Šéf FEDu Jerome Powell komentuje ekonomickou situaci – USA se vyhnou „druhé velké depresi“

3.2
(13)

Zprávy a souhrny

Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Předseda Federálního rezervního systému (FEDu) Jerome Powell vidí před ekonomikou USA dlouhou cestu, než se zotaví z problémů, které přinesl Covid-19.

Šéf FEDu o ekonomice USA

Spojené státy se potýkají se zvyšující se nezaměstnaností a narušeným každodenním životem, změnami pracovních návyků, klesajícím maloobchodním prodejem a hrozícími bankroty. Některé průmyslové odvětví schytaly velké rány a Powell má podezření, že 3 biliony dolarů nebudou stačit. To jsou peníze na záchranu schválené Kongresem.

Předseda FEDu jinými slovy očekává, že bude třeba vytisknout ještě více, aby se zabránilo „trvalému poškození“ a odvrátilo problémům s nezaměstnaností… Mnozí kritici FEDu však namítají, že samotný tisk peněz nezajistí obnovu ekonomiky a zaměstnanosti, ale jen uměle pumpuje americké akciové trhy.

Jerome Powell k tomu, kdy se může situace zlepšit, říká, že se to bude odvítet od toho, do jaké míry se podaří zastavit epidemii koronaviru:

„Ekonomické údaje v reálném čase, které vidíme, jsou jen funkcí toho, jak úspěšná jsou opatření sociálního distancování. Takže údaje, které uvidíme za toto čtvrtletí, které končí v červnu, budou velmi, velmi špatné. Došlo k velkému poklesu ekonomické aktivity, velkému nárůstu nezaměstnanosti.

Takže se opravdu díváme na to, jak se vyvíjí zdravotnická data – což není tím, co obvykle sledujeme…“

Problémem je nezaměstnanost

Ekonomika se může zotavit poté, co se podaří postarat o koronavirus. V tomto duchu se alespoň vyjádřil předseda FEDu, který dále říká, že dlouhodobá nezaměstnanost může způsobit trvalé poškození kariéry. Jedinec v podstatě ztrácí pracovní návyky, ale i dovednosti.

„Řekl bych, že hlavní věcí je dostat se zpět na cestu k uzdravení [ekonomiky]. A myslím si, že se to může stát relativně brzy, pravděpodobně v druhé polovině roku. To je rozumné očekávání. Poté bude cesta záviset na řadě věcí. Je velmi pravděpodobné, že ekonomice bude nějakou dobu trvat, než nabude na síle.“

Co dělá FED?

Co tedy nyní dělá FED pro záchranu ekonomiky, kromě sledování zdravotnických dat? Powell říká, že ještě nevystříleli zásobník: Ne – opravdu není žádný limit v tom, co můžeme s těmito půjčovacími programy, které máme, dělat.“

„Ano. Udělali jsme to [vytiskli peníze]. To je další způsob, jak o tom přemýšlet. Udělali jsme,“ vysvětluje šéf FEDu a dodává: „Tiskneme jej [dolar] digitálně. My, jako centrální banka, máme schopnost vytvářet peníze – digitálně. A děláme to nákupem státních pokladničních poukázek nebo dluhopisů nebo jiných státních záruk. A to ve skutečnosti zvyšuje nabídku peněz. Také tiskneme skutečnou měnu a distribuujeme ji prostřednictvím bank Federálního rezervního systému.“

Tip: Kdepak, Donalde, záporné úrokové sazby nejsou „darem“

Závěr

Powell říká, že ekonomika má před sebou dlouhou cestu k návratu „do normálu.“ Předpokládá začátek zotavení ve druhé polovině roku avšak nemyslí si, že se může schylovat ke „druhé velké depresi.“ „Náš finanční systém je silný,“ uzavírá.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.2 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: