňovat za další kryptoměny nebo fiat. Otázka, proč vůbec mají nějakou hodnotu, je na místě. Den před vznikem BCH se futures (příslib, že v momentě vzniku vám ViaBTC dodá Bitcoin Cash do vaší peněženky) prodávaly za 274 $. Nakonec ale hodnotu Bitcoin Cash určil trh – nabídka a poptávka. Je možné, i když velmi nepravděpodobné, že BCH po několika dnech padne na nulu a celý projekt skončí fiaskem. Také je velmi pravděpodobné, že cena BCH ukrojí nějaké to procento z hodnoty Bitcoinu.

– Vyplatí se těžit Bitcoin Cash?

ViaBTC tvrdí, že obtížnost nastaví tak, aby byla těžba BCH za každých okolností profitabilní. Takže teoreticky ano.

– Co se stane s hodnotou Bitcoinu po vzniku BCH?

Jsou tři možnosti. (1) cena Bitcoinu se zvýší (2) cena Bitcoinu se nezmění (3) cena Bitcoinu se sníží. Ještě lepší odpověď na poslední tři otázky najdete ve videu.

– Na jaké hodnotě se nakonec ustálí BCH?

S největší pravděpodobností skončí někde v intervalu <0 $, 1 000 000 000 $>.

– Vlastním Bitcoin. Mám získaný Bitcoin Cash prodat nebo si ho nechat?

Já bych ho poslal na charitu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Peppa

Co to má být? Po roce znovu vydaný článek?

Od Denisa Ogurcakova – 8. května 2018


Bitcoin Cash … vznikne 1.8.2017.

Denisa Falta

Ano, některé zásadní články vydáváme znovu, pro nové čtenáře. A děkujeme za upozornění, text jsme aktualizovali.

Lukáš

Dobrý den, mám problém s odesláním BCH na jinou peněženku. Můžete mi poradit co by tam mohlo být za problém? Děkuji ..

JanS

já za dobu co těžím etherum a litecoin u freecoinu tak nenastal žádný problém

spot_img