Kryptoměny jako způsob přebírání zodpovědnosti za naše finance

3
(2)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Všichni, kteří viděli film The Big Short (Sázka na nejistotu), který přesvědčivě zobrazuje hlavní příčiny ekonomické krize v roce 2008, určitě přišli o značnou část důvěry v oficiální bankovní systém, pokud ji vůbec měli. V tomto článku se podíváme na Kryptoměny jako na způsob přebírání zodpovědnosti za naše finance.

Převzetí zodpovědnosti

Přibližně v té době začala vznikat dnes nejznámější kryptoměna – Bitcoin. Pro mě osobně jedním z hlavních důvodů, proč se o krypto zajímat, je převzetí – aspoň části – finanční zodpovědnosti.

Pokud své peníze svěřím bance, vlastně se tím své zodpovědnosti zbavuji. Pokud za ně nakoupím BTC, zůstává u mě, v mé kryptopeněžence. Nemůže se stát, že by mi BTC nešlo vybrat z bankomatu, jak tomu bylo v případě krize v Řecku.

Banky jsou zlo?

Nechtěl bych kultivovat názor, že všechny vlády a celý světový bankovní systém je zcela špatný, ale každopádně je velmi manipulovatelný, takže pokud se objeví cesta, která by legálně mohla vést k tomu, že se sníží bankovní vliv na mé finance, budu jí otevřený.

Samozřejmě, že krypto nemá všechny funkce a využití fiatu, takže jde pořád o rizikový způsob přebírání zodpovědnosti za své finance. Ale tím, že budeme hledat způsoby, jak tuto zodpovědnost vzít více do vlastních rukou, může se objevit cesta, která povede k naší větší finanční svobodě a ta nám umožní lépe využívat náš čas, který tady na Zemi máme.

Investice

Další věc je zhodnocení. BTC je pořád investice, která se může v rámci let velmi zhodnotit. Tip: Aktuální ceny kryptoměn můžete sledovat přímo u nás ZDE.

Když se podívám na nabídku např. Spořících účtů, kde je úroková sazba okolo 2 % p.a., přičemž inflace je okolo 3 % p.a., jde v podstatě o ztrátový produkt, Stavební spoření je na tom podobně. (Pozn red. 2 % jsou ještě ten lepší případ, často je spořící účet úročen méně než 1 % ročně)

Drobný investor nemá zas tolik možností. Pokud své spoření diverzifikuje tak, že ½ dá do BTC a druhou ½ na nějaký spořící účet, může získat v rámci let mnohem více financí, než kdyby ukládal peníze pouze na Spořící účet.

Závěr

Pokud své peníze svěřím bance, vlastně se tím své zodpovědnosti zbavuji. Jedním z hlavních důvodů, proč jsou kryptoměny tak zajímavé, je převzetí zodpovědnosti za své finance, a tedy i za své bohatství.

Co číst dále

27.11.19 Technická analýza ETH/USD – Možný odraz ode dna?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img