COVID 19 – Nenechme se připravit o svobodu a soukromí (1. část)

0
(0)

Koronavirus se stále šíří do celého světa a nedaří se jej zastavit. Mnohé vlády “se chystají využít” této situace a budou se snažit položit základy nové společnosti pod úplným dohledem státu. Můžeme ale zastavit globální pandemii, aniž bychom obětovali naši svobodu? Věřím, že ano, ale technologie, které dnes používáme, by měly chránit soukromí a ne nás připravovat v důsledku globální paniky o svobodu.

Určité omezení a pozastavení základních práv během krize se může zdát uklidňujícím krokem, ale z historie víme, že vyhlášení stavu nouze bez jasného konce může vést až k novým formám fašismu. Pokud jde o pandemii COVID-19, tak největší katastrofu, ze strany národních vlád, způsobila čínská cenzura a až absurdní nepřipravenost Spojených států.

Nové pravomoce ve stavu nouze

Pokud se vlády rozhodnou ve stavu nouze zavést nové pravomoce, nikdy se jich nevzdají. Pod záminkou sledování šíření nemoci se může stát, že hromadné sledování pohybu osob prostřednictvím mobilních telefonů se normalizuje. Neprůhledné algoritmy budou rozhodovat o tom, kdo může cestovat a pracovat v zemích, jako je třeba Čína a brzy by mohly klidně rozhodovat i kdo přežije a kdo na virus zemře. Je tohle svět, který chceme, aby naše děti po nás zdědily?

Čas pro nasazení nových technologií se blíží. Více než kdy jindy potřebujeme technologie, které nám pomohou vyřešit krizi COVID-19, aniž bychom obětovali naši svobodu a soukromí.

Zpřísnění podmínek hromadného dohledu

Podobně, jako vzešla z druhé světové války moderní výpočetní technika a internet byl vyvinut za dob studené války, mohla by i pandemie koronaviru vést k nové technologické revoluci. Ale namísto biomedicínské revoluce, která je nutná ke skutečnému vyléčení viru COVID-19, jsme se zaměřili na sledování infikovaných. A to i přesto, že lékařští odborníci prohlašují, že je již příliš pozdě na to, aby tato technika byla v Evropě a USA účinná.

Všichni asi minimálně tušíme, že v Číně není veřejné sledování ničím novým, ale mnozí odborníci se domnívají, že virus dal vládě skvělou příležitost, jak tento dohled ještě zintenzivnit. Občané si totiž sami (a rádi) instalují samo-monitorovací aplikace pro své “vlastní dobro”. Technologie rozpoznávání obličeje se používá k detekci zvýšených teplot nebo také k vyvolání strachu u civilních obyvatel bez ochranných masek. A neexistuje ani žádný náznak, že by tato technologie, až se podaří pandemii potlačit, zmizela.

Ani Írán si nenechal ujít příležitost a využil tuto krizi. Pokusil se přimět své občany, aby si do telefonů nainstalovali spyware, který přímo hlásí aktuální polohu vládě. No a v Izraeli šly úřady ještě dále tím, že rovnou oznámily, že Generální bezpečnostní služba (domácí zpravodajská agentura) bude sledovat Izraelce, kteří se nakazí virem, prostřednictvím dat z jejich mobilních telefonů a bude provádět “jedno z nejkomplexnějších národních dohledových cvičení kdekoli po celém světě.”

V zájmu dobra a ochrany…

Podobně jako události 11. září vedly k tomu, že Národní bezpečnostní agentura legalizovala sledování civilních dat, přináší COVID-19 příhodnou omluvu pro vládu Spojených států, která se chystá na rozšíření dohledu nad svými občany mimo jiné také prostřednictvím spolupráce s takovými technologickými firmami, jako je Google, Microsoft, IBM a další.

Koronavirus je rozptýlen po celém světě a může jim být ohrožen prakticky kdokoli. V reakci na to a “z důvodu ochrany svých občanů” se americká vláda snaží získat hromadný přístup do klientských zařízení pomocí jakýchsi zadních vrátek, která dokáží sledovat a dešifrovat end-to-end komunikaci. K tomu ji má dopomoci také návrh zákona EARN IT, který je nyní projednáván v Kongresu. A již se pochopitelně ozývají provládní novinářské hlasy, které vyhlašují, že je nutné umět dešifrovat komunikaci, aby se zabránilo šíření dezinformací o koronaviru, přestože ještě před několika týdny většina deníků ve Spojených státech psala, že “koronavirus je méně nebezpečný než chřipka.”

Závěr

Svět nyní čelí pandemii takových rozměrů, jaká tu dlouho nebyla a WHO (Světová zdravotnická organizace) dokonce vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Jsou vyhlašovány stavy nouze a přijímána mnohá drastická opatření, která mají moci zabránit šíření viru COVID-19. A je to v pořádku, neboť situace je opravdu vážná. Ale budou také tato opatření po zvládnutí situace odvolána…? Věděli jste třeba, že díky sledování plateb pomocí platebních karet u obchodníků se ukázalo, že lidé nedodržují karanténu? A to je jen ta pomyslná špička ledovce.  Mimochodem mnohé předpovědi z kultovního románu 1984 poměrně přesně vycházejí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img