Zkušenosti s elektronickým hlasováním z Itálie

0
(0)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Elektronické hlasování pomocí technologie blockchain zaujímá své pevné místo v rostoucí diskuzi o implementaci této technologie. Blockchain je dobrým nástrojem pro zveřejnění postupu sčítání a celkové transparentnosti voleb. Jak dopadly zkušební testy, se dozvíte v článku.

Zkušenosti z minulosti

Kromě Itálie proběhly experimenty s elektronickým hlasováním v několika dalších zemích, jako je například Rusko, USA, Švýcarsko, Norsko nebo také třeba v Německu. Vždy se ale u fáze testování voleb pomocí blockchainu objevily nějaké problémy.

Estonsko se stalo prvním národem, který uspořádal právně závazné volby skrz internet již v roce 2005. Důvěra v hlasování z pohodlí doma značně vzrostla, kdy při zavedení v roce 2005 hlasovalo on-line pouze 1,9 % voličů, zatímco o deset let později to bylo již 30,5 %.

Analytici a technici však zdůraznili kritické problémy související s bezpečností jednotlivých zařízení a ověřování totožnosti na základě jednoduchého PIN kódu, neboť může docházet k jejich zneužití. Ve Švýcarsku byly například ve zdrojovém kódu volebního softwaru objeveny naprosto zásadní kritické chyby.

Zkušenosti z Itálie

V roce 2017 proběhlo v Itálii elektronické hlasování o autonomii Lombardie a Venety. Sčítání však bylo pomalejší než tradičním postupem, což následně vyvolalo podezření z manipulace. Dané regiony navíc vynaložily velké výdaje na hardware, který se již nedal znovu použít.

Mnoho zemí tak stále odmítá použít elektronický hlasovací systém, protože systém není plně spolehlivý, anonymní a stoprocentně ověřitelný. Navíc mohou být tyto systémy také zneužity ke korupci a podvodům. Oproti tomu je blockchain dobrým nástrojem pro ochranu před možnými útoky, napadnutí a manipulaci s volebním systémem.

Závěr

Z minulosti tedy víme, že pokusy o využití blockchainu pro hlasování proběhly. Ačkoli testy dopadly úspěšně, vždy se objevilo několik chyb, které by při skutečném hlasování mohly mít až fatální následky. Budoucí elektronické hlasování pomocí blockchainu musí být naprosto decentralizované a transparentní, což je základ technologie blockchain.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro

Obávám se, že zde vždy zůstane problém s tím, že řada lidí může “prodat” svůj hlas. Se zaváděním elektronických hlasování do veřejných hlasování bych byl proto opatrný.

ppetr1

a nejen to.pokud by bylo hlasovani pres pin – budiz.

spot_img