Consensus 2020: CBDC vs. ochrana soukromí

4.2
(5)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Lídři kryptoprůmyslu a odborníci v oblasti práva a politiky diskutovali během prvního dne online konference Consensus 2020 o dopadech digitálních měn centrálních bank, známých jako CBDC, na soukromí.

Lawrence Summers, bývalý ministr financí Spojených států a bývalý hlavní ekonom Světové banky, tvrdí, že současný fiatový měnový systém vykazuje problémy s příliš velkým soukromím a prosazuje, aby se CBDC snažila o větší možnosti dohledu.

Současný peněžní systém má „příliš mnoho soukromí“

Summers tvrdí, že podpora anonymního pohybu peněžních částek v hodnotě několika milionů dolarů by neměla být cílem finanční politiky:

„Ze všech důležitých svobod se mi zdá, že schopnost vlastnit, převádět a obchodovat s peněžními částkami v hodnotě několika milionů dolarů je jednou z nejméně důležitých svobod, které by vlády měly zachovat. […] Důvodem pro digitální měny centrálních bank je vyrovnávání podmínek mezi menšími a většími hráči a ztěžování anonymních forem financování.“

Zákonodárci jsou zodpovědní za otázky ochrany osobních údajů

Caitlin Long, zastánkyně regulačního rámce blockchainu ve Wyomingu a zakladatelka a generální ředitelka Avanti Bank & Trust – připravované banky, která bude poskytovat služby firmám, které pracují s kryptoměnami – říká, že oddělené otázky soukromí a anonymity jsou často spojeny v debatách, obklopujících virtuální měny.

Long také říká, že finanční sektor je zatížen nařízeními, kterými se ukládá kompromis mezi soukromím a informacemi jednotlivců, a tvrdí, že mnoho finančních institucí je nuceno dodržovat právní předpisy, s nimiž nesouhlasí.

Digitální dolar odemkne různé možnosti ochrany soukromí

Christopher Giancarlo, ředitel projektu Digital Dollar Project a bývalý předseda Komise pro obchodování s komoditami (CFTC) prohlásil, že virtuální měna, vydaná státem, poskytuje příležitosti pro kódování individuálních práv, které umožní vyvážit potřebu ochrany soukromí s potřebami dohledu vlády.

„Dostat se do rovnováhy s ochranou soukromí musí být nutností designu pro každou digitalizovanou fiat měnu.”

Giancarlo argumentoval tím, že cílem digitálního dolaru by mělo být vytvoření měny, která je preferovanou jednotkou peněz mezi veřejností, a zdůraznil, že návrh jakékoli iniciativy, týkající se digitálního dolaru, musí být prezentován prostřednictvím intenzivní veřejné debaty.

Obavy o soukromí se projevují různě napříč kulturami

Sheila Warren, ředitelka blockchainu a datové politiky na Světovém ekonomickém fóru, nabídla podrobný popis otázek ochrany soukromí v souvislosti s digitalizací fiat měn. Zdůraznila význam sociopolitických zvláštností různých zemí.

Warren dále zdůraznila jedinečný a různorodý kulturní, ekonomický a politický kontext, ve kterém se objeví digitální měny, a argumentovala tím, že názory, týkající se ochrany soukromí, se v různých společnostech výrazně liší.

Závěr

Consensus 2020 je online konference pro odborníky i veřejnost, zajímající se o kryptoměny. Registrance na konferenci je zdarma, konference začala už včera a bude trvat do 13. května. Pokud nemáte čas konferenci sledovat online, přineseme shrnutí toho nejdůležitějšího, co se na konferenci řešilo, během následujících dnů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

rekl bych to asi takto – duverovat fiat menam se do budoucna nemusi vyplatit a jsem o tom presvedcen.
staci u nas rok 1953.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A1_m%C4%9Bnov%C3%A1_reforma_(1953)

spot_img