O tom, že do boje s pandemií koronaviru se zapojují různé firmy, společnosti či jednotlivci jsme již na našich stránkách psali. Aktuálně se do hledání léku zapojila i největší americká těžařská farma Etherea, CoreWeave, která zahájila práce na přesměrování 6 000 grafických karet (GPU) na pomoc v boji proti pandemii koronaviru.
Podle slov spoluzakladatele a technického ředitele, Briana Ventura, se tyto GPU přidaly k projektu Folding@Home (který nyní uživatelům umožňuje využít jejich výpočetní výkon na boj s pandemií COVID-19) hned, jakmile to jen bylo možné.
Projekt Folding@Home
Brian uvedl, že CoreWave svým zapojením zdvojnásobil výkon celé sítě Folding@Home a i když se dosud nepodařilo nalézt lék na koronavirus, je šťastný, že se mohou podílet i na hledání dalších léků na další zákeřné nemoci
“Jejich výzkum měl hluboký dopad na vývoj léků na obranu proti HIV a doufáme, že naše [výpočetní síla] pomůže v boji proti koronaviru.”
Projekt Folding @ home využívá výpočetní sílu k výzkumu a hledání léků proti koronaviru a defacto každý, kdo vlastní notebook, se může do pomoci zapojit. Aktuálně se náročné počítačové simulace používají k “porozumění pohyblivých částí proteinů.”
ASICy jsou pro pomoc nevhodné
Pokud jste vlastníci specializovaného HW na těžbu (ASIC) bitcoinů a chtěli byste se do hledání léku zapojit, pak vás bohužel nepotěším. Tyto specializované mining zařízení jsou totiž navrženy tak, aby těžily kryptoměnu, pro ostatní výpočty jsou nevhodné. Venturo k tomu dodává:
“Jednou z velkých věcí na celém ekosystému těžby Etherea je to, že jde o v podstatě největší výpočetní sílu GPU na planetě. Zapojit výkon těchto karet do boje proti globální pandemii bylo otázkou několika minut.”
Navzdory všeobecnému zapojení Venturo odhaduje “po diskusi s některými odborníky v oboru”, že šance na úspěch je při využití projektu Folding@home k nalezení léku proti COVID-19 v rozmezí mezi 2 – 5 %.
Závěr
Pandemie koronaviru nejspíše ovlivnila každého z nás a má za sebou již statisíce nakažených a tisíce mrtvých. Ekonomické škody jsou a ještě budou enormní. Pokud byste chtěli pomoci i vy, určitě je dobrá cesta vyslyšet výzvu Stanfordovy univerzity a věnovat výpočetní výkon svého stroje projektu Folding@Home.