Vzhledem k nekončícímu proudu špatných zpráv kolem koronaviru, se mnozí stále více obávají dopadů, které by tato globální pandemie mohla mít na celosvětový finanční systém.
Ve skutečnosti se ohnisko formuje a potenciálně způsobuje jednu z nejhorších finančních havárií všech dob. Někteří dokonce říkají, že současná pandemie bude stejně špatná jako Wall Street Crash z roku 1929, bublina Dotcom na začátku roku 2000 a globální finanční krize roku 2008 dohromady.
VIX stoupá
Od 12. března 2020 se VIX, jinak známý jako „index strachu“, obchoduje na nejvyšší úrovni od finanční krize v roce 2008. V tento den, připomínající známý „černý čtvrtek“, se také snížil celoevropský akciový index STOXX 600 o 11 %, což je nejvíce v historii. Velké propady zaznamenaly komodity, akcie, podnikové dluhopisy, kryptoměny a dokonce i zlato.
Medvědí trh
Během včerejška zaznamenal Dow Jones nejhorší den od finanční krize z roku 1929. S&P 500 včera zaznamenal 9,5 % ztráty.
V současné době zaznamenaly všechny hlavní indexy Wall Street 20% pokles ze svých rekordních maxim, což změnilo status trhu z „býčího“ na „medvědí“ poprvé od roku 2009.
Dopad viru na jednotlivé státy
Itálie je na tom nejhůře, občané se obávají blížící se recese. Ve skutečnosti země nedávno oznámila pozastavení hypoték, aby pomohla čelit hospodářským dopadům a zabránit rozvoji finanční krize.
V současné době je Italie, závislá na cestovním ruchu, jednou z nejvíce zasažených zemí koronavirem a konec se zdá být v nedohlednu. Roste zde také nezaměstnanost, u osob mladších 25 let jsme na hodnotách 28,9 %.
Nežádoucí dopad viru na ekonomiku začíná pociťovat také Německo, Francie, Švýcarsko a Španělsko.
Řešení problému bude vyžadovat dlouhý čas
K dnešnímu dni bylo na celém světě hlášeno celkem 169 387 případů koronaviru.
Zatímco zhruba polovina těchto případů byla nyní potvrzena jako vyléčená, došlo k více než 6 500 úmrtím. A jak se objevují stále nové a nové zprávy z nových regionů po celém světě, očekává se, že tato čísla vzrostou.
Léčba je samozřejmě jen otázkou času. Dokud se ale vědcům nepodaří přijít s účinnou léčbou, je pravděpodobné, že bude trvat měsíce, možná i rok čí více, než se vše vrátí do normálu. Existuje naděje, že nadcházející jarní a letní měsíce virus zabijí, ale není žádná záruka, že se nevrátí.
Pokud jde o ekonomické dopady, svět prostě neví, jak se vypořádat s pandemií takové velikosti a na celosvětové úrovni. Na rozdíl od roku 2008, kde bylo zřejmé, co je třeba dát do pořádku, se tato nová situace týká i zdravotních záležitostí.
Fed přijímá velmi včasná opatření
Po nedávném kolapsu už i americký Fed vydal první opatření, kdy rozhodl o snížení úrokových sazeb o 0,5 %. Koncem minulého týdny přišel další zásah: injekce likvidity pro trhy ve výši 1,5 bilionu dolarů.
Ani to však nezachránilo Wall Street před smrtelným dvouciferným pádem, kterého jsme byli nedávno svědky. Proto americký prezident Trump požaduje od Fedu další akce.
Křehkost celého systému
Od finanční krize v roce 2008 se hlavní směr globálního finančního rizika přesunul z národních bank do odvětví správy aktiv.
I když není pochyb o tom, že aktuální pandemie bude mít hluboké, dalekosáhlé účinky na globální ekonomické systémy, mnoho lidí poukazuje na základní křehkost systému jako na hlavního viníka, jež může za současný rozruch.
Hlavními důvody nedávné volatility jsou ve skutečnosti nízké úrokové sazby a zvýšená páka na straně kupujících.
Závěr
Není pochyb, že globální trhy zažívají kvůli obavám z pandemie a jejich následkům jeden z největších pádů v historii. Ačkoliv se centrální banky snaží zasáhnout různými možnými prostředky, u investorů stále převládá panika. Proto je nyní nejdůležitější čas. Tedy to, jak dlouho bude virus trhy drtit, a jak dlouho v propadu zůstanou.
Tak jeste k tomu napiste,ze kryptomeny pujdou do zadele,no teda ne uplne,ale jejich cena jo.
Kryptoměny jsou vysoce rizikové aktivum a hledat v BTC bezpečný přístav je úsměvné. Kryptosektor nikdy nezažil krizi a hádám, že tam přinese takový uragán, že BTC nepomůže ani halving. Mám nakoupeno na ceně 180k, takže hodl o muerte!