Čhina je právem obviňována ze své pomalé reakce, když byl poprvé objeven COVID-19. Vláda se obávala, že bude vnímána jako slabá, nekompetentní a nedůvěryhodná, a zbytek světa za to nyní platí.
Čína si ale také zaslouží pochvalu a možná i určitou úctu za to, jak dokázala město Wu-chan a provincii Hubei uvést do karantény, čímž bránila skutečně globální katastrofě.
Virus se stále šíří, aktuálně nejvíce v západním světě. Většina zemí však nemá prostředky k úplnému uzamčení státu tak jako Čína. Navíc se bojí obětovat své západní hodnoty otevřených hranic, volného pohybu zboží a lidí a dokonce i demokracie. Alespoň nyní.
Mezi evropské epicentrum patří Itálie, jenž nedávno uzamkla celou zemi po té, co se karanténa na severu ukázala jako neúčinná. Občané však stále mohou cestovat za prací, nakupovat jídlo a dokonce jíst v restauracích.
Ačkoli opatření veřejnost určitě omezilo, je to spíše takové poloviční opatření.
Jak se k situaci staví ostatní národy?
V USA se hovoří o finančních balíčcích, které mají eliminovat daň ze mzdy, dotovat živnostníky a chránit hodinové pracovníky před ztrátou mezd. Několik států vyhlásilo stav nouze a uvolnilo prostředky pro podporu veřejného zdraví. Současně prezident Trump a Bílý dům nadále zdůrazňují, že administrativa na krizi dobře reaguje.
V poslední době se centrální bankéři a tvůrci politik z celého světa setkali, aby diskutovali o způsobech synchronizace fiskálních opatření a stimulačních balíčků.
Nemají mnoho možností vzhledem k tomu, že úrokové sazby zůstávají na minimálních nebo tomu blízkých minimech, takže doufáme, že tato opatření si koupí nějaký čas na boj proti viru.
Je to docela velká sázka a ne ta, u které je zaručeno, že uspěje. Koneckonců, tato krize není řízena poptávkou, nýbrž je výsledkem šoku v nabídce. Nezáleží na tom, kolik peněz lidé mají, pokud je nemohou za nic utratit.
Důsledky pro cenu bitcoinů
Po masivním pondělí se akciové trhy v úterý odrazily v reakci na očekávání dalšího snižování úrokových sazeb a fiskálních opatření. Rovněž se zdá, že bývalý viceprezident USA Joe Biden si zachovává svou dynamiku v závodě za demokratickou prezidentskou nominaci, která dále zklidní trhy.
Bitcoin se zdá být zranitelný, pokud výše zmíněná poloviční opatření navržená západními vládami nebudou úspěšná a trhy budou nadále klesat. Vzhledem k tomu, že stále nevíme vše o tom, jak se virus přenáší, a lidé jsou stále oprávněni shromáždit se ve velkých davech napříč USA a EU, můžeme být ještě daleko od konce této krize.
Co bude dál?
Pokud se situace zhorší, pak se obrátí pozornost na to, jak mohou vlády znovu získat kontrolu nad svým obyvatelstvem. To by mohlo vést k několika obtížným otázkám, protože v tomto vysoce polarizovaném světě mnoho lidí nevěří tomu, co slyší od svých zvolených vůdců.
Vlády však mohou být nuceny opožděně přijmout čínské drastičtější opatření. V tomto případě bychom měli všichni doufat, že budou fungovat.
Závěr
Lidé tak mohou lehce ztratit víru ve svou vládu a její měnovou politiku. V určitém okamžiku pak mohou hledat alternativu, čímž může být právě Bitcoin. Jak se ale celá situace vyvine zatím nikdo netuší, proto je třeba být připraveni na vše.
Nějak nám to digitální zlato nefunguje a finance z akciového trhu se nám do něj ne a ne přelít 😀
Nojo všichni vybírají hotovost, aby si měli čím vytírat zadek, když už teď není toaletní papír. Jsem zvědavý kdy začne run na banky. To bude teprve maso.
To mozna neni spatny napad,vzhledem k tomu jak to vypada (s koronavirem),akumulujte toaletni papir,ten nakonec muze mit vetsi cenu nez BTC s nim si tu prdel opravdu nevytrete.