Kryptoměny budou jediná možnost finanční svobody v bezhotovostní společnosti

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Pokud bude společnost i nadále pokračovat k bezhotovostnímu způsobu fungování, bitcoiny a další decentralizované kryptoměny budou jedinou formou peněz mimo vládní kontrolu. A proto budou jedinou možností finanční svobody, což je učiní neuvěřitelně cennými.

V průběhu let svět využívá čím dál více digitálních platebních metod, včetně debetních karet, Square Cash a Paypalu. Míří tak směrem k zcela bezhotovostní společnosti, což je aktuálně žhavým tématem kvůli globální pandemii Covid-19, která drasticky snížila přijímání a používání fyzické hotovosti kvůli obavám, že bankovky mohou virus rozšířit.

Začátek bezhotovostní společnosti

Pomalý přechod k bezhotovostní společnosti patrně začal v 90. letech, kdy se elektronické bankovnictví začalo poprvé prosazovat. Za dalších 20 let se tento trend poměrně zrychlil. Nejen, že většina lidí používá pouze debetní nebo kreditní karty, ale vznikají zcela digitální formy plateb, které nevyžadují ani kartu, jako jsou PayPal, Square Cash, Venmo a Apple Pay. Lidem tak dnes stačí jednoduše přiložit svůj mobil nebo chytré hodinky k terminálu.

Ve Švédsku již hotovost skoro neexistuje

Krásným příkladem bezhotovostní společností je Švédsko. Od roku 2016 je zde placeno hotovostí zcela minimálně, a to ve výši 2 %. Země do značné míry dosáhla výměny všech bankovek a mincí v rozmezí let 2015 – 2017 a současně omezila výběry hotovosti. Nakonec byla zavřena většina bank.

V podstatě vláda ve Švédsku donutila společnost, aby se stala bezhotovostní. Možná tak vytvořila precedens pro to, co se může stát v jiných zemích, zejména s ohledem na probíhající pandemii.

Vlády touží po kontrole

Hlavním důvodem, proč vlády usilují o zavedení bezhotovostní společnosti, je skutečnost, že fyzická hotovost dává lidem svobodu a kontrolu nad jejich penězi. Vláda to vnímá jako hrozbu, jelikož hotovost umožňuje zločincům snadno prát špinavé peníze, aniž by byli odhaleni.

Jinými slovy, vláda chce bezhotovostní společnost, aby mohla sledovat každou transakci, díky čemuž by předešla trestné činnosti, terorismu atd. To se však může obrátit i vůči lidem komplexně, protože banky budou moci kdykoliv a komukoliv účty zmrazit. Například, pokud má někdo dluhy nebo zaostává v oblasti daní, vláda může zasáhnout. Nebude místo, kam by se daly peníze schovat, kromě bitcoinů (BTC) a dalších decentralizovaných kryptoměn. Což je jedním z důvodů proč jsou vlády po celém světě v neustálým boji proti kryptoměnám.

Závěr

Kryptoměny se tak můžou stát posledním útočištěm finanční svobody na světě, jelikož fungují na principu decentralizace. Žádná třetí strana nemůže vstoupit do decentralizovaných procesů a manipulovat s nimi. To by mohlo učinit kryptoměny neuvěřitelně cennými, ale taky velmi kontroverzními, a zdá se, že tento proces již začal.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img