Jaká bude cena bitcoinu při dalším halvingu v roce 2028?

3
(4)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Podle odborníků by cena bitcoinu mohla do roku 2028 překročit 200 000 dolarů. Stále však přetrvávají obavy ohledně bezpečnosti sítě a ziskovosti těžařů.

Po sobotním halvingu bitcoinu se oficiálně snížila odměna vyplácená těžařům z 6,25 bitcoinu za blok na 3,125 BTC. Odborníci se však nyní zaměřují na to, kde by se Bitcoin mohl nacházet při dalším půlení v roce 2028.

Navzdory tomu, že těžaři dostávají technicky méně zaplaceno za své úsilí při zajišťování sítě, jsou události typu halving mnohými analytiky považovány za předzvěst výrazného zvýšení ceny bitcoinu. Nabídkový šok nových BTC, které se dostanou na trh od těžařů, se totiž bude nadále výrazně snižovat.

Vedoucí analytik společnosti Swyftx Pav Hundal se zaměřil na cenovou akci, která nastala po předchozích halvingech. Předpověděl, že do halvingu v roce 2028 dojde k nárůstu ceny minimálně o 100 %. Bitcoin by se tak dostal někam ke hranici 120 000 dolarů.

„Od doby, kdy jsme se dostali ode dna k vrcholu, jsme v roce 2013 zaznamenali nárůst ceny o více než 60 000 %. V roce 2017 o 12 000 % a v roce 2021 o 2 000 %,” uvedl.

Podle našeho základního scénáře bude tento trend pokračovat a do příštího pololetí dojde k vysokému dvojcifernému nebo nízkému trojcifernému nárůstu cen.

– Pav Hundal, zdroj: cointelegraph.com

Dodal, že investoři by si jen těžko dokázali představit scénář, kdy by největší kryptoměna světa do příštího půlení neměla větší hodnotu než současná cena 66 000 dolarů.

Cenu bitcoinu podpoří institucionální adopce

Henrik Andersson, investiční ředitel australské kryptoinvestiční společnosti Apollo Crypto, nabídl o něco optimističtější názor. Uvedl, že před rokem 2028 předpovídá maximální cenu bitcoinu kolem 200 000 USD.

Andersson uvedl, že cenovou akci bitcoinu podpoří širší adopce z institucionálního hlediska. Tato adopce se již projevila při nedávném schválení spotových Bitcoin ETF v USA. Nedávno byly také schváleny první burzovně obchodované Bitcoin ETF v Hongkongu.

Kromě toho uvedl, že jeho fond předpovídá, že během současného cyklu dojde k čistému přílivu do ETF v hodnotě zhruba 65 miliard dolarů.

Caroline Bowlerová, generální ředitelka společnosti BTC Markets uvedla, že vychází z externích předpovědí investičních bankovních společností. Mezi takové patří například Standard Chartered, podle níž by cena bitcoinu mohla do konce roku 2025 dosáhnout až 200 000 USD.

„V krátkém časovém úseku, který jsme viděli se zapojením ETF, dochází k průběžné podpoře této teze,” řekla.

Výkonný ředitel australské pobočky společnosti Kraken Jonathon Miller sdělil, že ačkoli se konverzace v době halvingu přirozeně promítá do cenových předpovědí, vnímá tuto událost jako připomínku pokroku, kterého bylo dosaženo na cestě ke globálnímu přijetí.

Doufám, že do příštího halvingu Bitcoinu se adopce kryptoměn zrychlí natolik, že i ti nejzatvrzelejší technologičtí opozdilci se poprvé dozví o halvingu.

– Jonathon Miller, zdroj: cointelegraph.com

Halving by mohl způsobit potíže těžařům bitcoinu

V souvislosti se sobotním a dalším půlením bitcoinu v roce 2028 však přetrvávají určité obavy. Jedna z hlavních je fakt, že by se odměny těžařů mohly snížit na úroveň, která by z dlouhodobého hlediska učinila těžbu bitcoinu nerentabilní.

Dne 26. ledna vydala společnost Cantor Fitzgerald zprávu, v níž nastínila, že cena bitcoinu by se musela pevně udržet nad 40 000 USD, pokud by většina veřejně obchodovaných těžebních společností chtěla zůstat v podnikání dlouhodobě.

Při současných cenách to pro většinu těžařů není problém. Pokud by však cena bitcoinu klesla pod 40 000 dolarů, mohlo by to vyvolat obavy.

Andersson se zaměřil na nárůst alternativních zdrojů příjmů těžařských firem mimo odměny za těžbu čistě v BTC.

Upozornil na nárůst příjmů těžařů, který přinesla popularita Ordinals a dalších aplikací generujících poplatky. Nadcházející spuštění protokolu Runes a sítí druhé vrstvy taktéž přispívá těžařům svými poplatky.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zamek

🤔

Mazi

No tak to tedy není nic o čem bych psal domů” Na jednu stranu je fajn se nenechat unášet moonboys a jejich odhad milion usd do 2030… Ale na druhou stranu s bídou 200tis. usd kde je z toho cítit ..maximum s jazykem na vestě tak není žádná hitparáda. Měl bych očekávání větší se přiznám …

Poslední editace 27 dní před přes Mazi
spot_img