Krátký průvodce Bitcoin forky pro začátečníky

0
(0)

1.8.2017 ve 12:00 se od Bitcoinu oddělila část jeho blockchainu a vznikl Bitcoin Cash (BCC). Kromě toho proběhly už i další, takzvané “forky”. To znamená událost, při které se měna rozdělí na dvě samostatné měny. Soft-fork, hard-fork, UASF … občas není jednoduché, orientovat se ve všech těch názvech. Právě proto jsme pro vás připravili krátkého průvodce Bitcoin forky. Ten by vám měl všechno objasnit.


Pro lepší pochopení článku si přečtěte: Co je Blockchain?


Úplné základy

Bitcoin funguje díky blockchainu. Distribuované databázi, ve které je možné bezpečně přenášet peníze (Bitcoiny). Tyto převody se nazývají transakce. Fork blockchainu nastává v případě, že se síť neshodne na historii transakcí, případně na nějakém pravidle, podle kterého se transakce validují (ověřují).

Ve výsledku musí všichni uživatelé blockchainu (tzv. mineři) podpořit jednu nebo druhou (třetí, čtvrtou…) stranu. Existuje mnoho typů forků. Jejich studium je stále v plenkách, ale už víme, že některé forky se vyřeší samy. Jiné, poháněné rozkoly komunity, však mohou síť navždy rozdělit.

Představte si to takto. Řekněme, že Bitcoin blockchain běží na 1 000 počítačích. Ty používají určitá pravidla pro ověřování transakcí a těžbu nových bloků. Bitcoin však používá příliš mnoho lidí a systém je zahlcen novými a novými transakcemi. Vzniknou návrhy na zrychlení blockchainu. Aby jeden z nich prošel, musí se nový software nahrát do všech počítačů v síti. Může se stát, že polovina sítě s novým návrhem souhlasit nebude a vytvoří vlastní způsob zrychlení blockchainu.

Ve výsledku 500 počítačů běží na softwaru A, 500 počítačů běží na softwaru B. Právě proběhl fork. Na světě jsou nově dvě různé kryptoměny, které mají společnou minulost, ale jdou si vlastní cestou. Jejich hodnota není nijak svázána. Podobný fork se stal Ethereu. Před rokem část sítě odmítla aktualizaci a vzniklo tak Ethereum Classic.

Základy

Než se dostaneme ke klasifikaci, je vhodné připomenout, že forky se v Bitcoin blockchainu dějí relativně často. Vychází to z vlastností samotného blockchainu. Jeden z nejčastějších forků se stane tehdy, když dva těžaři najednou vytěží tentýž blok (blok obsahuje transakce, které je nutné ověřit). Jeden z minerů tento blok nakonec přidá na nejdelší chain (řetěz bloků), druhý miner má smůlu a síť jeho blok opustí.


Přečtěte si o dalším forku Bitcoinu – SegWit2X


Forky ale mohou vzniknout i dobrovolně. Například při zmíněné aktualizaci softwaru. Stačí, když se větší část sítě nedohodne a fork je na světě.

Následuje pár nejčastějších typů forků:

Hard-fork

Co to je? Hard-fork je softwarový update, který obsahuje nové pravidlo. Není kompatibilní se starým softwarem. Momentálně se připravuje hard-fork, který zvětší velikost bloků z 1MB na 2MB.

Co se děje?  Uzly (počítače), které budou i po aktualizaci běžet na staré verzi budou transakce hodnotit jako neplatné (podvodné). Aby bylo možné přepnout se na nový chain, musí svůj software aktualizovat všechny uzly.

Co se může pokazit?  Problém nastane, pokud se část sítě rozhodne běžet na starém softwaru. Tehdy vzniknou dvě různé kryptoměny s dvěma různými blockchainy a rozdílnými pravidly.

Soft-fork

Co to je?  Soft-fork je jakákoliv změna, která je zpětně kompatibilní. Například změna maximální velikosti bloků z 1MB na 512 kB.

Co se děje?  Neaktualizované uzly budou nadále správně označovat transakce za platné. Nicméně bloky, které tyto uzly vytěží, budou sítí odmítnuty. Kvůli tomu se na soft-fork musí shodnout většina sítě.

Co se může pokazit? Pokud po aktivování soft-fork na nový software projde menšina sítě, mohl by se z ní stát nejkratší chain, který nakonec zanikne. Jinými slovy, aktualizace nebude úspěšná a platí stará pravidla. Také se ale může stát, že se chain oddělí a vznikne nová jména, podobně jako u hard-fork.

Při minulých aktualizacích Bitcoinu se využívaly soft-fork. Důvodem bylo nižší riziko rozdělení sítě. Mezi úspěšné Fork patří BIP66 a P2SH.

User-activated soft-fork (UASF)

Co to je?  UASF je kontroverzní myšlenka, která ještě nikdy nebyla vyzkoušena v praxi. V podstatě jde o to, že změnu neudělají poskytovatelé výkonu (mineři) ale naopak, provozovatelé burz, peněženek… Jednoduše, o aktualizaci rozhodnou uživatelé.

Co se děje?  Velké burzy by museli veřejně podpořit UASF. Ta by byla následně zapsána do kódu a nový software by se nakonec nainstaloval do všech uzlů sítě. Tento software by se pak v nějakém (předem určeném) bodě aktivoval (např. 12.4.2018 o 12:00) a UASF by byl úspěšný.

Co se může pokazit? Tato metoda vyžaduje mnohem více času a koordinace. Odborníci věří, že UASF by mohla trvat i rok. Navíc, pokud by se většina těžařů rozhodla UASF ignorovat, mohla by velmi jednoduše síť rozdělit.

Doufáme, že pro vás byl tento průvodce užitečný. Pokud ještě nemáte dost informací, další tématické články můžete nastudovat po zadání klíčového slova do vyhledávání.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img