VirusBlockchain.com – diskutabilní monitorování virů pomocí blockchainu

0
(0)

Do boje s pandemií koronaviru se stále zapojují další a další společnosti a vznikají nové a zajímavé projekty. Jedním z nich je také blockchainový projekt VirusBlockchain.com, jehož cílem je sledovat aktuální rozšíření nákazy koronaviru.

Za projektem je podepsáno konsorcium PHBC (Public Health Blockchain Consortium), které oznámilo uvolnění monitorovacího blockchainu pro systematické, nepřetržité a anonymní ověřování komunit a pracovišť bez přítomnosti koronaviru COVID-19 a dalších vysoce rizikových virů, bakterií či hub.

PHBC

Podle své webové stránky je „PHBC konsorcium zdravotních úřadů, univerzit, poskytovatelů zdravotní péče a inovátorů, kteří se snaží shromažďovat, bezpečně ukládat a analyzovat anonymní zdravotní údaje o připojených zdravotních záznamech za účelem eradikace (úplného vymýcení chorob) a zlepšení života lidí na celém světě.

Na stránkách sdružení nejsou uvedeni žádní partneři. PHBC se rozhodlo jít jinou cestou a rozeslalo pozvánky potencionálním účastníkům, aby se sami připojili k blockchainu a uvádí, že na konferenci příští rok jim bude ctí představit výsledky zúčastněných komunit a pracovišť.

VirusBlockchain.com

VirusBlockchain se chystá využít ověřené a certifikované informace od bezpečnostních organizací a vládních orgánů, které monitorují případy nakažení koronavirem, aby “automaticky identifikoval zóny”, které jsou považovány za prosty infekčních nemocí. Tyto informace budou v reálném čase propojeny díky umělé inteligenci (AI) s geografickým informačním systémem a následně umístěny na blockchain.

“Komunity a pracoviště mohou udržovat takový stav bezpečné zóny, pokud omezí přístup anonymním osobám a umožní pohyb pouze do/z jiných bezpečných zón.”

 – říká Ayon Hazra, generální ředitel společnosti Qlikchain, která bude blockchain spravovat. Hazra dále pokračoval, že na rozdíl od tradičního systému, který se zaměřuje na nakažené osoby, jde naopak o systém, který místo toho monitoruje pohyb neinfikovaných osob s cílem omezit jejich návrat, pokud se dostali do oblastí, které jsou infikovány.

V tiskové zprávě konsorcia se můžeme dále dočíst, že lidé, kteří “vstoupili do nakažené oblasti, musí zůstat v karanténní zóně, než obdrží povolení k návratu do bezpečné zóny.” Jde o systém podobný tomu, jakým způsobem celosvětově přistupuje k občanům, kteří byli v kontaktu s potenciálně infikovanými osobami.

Zatím ale není vůbec jasné, jak by tento projekt sledoval anonymní osoby a jestli vůbec některé vlády projevily zájem o pořízení a využívání takového nástroje. Na tyto otázky Hazra zatím odpověď neposkytl.

Závěr

Upřímně přiznávám, že jsem z celého projektu tak trochu na rozpacích. Určitě chválím snahu pomoci a přicházet s novými a neotřelými nápady. Jen se nemohu zbavit dojmu, že tohle není vhodný příklad využití blockchainu a navíc mi to až příliš zavání sledováním, špiclováním a policejním státem. I když původní myšlenka mohla být dobrá, nechme blockchain raději oblastem, které se pro tuto technologii hodí lépe – třeba australští farmáři s jeho pomocí bojují proti zhoršujícímu se životnímu prostředí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img