Lídři kryptoprůmyslu a odborníci v oblasti práva a politiky diskutovali během prvního dne online konference Consensus 2020 o dopadech digitálních měn centrálních bank, známých jako CBDC, na soukromí.
Lawrence Summers, bývalý ministr financí Spojených států a bývalý hlavní ekonom Světové banky, tvrdí, že současný fiatový měnový systém vykazuje problémy s příliš velkým soukromím a prosazuje, aby se CBDC snažila o větší možnosti dohledu.
Současný peněžní systém má „příliš mnoho soukromí“
Summers tvrdí, že podpora anonymního pohybu peněžních částek v hodnotě několika milionů dolarů by neměla být cílem finanční politiky:
„Ze všech důležitých svobod se mi zdá, že schopnost vlastnit, převádět a obchodovat s peněžními částkami v hodnotě několika milionů dolarů je jednou z nejméně důležitých svobod, které by vlády měly zachovat. […] Důvodem pro digitální měny centrálních bank je vyrovnávání podmínek mezi menšími a většími hráči a ztěžování anonymních forem financování.“
Zákonodárci jsou zodpovědní za otázky ochrany osobních údajů
Caitlin Long, zastánkyně regulačního rámce blockchainu ve Wyomingu a zakladatelka a generální ředitelka Avanti Bank & Trust – připravované banky, která bude poskytovat služby firmám, které pracují s kryptoměnami – říká, že oddělené otázky soukromí a anonymity jsou často spojeny v debatách, obklopujících virtuální měny.
Long také říká, že finanční sektor je zatížen nařízeními, kterými se ukládá kompromis mezi soukromím a informacemi jednotlivců, a tvrdí, že mnoho finančních institucí je nuceno dodržovat právní předpisy, s nimiž nesouhlasí.
Digitální dolar odemkne různé možnosti ochrany soukromí
Christopher Giancarlo, ředitel projektu Digital Dollar Project a bývalý předseda Komise pro obchodování s komoditami (CFTC) prohlásil, že virtuální měna, vydaná státem, poskytuje příležitosti pro kódování individuálních práv, které umožní vyvážit potřebu ochrany soukromí s potřebami dohledu vlády.
„Dostat se do rovnováhy s ochranou soukromí musí být nutností designu pro každou digitalizovanou fiat měnu.”
Giancarlo argumentoval tím, že cílem digitálního dolaru by mělo být vytvoření měny, která je preferovanou jednotkou peněz mezi veřejností, a zdůraznil, že návrh jakékoli iniciativy, týkající se digitálního dolaru, musí být prezentován prostřednictvím intenzivní veřejné debaty.
Obavy o soukromí se projevují různě napříč kulturami
Sheila Warren, ředitelka blockchainu a datové politiky na Světovém ekonomickém fóru, nabídla podrobný popis otázek ochrany soukromí v souvislosti s digitalizací fiat měn. Zdůraznila význam sociopolitických zvláštností různých zemí.
Warren dále zdůraznila jedinečný a různorodý kulturní, ekonomický a politický kontext, ve kterém se objeví digitální měny, a argumentovala tím, že názory, týkající se ochrany soukromí, se v různých společnostech výrazně liší.
Závěr
Consensus 2020 je online konference pro odborníky i veřejnost, zajímající se o kryptoměny. Registrance na konferenci je zdarma, konference začala už včera a bude trvat do 13. května. Pokud nemáte čas konferenci sledovat online, přineseme shrnutí toho nejdůležitějšího, co se na konferenci řešilo, během následujících dnů.
rekl bych to asi takto – duverovat fiat menam se do budoucna nemusi vyplatit a jsem o tom presvedcen.
staci u nas rok 1953.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A1_m%C4%9Bnov%C3%A1_reforma_(1953)