NEO a GAS

0
(0)

NEO je open-source platforma, která byla vytvořena v Číně. Její název byl převzat z řečtiny, ve které znamená “nový” či “mladý”. A přesně takovým přístupem se chce NEO prezentovat – tato kryptoměna zatím přinesla hodně inovací. Čím konkrétně je NEO speciální? Pojďme se společně podívat na historii, základní vlastnosti a tým, stojící za touto kryptoměnou.

Historie

NEO uzřelo světlo světa už v roce 2014. Tehdy se tento projekt vytvořený Da Hongfeiem a Erikem Zhangem nazýval AntShares. Od té chvíle se NEO zapsalo do povědomí lidí jako první čínská platforma postavená na blockchain technologii.

V roce 2016 přišly zejména díky narůstajícími zájmu o AntShares další novinky. Právě proto byla založena nová společnost OnChain, která měla primárně řešit finanční služby a právní poradenství.

Rok 2017 si nachystal nejvýznamnější zprávu: AntShares se přejmenovalo na NEO a od této doby tato kryptoměna zažívá výrazný růst. Dostala se až na aktuální 7. příčku coinmarketcapu podle trhové kapitalizace.

Hlavní charakteristiky

NEO sa často nazývá čínské Ethereum. Není to vůbec náhoda, protože stejně jako Ethereum je NEO platforma, která používá smart kontrakty. Ty jsou v případě čínského giganta mezi kryptoměnami trefně pojmenované NeoContracts. Mezi další speciální vlastnosti patří například:

NeoX – systém, který umožňuje propojení mezi různými blockchainy

NeoFS – služba, která umožňuje něco jako decentralizované skladování (podobně jako peer-to-peer Dropbox)

NeoQS – v tomto případě QS znamená Quantum Safe. Vývojáři, stojící za touto kryptoměnou, si totiž jsou vědomi toho, že kvantové počítače mohou v budoucnosti představovat hrozbu pro kryptosvět. Proto se rozhodli aplikovat QS kryptografický mechanismus, který má být teoretickou překážkou pro tyto superpočítače.

Problém dvou armád (Byzantine Generals Problem)

Všechny vzpomínané vlastnosti se dohromady dají nazvat NeoEkosystémem. Ten však nabízí ještě o hodně víc. Delegated Byzantine Fault Tolerance (DBFT) algoritmus je mechanismus, kterým se NEO snaží řešit takzvaný Problém dvou armád (Byzantine Generals Problem). V případě, že jste o tomto problému ještě neslyšeli, najdete více informací v článku, který zveřejníme 2.2.2018 (pokud jej nechcete zmeškat, povolte si notifikace kliknutím na zvonek v levém dolním rohu obrazovky).

Zpět ale k DBTF mechanismu. Ten totiž umožňuje účastníkům v systému vybrat mezi uzly ty, které dostanou úlohu účetních. Ale stát se takovým účetním v síti není jednoduché. Uzel, který chce aspirovat na tuto pozici, musí držet určitý počet NEO a splňovat určité požadavky. Jak funguje konsensus v takovém systému?

Řešení: Delegated Byzantine Fault Tolerance (DBFT)

Řešení může být jednodušší, než by se na první pohled zdálo. Stačí, když se 2/3 účetních uzlů shodnou na dalším bloku. Ten vytvoří účetní, která následně nemá právo hlasovat. Pokud by se tak nestalo, síť vybere jiného účetního, dokud se 2/3 všech uzlů neshodnou na pokračování a nepotvrdí nový blok.

Toto řešení je považované za elegantní a pro kryptoměny prospěšné. Pokud se totiž zoptimalizuje a vylepší svůj potenciál, může velmi pomoci rychlosti transakcí. Tým vývojářů tvrdí, že budou umět poskytnout 1.000 transakcí za sekundu s potenciálním nárůstem až na 10.000.

OnChain

Společnost, stojící za kryptoměnou NEO, spolupracuje s více firmami. Jednou z nich je například OnChain. Ta vznikla ve spolupráci s Microsoft China, kdy vytvořili Legal Chain (legální řetězec), který má řešit problém s online identifikací.

OnChain je považován za “spícího obra”, tedy za společnost s velkým potenciálem. Pokud bychom totiž popsali NEO jako veřejný cloud, tak OnChain bychom přirovnali ke cloudu soukromému. Cílem této společnosti je být Apple či Microsoft mezi blockchainy.

GAS

Každý, kdo vlastní NEO a drží ho buď v oficiální peněžence nebo na správné burze, si určitě všiml, že se mu připočítává GAS. Stejně jako NEO je GAS oficiálním tokenem, který pohání tuto síť. Dalo by se říct, že GAS je dividenda, kterou obdržíte, když uchováváte NEO na správných místech.

Nemyslete si ale, že GAS je dar od vývojářského týmu. Má svoje velmi podstatné využití. Uživatelé, kteří chtějí používat platformu NEO a využít její smart kontrakty, musí zaplatit právě GASem. Navíc, GAS se používá na vyplácení účetních uzlů za jejich práci, takže funguje jako platidlo. Ať už jste tedy účetní na dané platformě nebo jen vlastníte tuto kryptoměnu, GAS vám vytváří pasivní příjem.

Tým

Da Hongfei jako zakladatel NEO a OnChain je hlavním představitelem těchto projektů. Je poměrně aktivní na sociálních sítích a často je součástí rozhovorů a prezentací, kde se vyjadřuje k různým tématům spojeným s kryptoměnami. Dalšími členy týmu jsou například Zhang Zhengwen, spoluzakladatel a hlavní vývojář a Tao Rongqi, který patří mezi hlavní tajemníky.

Sumarizace

Název: NEO
Zkratka: NEO
Vznik: 2014
Peněženka: Ledger Nano S, NEON Wallet, NEO Tracker

Burzy:

Binance, Bittrex, UpBit, Bitfinex, CoinEgg, Huobi, Kucoin, OKEx, HitBTC, Cryptopia, Gate.io, Coinnest, Lbank, Quoine, Livecoin, Coolcoin, TDAX, Tidebit, BigONE, CoinRail, Qryptos, Exrates, Allcoin, BCEX

Zdroje:
neo.org
coincentral.com
hackernoon.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img