IOTA (MIOTA)

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

IOTA je distribuována platforma s kryptoměnou MIOTA, která je založena na technologii řízeného acyklického grafu (DAG), nazvaného Tangle. V roce 2015 ji založil David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener a Serguei Popov.

Historie

Všichni zakladatelé společnosti IOTA se pohybují v blockchain prostředí již od roku 2010. Někteří členové týmu byli zodpovědní za vývoj NXT, první Proof-of-Stake blockchain. Samotný vznik měny MIOTA se datuje do roku 2015. Hlavní motivací a cílem jejích tvůrců bylo integrovat technologii blockchainu do „internetu věcí“ (IoT), což by maximalizovalo efektivitu a bezpečnost plateb uskutečněných mezi zařízeními podporujícími IoT. Po spuštění systému proběhlo beta testování, jenž bylo úspěšně dokončeno v průběhu roku 2016. Následně po odchycení všech chyb a bugů, byla měna zalistována v červnu minulého roku na prvních burzách.

Časem ji trh přestal považovat pouze za specializovanou síť zaměřenou na úzký okruh transakcí v rámci IoT. Postupně se tak tato kryptoměna stala konkurenceschopnou především na poli mikro-plateb. Přestože je technologie stále ve vývoji, počet lidí, kteří jsou ochotni do měny investovat, se zvyšuje.

Milníky

  • 2015 – v rámci ICO vybrali tvůrci na svůj projekt více než 1300 Bitcoinů
  • 2017 – Společnost SatoshiPay oznámila přechod z Bitcoinů na IOTA, jelikož transakční náklady při BTC neustále rostly
  • V témže roce Nadace IOTA začala spolupracovat se společností REFUNITE. Jde o databázi pohřešovaných osob, která za pomoci technologie IOTA vyhledává rodiny rozdělené během konfliktů
  • Úspěšný rok 2017 zakončila tato měna spoluprací s takovými společnostmi jako Cisco, Volkswagen, Microsoft, Huawei a Samsung. Německý gigant Robert Bosch zároveň oznámil, že v rámci svých fondů investoval značnou část právě do této kryptoměny.
  • Začátkem roku 2018 se dostala do TOP TEN kryptoměn z pohledu tržní kapitalizace. (V době psaní tohoto článku se nachází na jedenáctém místě)

Základy IOTA a Tangle

Na začátek si třeba říci, že těžba této měny není možná a její celkové množství je předem dané na 2,779,530,283 MIOTA. Výjimečnost této měny podtrhuje i její specifický blockchain, který autoři nazvali jako Tangle.

Myšlenka Tangle je následující: transakce, která byla vyslána do sítě zařízením IoT, se potvrdí až poté, co zařízení ověří a potvrdí dvě náhodné transakce, jenž byly vyslány do sítě dříve. Každá transakce musí tedy provést potřebný počet ověření, aby ona sama mohla být potvrzena. Celý proces probíhá téměř okamžitě. Přestože občas dochází k přetížení sítě, úroveň nepotvrzených transakcí je enormně nízká. Tím pádem nikdy nedochází k takovým nepotvrzeným objemům, jaké jsou typické pro Bitcoin mempool.

Určitě je třeba i zmínit nevýhody tohoto specifického blockchainu. Kritici poukazují především na nízkou výpočetní sílu jednotlivých uzlů. Silný útok specializovaných zařízení by tak dokázal tento systém prolomit. Pokud však počet zpracovaných transakcí bude nadále narůstat, potenciální integrita systému by se měla zvýšit. Zjednodušeně řečeno, čím více zařízení bude fungovat na principu této kryptoměny, tím větší bude bezpečnost celé sítě.

Flash a Flash Network

Flash je obousměrný specializovaný platební kanál mimo Tangle, který umožňuje okamžité transakce. Účastníci mohou komunikovat ve vysoké frekvenci, aniž by čekali na potvrzení každé transakce ve veřejné síti IOTA. Díky tomu se v hlavní síti vyskytnou pouze dvě transakce: otevření a zavření transakcí v kanálu Flash. Developeři pomocí převodů mimo Tangle dosáhli snížení režijních nákladů na zanedbatelnou úroveň.

Jak to celé funguje

Když je kanál vytvořen, každá strana vloží stejnou částku této měny, kterou kontrolují všechny strany. Po potvrzení počátečních vkladů kanál nevyžaduje komunikaci se sítí až do doby, dokud není zavřený. Po ukončení transakce se konečné zůstatky zveřejňují v síti. Tento přístup umožní snížit počet transakcí z tisíce pouze na dvě (vstupní a výstupní).

Jelikož v případě této kryptoměny neexistují těžaři, činnost celého systému IOTA stojí na dostatečném počtu uzlů. Jak jsme si v předešlé části řekli, ty zajišťují samotné zařízení, a také díky tomu developeři dosáhli bezplatnosti transakcí.

IOTA vs. MIOTA

IOTA je nejmenší jednotka této měny. Vzhledem k poměrně velkému počtu jednotek navrhli vývojáři násobky, jenž jsou definovány následovně:

1000 IOTA- kiloiota
1 000 000 IOTA – MIOTA (nejčastěji používaný tvar)
1 000 000 000 IOTA – gigaiota

Celkové množství mincí je 2 779 530 283 277 761, což je přibližně 2,78 miliardy MIOTA.

Výhody měny

  • je založena na řízeném acyklickém grafu (DAG), který se nazývá Tangle
  • v systému neprobíhá žádná těžba
  • žádné transakční poplatky
  • fixní supply
  • rychlé transakce
  • nejde výhradně o měnu, ale také o protokol na zajištění fungování zařízení v rámci IoT

IOTA je neuvěřitelně ambiciózní a zajímavý projekt. Počet zařízení připojených k internetu neustále roste, což dělá IoT jedním z klíčových odvětví pro budoucnost. Podle některých studií bude do IoT zapojeno 20 až 30 miliard zařízení, čímž by se tato měna měla stát pilířem tohoto odvětví.

Shrnutí:
Název: IOTA
Kód měny: MIOTA
Vznik: 2015
Supply: 2 779 530 283 277 761 (2 779 530 283 MIOTA)
Oficiální peněženka: IOTA Wallet
Možnost uložení v hardware peněžence: ne

Kde nakoupit:
Seznam burz a směnáren, na kterých je IOTA zalistována:
Bitfinex
Binance
Coinone
OKEx
Exrates
Gate.io
CoinFalcon

Kontakty:
Oficiální web: https://iota.org/ Facebook: https://www.facebook.com/iotacoin/
Twitter: https://twitter.com/iotatoken Reddit: https://www.reddit.com/r/Iota/
Fórum: https://forum.iota.org/
Telegram: https://telegram.me/iotatangle

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img