ECB: Libra nebude spuštěna, dokud nebudeme spokojeni

1
regulator
Zdroj: Pixabay.com

Benoit Coeure, člen představenstva Evropské centrální banky, uvedl, že Libra na Facebooku se nespustí, dokud nebudou spokojeni globální regulátoři.

Bezpečnost (údajně) především

Coeure v rozhovoru pro agenturu Reuters na summitu G7 v Chantilly ve Francii 18. července řekl, že navrhovaný stablecoin musí být pro uživatele bezpečný a bezpečnost musí být zaručena před tím, než bude Libra spuštěna:

„Od prvního dne to musí být bezpečné, robustní a odolné. Není to proces učení: buď to funguje, nebo ne.“

Coeure dále uvedl, že zajištění ochrany soukromí uživatelů a vlastnických práv může vyžadovat značnou práci a zdlouhavou diskusi regulačních orgánů:

„Během schvalování bychom mohli zjistit, že existují mezery nebo nesrovnalosti, které budou vyžadovat dlouhodobou diskusi regulátorů o tom, jak to udělat jinak. Úřady nedovolí, aby se takové projekty uskutečnily dříve, než budeme mít odpovědi na naše otázky a než budeme mít správný regulační rámec.“

Úředník ECB uvedl, že umožnit zavedení zcela nového aktiva, jako je Libra, v tak velkém měřítku, bez řádných předpisů a záruk, by bylo nezodpovědné.

Nedostatky v regulačních strukturách

Coeure také uvedl, že rychlý rozvoj digitálních a kryptografických aktiv odhalil mezery a nedostatky ve stávajících regulačních strukturách a zdůraznil, jak pomalu banky přijímají nové technologie.

Oficiální pracovní skupina G7 pro stablecoiny bude údajně zkoumat tyto otázky před každoročním zasedáním Mezinárodního měnového fondu, které se bude konat v říjnu tohoto roku.

Závěr

Teprve po oznámení Facebooku o chystané kryptoměně Libra začaly regulační orgány brát vážně i ostatní kryptoměny. Otázka ale je, jak si představují, že budou digitální aktiva podobného typu „zakazovat“ a regulovat. Za proklamovanou snahou o ochranu bezpeční a soukromých dat uživatelů se mohou skrývat i jiné pohnutky, například obava nad ztrátou kontroly nad finančními transakcemi obyvatel, v případě bank nad ztrátou příjmů z transakčních poplatků.

Jak trefně poznamenala česká ekonomka a ředitelka Next Finance, Markéta Šichtařová:

„…Když zakážete zbraň, nepoklesne násilí. Když zakážete sociální sítě, nepoklesne tím vulgarita lidí. Když zakážete alkohol, nepoklesne tím míra závislosti, jen se závislost bude ventilovat jinak. A když zakážete kryptoměny… nezabráníte tím zločinnosti a praní špinavých peněz. Politici kryptoměny nenávidí, protože jim berou kontrolu nad životem lidí. Pro ně by bylo nejpříjemnější úplně zakázat hotovost…“

Co číst dále?

Malta vydává konzultační dokument pro Security token offering – tady krypto jen kvete!

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře