Poplatky za bitcoinové transakce klesají

0
(0)

Průměrné náklady na odeslání bitcoinové transakce jsou nejlevnější za posledního jeden a půl roku. To ukazuje, že cena nepodléhá jen nepředvídatelným ukazatelům kryptoměn. Toto téma vyvolalo širokou debatu o jeho příčinách a důsledcích.

Diskuze o poplatcích

Úvaha na toto téma může být překvapující. Konec konců není to tak dávno, když poplatky byly tak vysoké, že skupina významných investorů a těžařů vytvořila úplně novou verzi Bitcoinu s cílem snížení poplatků – Bitcoin Cash.

Je ale třeba mít na paměti, že tyto “poplatky” ve skutečnosti představují transakční náklady. Jako například platba někomu, kdo nám poskytne nějakou službu (např. SMS, VoIP,…).

Je to proto, že Bitcoin je software, jenž vyžaduje, aby všechny ty tisíce počítačů, které ho obsluhují, zůstaly synchronizované. Jednoduše existuje limit na to, kolik údajů může síť zpracovat v určitém časovém intervalu. Uživatelé tak musí v čase přetížení platit víc, aby mohli své transakce uskutečnit.

Takže vzhledem ke skutečnosti, že v minulém roce Bitcoin prudce stoupal, poplatky podle údajů webové stránky Bitinfocharts vzrostly na více než 25 dolarů za transakci.

Poplatky za Bitcoin od konce prosince klesají

Proč se tak děje? Zjednodušená odpověď je, že uživatelé vytvářejí méně transakcí. Loni v prosinci bylo zhruba 400 tisíc transakcí za den, zatímco dnes pouhých 200 tisíc.

Mike Belshe, inženýr BitGo, pro CoinDesk uvedl:

“Myslím, že je to opravdu jednoduché, existuje podstatně menší poptávka po transakcích.

Proč došlo k poklesu transakcí?

Je příčinou SegWit? Snižuje sice transakční poplatky a přidává víc místa do blockchainu, ale stále není široce přijatý. Takže je těžké říct, jaký vliv má. V současnosti nedošlo ani k opravdu velkému nárůstu adopce SegWitu. Za posledních několik měsíců má asi 10-20 % transakcí. Kromě toho nesnižuje počet transakcí, nýbrž je zlevňuje.

Další možností je, že ceny poplatků donutily některé velké transakční hráče implementovat technologii nazvanou “dávkování”, která sloučila vícero transakcí do jedné, aby ponechala větší prostor v blockchainu.

Burzy, jako třeba Coinbase, v minulosti uvedly, že pracují na implementaci této funkce. Ve čtvrtek kryptosměnárna ShapeShift oznámila, že nyní vykonává transakce v dávkách, přičemž tvoří asi 2 % všech Bitcoinových transakcí.

Bylo by ale těžké získat ověřené údaje, pokud by burza neoznámila, že tuto technologii používá. Mike Belsche k tomu poznamenal:

“Je to těžké potvrdit se 100 % jistotou.”

Naproti tomu argumentoval, že i kdyby s tím začala jen jedna velká burza, mohlo by to mít obrovský vliv na celkovou transakční zátěž.

Tyto druhy technických teorií nahrávají myšlence, že vývojáři a ti, kteří vytvářejí služby na Bitcoinu, můžou dělat optimalizace s cílem uvolnit místo v blockchainu.

Uživatelé se přesouvají k alternativám

Ryan X. Charles, zakladatel společnosti Yours, řekl:

“Bitcoin není využitelný pro něco, co zahrnuje nízké poplatky. Takže lidé se přesouvají k jiným alternativám, což má za následek snížení poplatků za Bitcoin.”

Charles minulý rok přesunul svůj startup mimo bitcoinový blockchain, když migroval na jeho alternativu – Bitcoin Cash. Je pravděpodobné, že další uživatelé udělají to samé. Platební procesor Stripe přestal v lednu akceptovat Bitcoin kvůli vysokým poplatkům. BitPay, který nabízí platební služby pro Bitcoin, pro své obchodníky rozšířil podporu vícero protokolů.

Napříč tomu, že poplatky tlačí uživatele jinam, není jasné jestli vůbec a případně kam vlastně půjdou. Bitcoin Cash, kryptoměna vytvořená jako lacinější alternativa k Bitcoinu, má stále asi jen 10 % jeho transakcí.

Jameson Lopp, inženýr BitGo, prohlásil:

“Vysoké poplatky zřejmě nemotivují lidi, aby přešli na Bitcoin Cash.”

Jiný názor

Vývojář Meni Rosenfeld si to ale nemyslí. Ve skutečnosti nesouhlasí s oběma výše uvedenými teoriemi – viz. Rosenfeldův tweet:

“Hlavním důvodem poklesu poplatků za bitcoinové transakce není zavedení SegWitu a ani lidi, kteří přecházejí na Bitcoin Cash. Je to jednoduše fakt, že nákupní šílenství okolo kryptoměn se všeobecně uklidnilo.”

Tento názor se zdá být podpořený skutečností, že i druhý nejhodnotnější coin – Ethereum, zaznamenal za poslední měsíce dramatický pokles poplatků. To stejné platí i pro Litecoin nebo Ripple.

Ryan X. Charles zároveň hovoří o možnosti, že k nižším poplatkům přispěl klesající trend hodnoty kryptoměn. Pro CoinDesk prohlásil:

“Nebudu překvapený, když bude Ethereum nižší také kvůli poklesu celkové tržní kapitalizace. Může být jednoduše méně požadavků na odesílání transakcí ve všech blockchainech. Prošli jsme “hype” cyklem.”

Vždy je však možné, že nízké poplatky byly způsobené kombinací faktorů popsaných výše.

Poplatky navždy

Ti, co jsou zainteresováni v kryptosvětě, doufají, že Bitcoin bude jednoho dne nabízet to nejlepší z obou světů:

  • podporovat vysokou poptávku a nízké poplatky, které odrážejí kvalitu služeb
  • a zároveň podporovat těžaře, jenž potvrzují transakce a mají skutečné náklady na zabezpečení sítě.

Generální ředitel společnosti XO Media John Carvalho řekl:

“Trh s poplatky je potřebný jako protiváha tržní ceny. Teoreticky je poptávka po blockchainové ploše nekonečná, takže musí existovat páky, které by to zvládly.”

Mezitím by mohly poplatky nadále klesat a vytvořit nový standard, který by mohl být přátelský pro dnešní uživatele. Například Carvalho a Rosenfeld si myslí, že Lightning Network pomůže přesunout víc transakcí z hlavního blockchainu.

Na závěr

Jak je vidět z této debaty, snad každá změna vyvolává pozitivní i negativní reakce. V tomto případě se jedná o cenu za transakci. Uživatel jí chce co nejnižší, těžař právě naopak. Já si myslím, že nemusíme mít obavy. Jelikož je kryptosvět takový, jaký je, najde si sám cestu k rovnováze.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Dan

vidim, ze porad v tom hodne lidi nema jasno, tak jeste jednou: Bitcoin (velke B) je software a bitcoin (male b) je mince !!!!

spot_img