Analýza posledního masivního poklesu Bitcoinu

0
(0)

Zprávy a souhrny

Stanislav Jirák
Stanislav Jirák
O kryptoměny se zajímám již více jak 5 let, kdy jsem většinu svých prostředků zainvestoval do Bitcoinu po $232 za kus. Momentálně se day-tradingu věnuji na plný úvazek a ve volném čase jako vývojář datových skladů a datový vědec pracuji na vlastních projektech v oblasti ML/AI. Vyhrál jsem také hackathon na blockchainu (soutěž v programování). Rád cestuji a zajímám se o nové technologie.

Na kryptu jsme již viděli několik dramatických poklesů ceny, ale na konci druhého týdne března 12.3.2020 nastala na Bitcoinu událost, která byla svými objemy naprosto bezprecedentní a zcela jistě se zapíše do dějin kryptoměn.
Pojďme se nyní podívat, co se vlastně událo.

Situace před „Černým čtvrtkem“

Bitcoin se obchodoval okolo 8 000 USD a pod námi byla řada velmi silných resistencí. O horním okraji prolomeného trendového kanálu z minulého roku (~7 000 USD), nebo historicky silném supportu 6,400 USD, ani nemluvě. Byly zde sice určité náznaky, jako formace H&S nebo příliš prudký pokles záporných svíček, ale mezi lidmi obecně panoval velmi pozitivní sentiment, otevíraly se longy bez stop-lossů a každý se těšil, jak dobře nakoupí před halvingem.

Historický dump

A pak se to stalo – během jediného okamžiku okolo 9h ráno londýnského času přišlo na trh omračující množství short objednávek (prodejů) a cena během pouhých 15-30m prorazila všechny supporty až na 5,500 USD – 5,600 USD, kde se nacházel tzv. Hidden („Institucionální“) GAP.

Ve stejný okamžik, nastal mohutný DDoS útok na jednu z největších, kryptoměnových směnárem BitMEX, který ji vyřadil z provozu, a každý, kdo měl otevřenou long pozici, byl likvidován, bez ohledu na to, zdali měl nastavený stop-loss či nikoliv. Zatímco lidé byli v šoku, na trh následně dorazilo neméně veliké (historické) množství nákupních objednávek a cena se zdánlivě stabilizovala až do půlnoci z 12. na 13., kdy došlo k dalšímu masivnímu propadu ceny pod 3,800 USD.

Toto low se přesně dotklo spodního trendového kanálu z minulého roku.

Aftermath

Šok a nejistotu na trhu nyní vystřídala panika a lidé začali vybírat své prostředky v očekávání dalšího možného poklesu. Sentiment byl velmi negativní, v podstatě každý analyzátor ukazoval extrémní zónu, lidé prodávali a báli se dokupovat, ti jenž nakoupili okolo 8,000 USD, nechtěli o BTC již slyšet a ti, kteří šli long, byli zlikvidováni.

A přesto, v tomto okamžiku, kdy se lidé dělili v podstatě na dvě skupiny (ti, kteří se báli do trhu vstoupit a ti, kteří v panice prodávali) přicházelo na trh další, historicky zdaleka největší množství nákupních objednávek, jaké jsme kdy viděli (více než dvojnásobek do té doby největšího objemu) – a cena se skoro ani nehnula.

Co je ještě více šokující, když sečteme rekordní množství prodejních objednávek během oněch dvou dumpů a množství nákupních objednávek o den později, zjistíme, že jsou téměř totožné.

Interpretace

Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, mezi lidmi a drobnými investory je rozptýlena pouze malá část bitcoinů – zbytek vlastní bitcoinové velryby a veliké finanční instituce (často se jedná o totéž).

Zaznamenané objemy naznačují takto veliké peníze a tyto instituce, kromě toho, že z pravidla obchodují na konci týdne (čtvrtek, pátek), mají také výhodu možné synchronizace.
Akcie padají, ekonomika se hroutí, ve světě řádí Covid-19, a tak taková událost snadno zapadne v celkové situaci – přestože Bitcoin byl vždy negativně korelován s finanční situací ve světě a vnímán jako tzv. hedge vůči tradičním instrumentům jako forex, akcie, ropa atd.
A co tak masivní akumulace BTC institucemi, které mají k dispozici ty nejkvalitnější informace může znamenat?

Jednoduše to, že očekávají neméně masivní nárůst ceny BTC.

Závěr

Trh nejsou bulls vs. bears, jsou to lidé vs. instituce. Převládá-li na trhu příliš pozitivní sentiment (tj. lidé nakupují) – instituce jej využití k prodeji. Převládá-li mezi lidmi extrémně negativní sentiment (tj. lidé prodávají) – instituce jej využijí k nákupu.

Je to hra se sentimentem lidí, protože kryptoměny stále představují především spekulativní nástroj a instituce tahají za delší konec provazu. Aby člověk mohl profitovat, musí přemýšlet a jít s trhem, jako instituce.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: