Jak si vybrat vhodnou kryptopeněženku

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Kryptopeněženka je nezbytná pro uschování a jakékoliv další nakládání s kryptoměnami. Na internetu dnes najdeme velké množství nejrůznějších peněženek, které můžeme rozdělit do dvou základních skupin: “hot” čili on-line a “cold” neboli off-line peněženky.

Výhody a nevýhody hot (on-line) peněženek

Hot (on-line) softwarové peněženky si můžeme nainstalovat do smartphonu nebo počítače. Jsou neustále připojené k internetu a jsou vhodné pro časté převody kryptoměn. Avšak v případě bezpečnosti, jsou na tom trochu hůře.

Problém je v tom, že v softwaru může nastat bezpečnostní chyba, a v případě incidentu vám hackeři mohou vykrást celý účet. Stačí, když se dostanou k privátnímu klíči, a všechny coiny budou pryč. Pokud se bojíte o bezpečnost svých mincí, možná byste měli popřemýšlet o off-line řešení.

Výhody a nevýhody cold (off-line) pěněženek

V případě off-line peněženky je v podstatě privátní klíč uložen na zařízení, které není připojeno k internetu. Ať už jde o hardwarové peněženky typu Trezor, Ledger nebo papírové peněženky (kus papíru, na němž je napsán klíč), tyto peněženky mají jednu velkou výhodu, hackeři se do nich nedostanou.

Nevýhodou cold (off-line) peněženek je, že z nich své kryptoměny nedostanete. Musíte je nejprve připojit k internetu (Trezor, Ledger), nebo importovat privátní klíč.

Nejvhodnější cestou je držet malé množství kryptoměn na on-line peněžence a zbylý kapitál uchovávat off-line. Velmi důležitou a přídavnou funkcí pro ochranu kapitálu je dvoufaktorová verifikace, instalace spolehlivého anti-virového programu a zálohování dat.

Seznam ověřených kryptopeněženek

MyEtherWallet

Tato on-line peněženka umožňuje uchovávání Etherea, všech jeho forků a ERC-20 tokenů. Mnoho lidí ji používá při nákupech ICO. Návod k použití naleznete zde.

Waves Wallet

Waves Wallet je jednou z nejlepších a nejbezpečnějších peněženek současnosti. Podporuje všechny velké kryptoměny a ukládá je přímo na Waves blockchainu, odkud je můžete posílat na ostatní Waves peněženky okamžitě a za minimální poplatky. Navíc existuje možnost využívat decentralizovanou burzu Dex.

Návod na Waves Wallet
Návod na Dex

Blockchain.info

Tato peněženka byla první peněženkou pro Bitcoin a do dnes je velmi populární. Je přístupná z jakéhokoli prohlížeče, má nejen desktop verzi, ale i mobilní aplikaci. Je přehledná, jednoduchá a s vysokým stupněm zabezpečení – společnost nemá přístup k osobním uživatelským klíčům. Jedinou nevýhodou je, že trpí pravidelnými výpadky.

Coinbase

O této peněžence jsme psali v našem minulém článku, kde najdete i návod. Jde o spolehlivou on-line peněženku s aplikací pro iOS i Android, okamžitým potvrzením transakcí a přídavnými opatřeními na ochranu finančních prostředků. Avšak Coinbase má přístup k privátním klíčům svých uživatelů, a proto se nemůže pochlubit absolutní bezpečností. Majitelé by měli být také připraveni na dodatečné ověřování bankou při výběru peněz na bankovní kartu.

Cryptonator

Víceúčelová on-line peněženka, podporující Bitcoin a základní altcoiny. Je přístupná z PC i smartphonu. K slabinám patří také přítomnost třetí strany a poměrně vysoké provizní poplatky.

Exodus

Desktopová peněženka se skutečně pěkným designem a vysokým stupněm bezpečnosti i ochrany privátních klíčů. Umožňuje pracovat s více kryptoměnami a zároveň zaměnit kryptoměny přímo v peněžence. K nevýhodám bychom mohli zařadit omezenou nabídku altcoinů a chybějící mobilní aplikaci.

Trezor

Představuje nejspolehlivější druh kryptopeněženek – hardware. Je vhodný pro uchovávání velkých částek na dlouhou dobu a disponuje vysokou mírou zabezpečení. Do dnes neexistuje žádný záznam o prolomení jeho zabezpečení. Ovládání je intuitivní a kompatibilní se všemi základními operačními systémy jako Windows, Linux, OS X. Největší nevýhodou je však jeho cena (89 €). Zároveň není vhodný pro každodenní používání a obchodování s kryptoměnami.

Rahakott

Kryptopeněženka, jenž kombinuje rychlost transakcí s vysokou mírou ochrany dat. Přihlašujete se pomocí 24 slov, které se vám vygenerují při registraci. Zároveň od vás nevyžaduje potvrzení registrace e-mailem nebo sms kódem. Zabezpečení můžete zvýšit zapnutím dvoufaktorové verifikace. Pomocí rozhraní API můžete peněženku spárovat s externími webovými službami a mobilními aplikacemi.

Závěr

Ať už se rozhodnete pro on-line, nebo off-line peněženku, je důležité vědět, že vaše kryptopeníze nikdy nejsou a ani nebudou uloženy přímo na peněžence. Záznamy o tom, jakou měnu a jaké množství vlastníte, jsou zapsány na blockchainu. Kryptopeněženky představují pouze bránu do sítě blockchain.

Více informací naleznete v našem článku o blockchainu.

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Martin Mudry. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdrojccn.com
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk

Osobně používám JAXX a jsem maximálně spokojen.

Rychlá, krom hlavních kryptoměn podporuje i spoustu menších. Měny lze vyměňovat za jiné přímo v peněžence bez nutnosti navštěvovat burzy. Podporuje zobrazení zůstatku v Kč.

Pokud budete měnit měnu za měnu přímo v peněžence, pohlídejte si poplatky. Např. ZEC za BTC vyměníte za půl dolaru až dolar, což je krásná cena. Avšak třeba z BTC na ETH Vás to může stát i 20 dolarů, tak pozor. Peněženka Vám poplatky ukáže předem, takže případně víte, do čeho jdete.

Poplatek za směnu se strhává se z hodnoty měněné částky.

Zdeněk

Ještě doplním, že instalace software peněženky do počítače je vždy bezpečnostní riziko. Operační systém Windows je v tomto nejzranitelnější.

Doporučuji instalaci peněženky pouze na mobilní telefon. Mobily jsou v tomto druhou nejbezpečnější možností, hned za hardware peněženkami. Nejbezpečnější a světově nejuznávanější je hardware peněženka české výroby Trezor.

Oficiální website Trezor https://trezor.io
Trezor lze koupit třeba na Alza.cz https://www.alza.cz/hardware-penezenky-a-trezory/18862141.htm

Softwarová peněženka pro Ethereum (ETH) a tokeny ERC20 např. MyEtherWallet v kombinaci s MetaMask.
Oficiální website MyEtherWallet https://www.myetherwallet.com/

MetaMask je rozšíření/doplněk do Vašeho internetového prohlížeče (Chrome, FireFox…).

spot_img