Francie: Libra ohrožuje suverenitu Evropy, chceme spustit vlastní krypto v 2020

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Hashrate Bitcoinu je na ATH • Bitcoin za první pololetí posílil o 27 %, víc než stříbro, zlato i platina • a...

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Kryptotrhy se...

[Večerní souhrn článků] • Coinmate obnovil výběry EUR a CZK • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi. A na práci šéfredaktorky kryptomagazinu.cz zase možnost alespoň částečně ovlivnit, co si vybereme, jestli utopii nebo dystopii.

Podle francouzské zpravodajské agentury AFP zahájí Bank of France, Banque de France, testování své vlastní kryptoměny v roce 2020. Toto oznámení učinil guvernér banky François Villeroy de Galhau 4. prosince.

Libra ohrožuje suverenitu Evropy

Ve svém projevu Villeroy de Galhau uvádí, že „těžiště“ v oblasti plateb se přesouvá směrem k velkým technologickým hráčům. Protože tyto korporace sídlí v jiných regionech, vznik nebankovních hráčů by mohl ohrozit suverenitu Evropy.

Dále řekl, že Bitcoin, volatilní kryptoměna s „možná žádnou skutečnou hodnotou“, předchází nástupu stablecoinů. I přes zefektivnění přeshraničních plateb však druhá generace digitálních aktiv stále představuje „finanční a politická rizika“.

„Samozřejmě, že jako centrální bankéři a orgány dohledu, není pochyb o tom, že nezůstaneme na místě neponecháme tuto změnu bez kontroly. Musíme zůstat plně oddáni našemu dvojímu cíli – zajištění důvěry a podpoře inovací, které jsou zapsány do samotné DNA naše instituce. “

Již v září se vlády Francie a Německa postavily proti projektu Libra od Facebooku a slíbily, že zablokují jeho zavedení.

Výzva k inovacím

Podle Villeroye de Galhau nyní Bank of France plánuje vytvořit svou vlastní digitální měnu centrální banky (CBDC) jako odpověď na platební řešení, která nabízejí soukromé společnosti, jako je Facebook. Francouzská centrální banka bude reorganizována s cílem vytvořit novou divizi, která se zaměří na provádění platebních inovací, včetně CBDC.

CBDC už v Q1 2020?

Očekává se, že Bank of France zahájí testování své vlastní kryptoměny již v příštím roce.

„Budou získávány další dovednosti, aby se posílila odbornost, a s pomocí naší laboratoře budeme spolupracovat s průmyslovými inovátory ze soukromého sektoru: chceme zahájit testování rychle. První výzvu k předkládání projektů plánujeme na první čtvrtletí roku 2020.“

Závěr

Francie není v tomto úsilí sama. Čínská státní banka vyvíjí a testuje státní digitální měnu podle svého vyjádření už několik let. Nás ale zajímají další otázky. Pokud Francie zvažuje státní kryptoměnu, mohlo by to znamenat zavedení kryptoeura? A týkalo by to pak celé Eurozóny, nebo jen Francie? Na tyto otázky zatím odpověď nemáme. Nicméně je jasné, že se začíná měnit a posouvat postoj evropských bank směrem k využití technologie kryptoměn, ale spíše centralizovaným způsobem. Jestli je to lepší, než nedávné pokusy o zákaz, ponecháme na zvážení čtenářům. O vaše názory se můžete podělit v komentářích.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

5 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře