Japonský bývalý centrální bankéř: Libra nás pobídla, abychom brali CBDC vážně

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Bývalý šéf plateb a vypořádání v Bank of Japan (BOJ) říká, že Libra od Facebooku po celém světě burcuje centrální banky, aby se vážně začaly zabývat vydáním digitálních měn.

Hiromi Yamaoka údajně dohlížel na výzkum BOJ v oblasti digitálních měn v rámci své dřívější role a nadále úzce komunikuje s mezinárodními tvůrci politik centrálních bank. V současné době je také členem představenstva IT poradenské firmy Future Corp.

Společenstvo centrálních bank

Jak bylo oznámeno dne 21. ledna, centrální banky Kanady, Spojeného království, Japonska, Evropské unie, Švédska a Švýcarska právě ohlásily vytvoření skupiny spolu s Bankou pro mezinárodní platby (BIS), aby společně studovaly možnosti digitální měny centrální banky (CBDC).

Jejich iniciativa je příznačná pro aktuální zvýšenou soukromou a veřejnou debatu ohledně určování budoucnosti peněz, uvedl Yamaoka:

„Poslední rozhodnutí centrálních bank se netýká pouze sdílení informací. Je to také snaha udržet něco podobného jako Libra pod kontrolou […] Velké centrální banky musí ukázat, že i ony vyvíjejí úsilí o efektivnější vypořádání se s lepším využitím digitální technologie.“

Libra hýbe světem

Projekty, jako je Libra, zvyšují tlak na finanční instituce, aby snižovaly náklady na transakce, ale také vyvolávají zásadnější otázky, týkající se kontroly národních měn.

Yamaoka vyjádřil také své obavy, které z této situace plynou. Vydávání digitálních měn by například mohlo prohloubit záporné úrokové sazby.

„Ve světě centrálních bankéřů se zdá, že myšlenka využití CBDC k posílení účinku měnové politiky poněkud ustoupila. Existují rostoucí pochybnosti o dopadu záporných úrokových sazeb. Pokud je to tak, chcete vydávat CBDC za účelem zavedení politiky s pochybnými účinky?“

Nejnaléhavější je tlak na centrální banky, aby přežily závod o větší pohodlí a rozmanitost v globálních platbách a vypořádáních. Tuto rozmanitost, namísto doplňování politických cílů institucí, vnímají ti, kdo pevně udržují současný globální systém – zejména Federální rezervní systém – jako něco, co je třeba kontrolovat, nikoli přijmout:

“Pokud chcete zefektivnit měnovou politiku, musíte zajistit, aby lidé nadále používali měnu, kterou vydáváte.”

Japonská banka a blockchain

Jak bylo uvedeno, BOJ a Project Stella v Evropské centrální bance (ECB) společně provedly výzkum možného využití technologie blockchain, aby převzaly klíčovou roli při řešení institucionálních bankovních výzev. V roce 2017, kdy byl projekt vytvořen, dospěli k závěru, že technologie nebyla dostatečně vyzrálá.

Na podzim roku 2019 guvernér Japonské centrální banky varoval před potenciálně „obrovským dopadem“, který by mohla mít Libra na společnost, a zdůraznil, že mezinárodní spolupráce má z hlediska regulace zásadní význam.

Závěr

Není pochyb, že Libra vytvořila globální povyk mezi centrálními bankami, z čehož může brzy vyplynout i konkurenční závod o stvoření co nejpřitažlivější digitální měny. Nyní však centrální banky spojují síly a my budeme nadále sledovat, co vše z toho vyplyne.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pepa

Už 14 dní to zde otravuje.

Pepa

Kdy to udsud stáhnete, už to zde otravuje dost dlouho.

spot_img