Prezidentka ECB podporuje vznik digitální měny centrální banky

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarde podporuje vznik digitální měny centrální banky (CBDC). Cílem vzniku této měny je pak zejména poptávka po rychlejších a levnějších přeshraničních platbách.

Challenges

Na toto téma hovořila Christine Lagarde dne 8. ledna 2020 s francouzským podnikatelským časopisem Challenges. Tématem rozhovoru byly dále nejpravděpodobnější hrozby pro globální ekonomiku v letošním roce. Lagarde mezi těmito hrozbami jmenovala například pokles obchodu, geopolitická rizika a změny klimatu. V této souvislosti Lagarde poznamenala:

„EU je stále nejmocnější hospodářskou a obchodní oblastí na světě s obrovským potenciálem.“

Nebýt pouhými pozorovateli

Lagarde během rozhovoru zdůraznila naléhavou poptávku po rychlých a levných platbách. A to je podle prezidentky ECB hlavní oblast, na kterou je potřeba se zaměřit. Lagarde zdůraznila odhodlání ECB zkoumat a rozvíjet CBDC a nezůstat pouhými pozorovateli rychle se měnícího světa. K tomu následně Lagarde uvedla:

„ECB bude i nadále posuzovat náklady a přínosy vydávání digitální měny centrální banky, která by zajistila, že široká veřejnost bude moci i nadále používat peníze centrální banky, i když se využití fyzické hotovosti nakonec sníží.“

Christine Lagarde

Christine Lagarde dále připomněla, že Evropská centrální banka pokračuje ve zkoumání využitelnosti a podstaty CBDC. Takové platební prostředky by totiž mohly mít výrazný vliv na finanční sektor a přenos měnové politiky. Pro tento účel byla vytvořena odborná pracovní skupina, která bude úzce spolupracovat s národními centrálními bankami, aby posoudila možnosti jejího potenciálního využití v praxi v rámci celé eurozóny.

K tomuto tématu Christine Lagarde sdělila:

„Pracujeme na všech aspektech CBDC s hloubkovou analýzou nákladů a přínosů takové nové formy peněz centrální banky. Bude chvíli trvat, než budeme informovat o našich závěrech.“

Závěr

Lagarde již v minulosti několikrát prokázala přátelský a vstřícný postoj k digitálním měnám. Například v prosinci loňského roku uvedla, že ECB by měla být na špici, pokud jde o poptávku po stablecoinech.

V září loňského roku, kdy byla Lagarde stále předsedou Mezinárodního měnového fondu (MMF) a byla nominována na post prezidenta ECB, tvrdila, že se zaměří na to, aby se instituce svižně přizpůsobily rychle se měnícímu finančnímu prostředí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zee Prime

Mno, jediný důvod, proč se ECB zajímá o digitální měny je ten stejný, proč se o ně zajímá Čína: absolutní kontrola nad financemi občanů. Nebudete chtít přijmout naší novou vizionářskou směrnici? Bum, a jste bez peněz, jedním stiskem tlačítka. Zlobíš, občane? Bum, jsi bez peněz. Demonstruješ proti nám??? Bum, jsi bez peněz. Asi už chápete…
Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.

spot_img