Platforma vyvíjející blockchain pro farmaceutické společnosti, UCLA Health a LedgerDomain, přišla s novou studií, že technologie dokáže ušetřit farmaceutickému průmyslu ve Spojených státech amerických za rok více než 180 milionů dolarů.
Blockchain ve farmaceutickém průmyslu
Studie UCLA, zahájená v rámci projektu amerického potravinového a lékařského úřadu (FDA) pro zabezpečení dodavatelského řetězce léčiv přišla s novým plánem na implementaci technologie blockchain pro farmaceutické společnosti.
Program FDA spočívá v rozšíření úsilí o vývoj elektronického systému pro sledování dodavatelského řetězce léků na předpis ve Spojených státech amerických. Dle tamního zákona přijatého v roce 2013 bude do roku 2023 vyžadováno od farmaceutických společností, aby před vydáním léčiv na předpis ověřily původ.
Zakladatel LedgerDomain Ben Taylor pro zpravodajský portál Cointelegraph uvedl, že 17 % léků na předpis v USA je nesprávně vydáno. Ověření léku musí být v souladu s novými standardy DSCSA. Pro Cointelegraph řekl:
„V dnešním dodavatelském řetězci s léčivy je ověření kompatibilní s DSCSA velmi vzácné. Za tři roky to bude povinnost. Bez efektivního systému v reálném čase, který umožňuje jediné skenování, a téměř okamžité ověření budou lékárny nést obrovské regulační zatížení.“
Blockchain pro sledování léků
Za účelem vyřešení problému s ověřováním dodavatelského řetězce léčiv se spojila společnost LedgerDomain s UCLA Health na vytvoření systému založený na technologii blockchain. UCLA Healt patří mezi přední americké lékárny.
Ben Taylor se k technologii vyjádřil:
„Díky využití technologie blockchain jsme schopni sledovat léky, které se pohybují v lékárnách. Před podáním na předpis lze lehce ověřit legitimitu léku i výrobce.“
Závěr
Kromě ověřování dodavatelského řetězce léčiv lze stejný systém využít na zjištění soupravy pro testy na koronavirus, zda je autentický. Technologie blockchain tak může farmaceutickému průmyslu ušetřit několik desítek milionů dolarů a stejně tak zefektivnit distribuci léčiv.