Prezidentka ECB podporuje vznik digitální měny centrální banky

0
(0)

Zprávy a souhrny

Profilový obrázek
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarde podporuje vznik digitální měny centrální banky (CBDC). Cílem vzniku této měny je pak zejména poptávka po rychlejších a levnějších přeshraničních platbách.

Challenges

Na toto téma hovořila Christine Lagarde dne 8. ledna 2020 s francouzským podnikatelským časopisem Challenges. Tématem rozhovoru byly dále nejpravděpodobnější hrozby pro globální ekonomiku v letošním roce. Lagarde mezi těmito hrozbami jmenovala například pokles obchodu, geopolitická rizika a změny klimatu. V této souvislosti Lagarde poznamenala:

„EU je stále nejmocnější hospodářskou a obchodní oblastí na světě s obrovským potenciálem.“

Nebýt pouhými pozorovateli

Lagarde během rozhovoru zdůraznila naléhavou poptávku po rychlých a levných platbách. A to je podle prezidentky ECB hlavní oblast, na kterou je potřeba se zaměřit. Lagarde zdůraznila odhodlání ECB zkoumat a rozvíjet CBDC a nezůstat pouhými pozorovateli rychle se měnícího světa. K tomu následně Lagarde uvedla:

„ECB bude i nadále posuzovat náklady a přínosy vydávání digitální měny centrální banky, která by zajistila, že široká veřejnost bude moci i nadále používat peníze centrální banky, i když se využití fyzické hotovosti nakonec sníží.“

Christine Lagarde

Christine Lagarde dále připomněla, že Evropská centrální banka pokračuje ve zkoumání využitelnosti a podstaty CBDC. Takové platební prostředky by totiž mohly mít výrazný vliv na finanční sektor a přenos měnové politiky. Pro tento účel byla vytvořena odborná pracovní skupina, která bude úzce spolupracovat s národními centrálními bankami, aby posoudila možnosti jejího potenciálního využití v praxi v rámci celé eurozóny.

K tomuto tématu Christine Lagarde sdělila:

„Pracujeme na všech aspektech CBDC s hloubkovou analýzou nákladů a přínosů takové nové formy peněz centrální banky. Bude chvíli trvat, než budeme informovat o našich závěrech.“

Závěr

Lagarde již v minulosti několikrát prokázala přátelský a vstřícný postoj k digitálním měnám. Například v prosinci loňského roku uvedla, že ECB by měla být na špici, pokud jde o poptávku po stablecoinech.

V září loňského roku, kdy byla Lagarde stále předsedou Mezinárodního měnového fondu (MMF) a byla nominována na post prezidenta ECB, tvrdila, že se zaměří na to, aby se instituce svižně přizpůsobily rychle se měnícímu finančnímu prostředí.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: