Centrální banka Ruska zkoumá CBDC – a co anonymita transakcí?

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Centrální banka Ruska přezkoumala potenciální přínosy a nevýhody digitálních měn centrálních bank (CBDC).

V dokumentu nazvaném „Zda existuje budoucnost pro digitální měny centrální banky“ představila Centrální banka Ruské federace řadu potenciálních přínosů při zavedení CBDC. Jedním z přínosů je například schopnost snižovat transakční náklady v ekonomice a poskytovat aktiva, která jsou méně riziková a přitom likvidnější.

Bank of Russia však konstatovala, že potenciál CBDC pro minimalizaci transakčních nákladů lze využít pouze v případě, že technické řešení CBDC nabídne lepší nástroj z hlediska jednoduchosti plateb a úspor ve srovnání s fiat penězi či debetními kartami.

Tip redakce: Vladimir Putin žádá vládu, aby přijala kryptoregulace nejpozději do července 2019

S CBDC zapomeňte na anonymitu

Centrální banka vyhodnotila výhody CBDC jako dostatečné. Naznačila však, že vadou na kráse může být nedostatek anonymity. CBDC nemůže poskytovat stejnou úroveň anonymity, jako nám dnes poskytuje hotovost.

“CBDC totiž nemůže poskytnout stejnou úroveň anonymity, jakou poskytuje hotovost. To je jistě výhoda pro regulační orgány, ale může to být považováno za nevýhodu v očích uživatelů. A to nejen těch, kteří se podílejí na podezřelých činnostech, ale i těch, kteří mají obavy o své soukromí.”

– čteme v dokumentu.

Ruská centrální banka rovněž uvedla, že CBDC jsou schopny konkurovat komerčním bankovním vkladům v kontextu nízké inflace a mírných úrokových sazeb. CBDC se může stát plným peněžním ekvivalentem pouze v případě likvidity a snadnosti použití, to jsou závěry, ke kterým banka během svého zkoumání dospěla.

Mohlo by vás zajímat: Ředitel BIS nechce, aby centrální banky vydávaly vlastní kryptoměny

Závěr

Jsou CBDC, na která všichni čekají, opravdu spásou? Vždycky se přece říkalo, že Cash je Cash…

Co číst dále?

Jak se těžilo v roce 2013? – Návratnost 20 dnů, ale i nespolehlivé raisery

Zdroj: 
cointelegraph.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Podle mě nejde o CBDC nebo ETF nebo bůh ví co dalšího. Svobodné digitální měny jsou tu. Vše ostatní je ve skutečnosti nepodstatná omáčka, která může maximálně ovlivnit rychlost jejich adopce, ale nic víc. Nejhůře na tom budou spekulanti, kteří nedrží krypto fyzicky, protože najednou zjistí, že ke zhodnocování kryptoměny dochází v aktivnech, o která ve skutečnosti nebude mít nikdo zájem. To způsobí také zkreslení hodnoty kryptoměn ve smyslu, že skrze pohled USD nebo nějakého fiatu budou mít vyšší hodnotu než ve skutečnosti. Přitom to bude vlivem fiatu, vnímaného jako zmetek, který nikdo nechce. Prodat milion dolarů v té době se ukáže jako nemožné. Schválně, jestli budu mít pravdu…

spot_img