Ethereum Classic (ETC)

4
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Ethereum Classic je velmi specifická kryptoměna. Vznikla koncem července 2016 po kontroverzním oddělení od Ethereového blockchainu. Její blockchain je po blok 1 920 000 identický s blockchainem Etherea, pak však došlo k rozdělení, které trvá dodnes. Důvody byly různé a důsledky dalekosáhlé.

Ethereum Classic má do bloku 1 920 000 společný blockchain s Ethereem. Pro více informací si přečtěte náš článek. Jinak pravděpodobně nebudete rozumět, jaký je účel Ethereum Classic a jaké má výhody oproti ostatním kryptoměnám.

Vznik

Nejprve si však vysvětlíme, jak je vůbec něco takového možné. Ethereum bylo do července 2016 samostatnou měnou s vlastním blockchainem. Chod blockchainu zajišťovaly miliony počítačů, které těžily ether výměnou za část výpočetního výkonu. Kromě takových obyčejných uživatelů však existovaly (a existují) různé společnosti, které těží ve velkém a do této činnosti vrážejí obrovské peníze. Můžete si také vybrat mezi stovkami ethereových kryptopeněženek. Každou z nich udržuje nějaký poskytovatel služeb, ať už jde o obchodní server, nebo stránku specializovanou na bezpečné uchovávání kryptoměn. Kromě toho se kolem Etherea během let shromáždily stovky, ba i tisíce programátorů. Ti celou platformu udržují v chodu a připravují aktualizace, které opravují různé chyby, přidávají funkcionalitu a zajišťují škálování. Tuto činnost však neprovádí jedna firma, ale složitá komunita s několika lídry. Celkově jde o propracovanou a decentralizovanou síť lidí, jejichž prioritou je úspěch a blahobyt platformy.

Může vás zajímat: Co je blockchain?

Občas se stane, že se takové sofistikované společenství lidí na něčem neshodne. Rozdělí se na dva nebo více táborů, jejichž pohled na daný problém je tak rozdílný, že jediným řešením je úplné rozdělení. A přesně to se dne 23.7.2016 stalo Ethereu. Část sítě se od něj oddělila a vznikla nová kryptoměna, Ethereum Classic.

Rozdělení

Rozdělení předcházel kontroverzní DAO Projekt. Aplikace, která od svých investorů shromáždila neuvěřitelných 150 milionů dolarů v Etheru, byla založena na smart kontraktech. Bohužel, bezpečnostní slabina způsobila, že se neznámému hackerovi podařilo 50 milionů ukrást a převést je na své účty. To, samozřejmě, vyvolalo vlnu nedůvěry v celou platformu a její zakladatelé se rozhodli jednat. Navrhli řešení, pomocí kterého peníze získají zpět.

Je důležité poznamenat, že ukradené byly zdroje ve formě etheru. Ty byly přes Blockchain přeneseny na kryptopeněženky útočníků. Řešením bylo zvrátit pochybné transakce, díky čemuž by investoři DAO Projektu dostali svůj ether zpět. V jednoduchosti, peníze by se vrátily k jejich pravým vlastníkům a tečka. Toto, na první pohled logické řešení, však vyvolalo vlnu kontroverze a rozdělení celé komunity na dva tábory. Jeden byl za vrácení peněz a druhý byl proti. Pojďme se tedy podívat na argumenty obou stran:

Uživatelé, kteří byli proti vrácení peněz:

⦁ “Kód je zákon” – originální implementace DAO projektu (která byla zneužita
a umožnila krádež Ether) by se neměla měnit ex-post
⦁ Věci, které se stanou na Blockchaine jsou neměnné a neměly by se za žádných
okolností měnit
⦁ Pokud se jednou začne měnit historie, dostáváme se na šikmou plochu. Vytvoří se
tak precedent, na jehož základě by se v budoucnu mohly měnit i další kontrakty
a transakce
⦁ Rozhodnutí vrátit peníze je krátkozraké a v budoucnosti by mohly snížit hodnotu
Etherea jako takového
⦁ Je to kauce

Uživatelé, kteří byli pro vrácení peněz:

⦁ “Kód je zákon” je příliš drastické prohlášení a lidé musí mít poslední slovo
⦁ Hackeři by neměli mít možnost profitovat z bezpečnostních chyb na platformě. Je
to neetické a komunita by se proti nim měla spojit
⦁ Tímto aktem se nedostaneme na šikmou plochu. Komunita si nemusí brát příklad
z minulých rozhodnutí a měla by se umět v každé situaci racionálně rozhodnout
⦁ Nechat tak velké množství ether v rukou hackerů by mohlo být problematické
a mohlo by to snížit jeho hodnotu
⦁ Není to kauce, protože se nevybírají peníze z komunity. Jde pouze o navrácení
fondů původním majitelům
⦁ Chyba byla dostatečně velká na to, aby se s ní něco udělalo
⦁ Pokud bude komunita jednat, odpudí tak v budoucnu velké množství zlomyslných
hackerů. Ti si dvakrát rozmyslí, než se pustí do Etherea
⦁ Vrácení peněz bude držet regulační úřady daleko od Etherea. Náš bordel, sami jsme
si ho uklidili …

A tak vzniklo Ethereum Classic

Ethereum Classic byl, v jistém smyslu, způsob dovolit smart kontraktům fungovat tak, jak byly naprogramovány. Bez zásahů třetí strany. ETC komunita tvrdí, že DAO kontrakt dělal přesně to, co měl. Fakt, že obsahoval bezpečnostní chybu, je problém vývojářů. Ti se měly odpovídat svým investorům a případně je odškodnit.

Pokud se nad tím zamyslíme, oba tábory mají v podstatě pravdu. Je etické, vrátit ukradené peníze jejich původním majitelům. Ale je v pořádku kvůli tomu doslova měnit minulost? Jistě, 50 milionů v etheru zmizelo. To je však problém, kterému bychom měli předejít, ne ho napravovat ex-post. Z trochu pokřiveného úhlu pohledu komunita ukradla peníze hackerům. Ti přece jen využívali možnosti, které jim DAO Project nabízel. Nesnažili se přepisovat blockchain a znásilňovat celou platformu.

Je tu však ještě jedna věc. Ethereum bylo, a v době psaní tohoto článku stále je, v beta verzi. Pokud je čas něco měnit, je to rozhodně v testovací fázi projektu. Až jednou Ethereum vejde do produkce, podobné úpravy minulosti již nebudou akceptovatelné.

Každopádně, programátoři by měly odpovídat za své chyby. Oddělení kryptoměny Ethereum Classic od Ethereového blockchainu je velmi kontroverzní a pravděpodobně i vždy bude. Co se stalo se však už nevrátí (na rozdíl od jisté krádeže 50-ti milionů) a budeme se muset naučit žít se dvěma jmény, které mají v názvu slovo Ethereum.

Jak je možné, oddělit se od fungujícího blockchainu? Nuže, komunita se rozhodla vydat update, který způsobil nekompatibilitu s předcházejícími verzemi kódu. Část sítě se rozhodla neupdatovat své servery a nadále těžili původní Ethereum. To postupně získalo nový název a dnes je uznávanou kryptoměnou. I když, ne všichni jsou přesvědčeni o jeho legitimitě.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
czjaromir

Jen jsem nepochopil z článku které ethereum je to co je proti vraceni a které zastupuje komunitu co je pro vracení.

spot_img