Jsou kryptovelryby opravdu pod kontrolou? U Bitcoinu není situace až tak zlá.

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Nová zpráva z oblasti kryptoměn naznačuje, že bohatství v bitcoinech je rovnoměrně rozloženo. To samé se však nedá říci o některých dalších hlavních kryptoměnách, jako je například Litecoin.

Průzkum

Průzkum společnosti Clovr ukazuje, že se celková distribuce bohatství bitcoinů v porovnání s loňským rokem výrazně zlepšila. Společnost Clovr zkoumala v rámci tohoto průzkumu v listopadu roku 2019 všechny transakce provedené s nejpoužívanějšími kryptoměnami – Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) a Litecoin (LTC).

Jak ovšem naznačuje zpráva, další nejvýznamnější kryptoměny (podle tržní kapitalizace), jsou stále více ovládány velrybami.

Giniho koeficient

Někdy též nazývaný Giniho index nebo Giniho poměr. Jedná se o jednoduché měřítko statistického rozptylu určeného k reprezentaci rozdělení příjmů nebo bohatství obyvatel národa. Je to nejběžněji používané měření nerovnosti, vyvinuté italským statistikem a sociologem Corradem Ginim v roce 1912.

Vyšší Giniho index naznačuje větší nerovnost, kdy jednotlivci s vysokými příjmy dostávají mnohem větší procento z celkového příjmu populace. Koeficient se pohybuje od 0 (nebo 0 %) do 1 (nebo 100 %). Hodnota 0 představuje dokonalou rovnost a hodnota 1 představuje dokonalou nerovnost. Teoreticky možné jsou i hodnoty nad 1, a to kvůli negativnímu příjmu nebo bohatství.

Srovnání Giniho koeficientu

Jak vyplývá z níže uvedené tabulky, Giniho koeficient na Bitcoinu klesl v roce 2019 z 0,66 na 0,64. U Bitcoin Cash vzrostl Giniho koeficient z 0,73 na 0,75 a ještě výrazněji vzrostl u kryptoměny Ethereum. Tam byl nárůst z 0,69 na 0,78. Vůbec nejhorší situace je na Litecoinu, kde Giniho koeficient zůstává oproti loňskému roku nezměněný a drží se na hodnotě 0,83.

tabulka
zdroj: clovr.com

Jak dále vyplývá ze zprávy, aby bitcoinové velryby vlastnily polovinu této kryptoměny v oběhu, musely by ovládat nejméně 4 545 největších existujících bitcoinových peněženek. U kryptoměny Bitcoin Cash by velrybám postačilo ovládat 1 109 peněženek a u Etherea je to již pouze 322 peněženek. K ovládnutí většiny Litecoinů v oběhu postačí vlastnictví 189 největších existujících litecoinových peněženek.

Společnost Clovr k tomuto uvádí, že analyzováno bylo prvních nejbohatších 10 000 adres peněženek, které náleží ke každé kryptoměně. Vynechány byly hlavní burzovní peněženky.

Tokeny ERC-20

Jak uvádí výzkum, ještě závažnější je nerovnost bohatství  u hlavních tokenů ERC 20. Dvacet čtyři ze 100 největších tokenů bylo většinově vlastněno jednou adresou, téměř vždy ve vlastnictví zakladatele tokenu.

Například Huobi Pool Token (HPT), nativní kryptoměna těžebního fondu Huobi, má koeficient Gini 0,99.  Navíc celých 70% těchto tokenů patří do jediné peněženky.

Ještě markantnější je situace u kryptoměny Veritaseum (VERI), kde je v držení jediné peněženky celkem 97,93% tokenů. Zakladatel této kryptoměny Reggie Middleton dostal v listopadu 2019 příkaz, aby investorům vrátil 8 milionů dolarů. K tomuto opatření došlo poté, co byl usvědčen z nezákonného obohacení z počáteční nabídky mincí.

tabulka
zdroj: clovr.com

Malé tokeny

Jak dále vyplývá z průzkumu, nejnáchylnější k nerovnoměrnému rozložení bohatství, což je známkou toho, že na trhu by mohlo dominovat několik jednotlivců nebo by trh mohl být manipulován zakladatelem, jsou kryptoměny s relativně nízkou tržní kapitalizací. Společnost Clovr k tomuto ve zprávě uvádí:

“Pokud vás centralizované bohatství trápí jako investora kryptoměny, může vám pomoci vyhnout se nákupu tokenů s tržní kapitalizací nižší než 100 milionů USD.“

Je ovšem možné také to, že tokeny s nižšími tržními limity jsou mladší a rozdělení bohatství se může časem vyrovnat.

tabulka
zdroj: clovr.com

Závěr

Skutečnost, že několik velryb má stejné bohatství jako velké množství menších investorů, je typické pro všechna finanční odvětví. U kryptoměn je však toto téma žhavější z toho důvodu, že je zde nižší likvidita a vyšší volatilita, což může ze strany velryb vytvářet mnohem větší tlak na cenu aktiva než u jiných oblastí.

Na základě průzkumu bylo zjištěno, že Litecoin je náchylnější k vlivu velryb než Bitcoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Na druhou stranu je třeba upozornit na fakt, že u kryptoměny Ethereum je v letošním roce, v porovnání s rokem loňským, největší nárůst nerovnosti bohatství, a to o celých 13% (z 0,69 na 0,78).

Celou zprávu společnosti Clover si můžete prohlédnout zde.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img