Digitální měny centrálních bank (CBDC) by neměly být zaměňovány za tradiční formu digitálních aktiv. Jaký je v tom rozdíl?
CBDC vs. kryptoaktiva
Mnoho centrálních bank, včetně Čínské lidové banky (PBoC), Bank of Canada, Bank of England, Bank of Japan, ECB, Sveriges Riksbank a Swiss National Bank, usilují o vydání CBDC. Čína v tomto závodu zatím vede – spuštění digitálního juanu se již delší dobu testuje a Čína se pomalu chystá na zrušení hotovosti.
V kryptosvětě je mnoho pojmů, které jsou občas vzájemně míchány a zaměňovány. Někdy je to v zásadě neškodná záměna. Jindy jde o právní status, protože utility token je v očích amerického regulátora úplně něco jiného, než tokeny a mince, které považují za cenné papíry podléhající schválení SEC. Rozlišovat tradiční digitální aktiva od stablecoinů a CBDC je pak důležité nejen z pozice investora.
CBDC jsou centralizovány, protože budou pod kontrolou centrálních bank. Samotný koncept digitálních měn centrálních bank jde proti étosu kryptoměny, kde je decentralizace jedním z fundamentálních principů. Jsou to dvě zcela odlišné věci.
Co je CBDC?
Ve studii nazvané „Krypto-aktiva: klíčový vývoj, regulační obavy a reakce“ se uvádí, že klesající trend ve využívání hotovosti přiměl centrální banky v několika zemích, aby uvažovaly o CBDC. Zpráva dále uvádí rozdíly:
„Krypto-aktiva jsou soukromá aktiva, CBDC mají svrchovanou povahu. Za druhé, emise kryptoaktiv závisí na použití DLT nebo podobné technologie [blockchain], emise CBDC není podmíněna používáním žádné konkrétní technologie. Za třetí, kryptoměny postrádají status legálních měn, opak by byl pravdou pro CBDC.“
Digitální měny centrálních bank se tedy v podstatě svou vnitřní povahou neliší od obyčejných fiat měn, stejně jako většina steblecoinů, které jsou podloženy dolary, eury, atd. Rozdíl oproti hotovosti je v tom, že tyto měny centrálních bank umožní sledovatelnost a nabídnou vládám a bankám mnohem větší kontrolu nad lidmi a jejich financemi.
Oproti Bitcoinu a dalším kryptoaktivům se pak liší i důvodem vzniku. Nejde o tvorbu “lepších peněz”. Centrální banky a vládní úřady jednoduše chtějí mít podrobné informace o každé transakci. Kromě toho CBDC mohou být použity k různým zákazům a příkazům. Mohlo by se tak stát, že budete mít zakázáno kupovat některé věci, lze zdanit úspory, nebo jednotkám přidat něco na způsob “data spotřeby” po kterém zmizí, či jinak stimulovat spotřebu.
Závěr
Zatímco centrální orgány o tom nechtějí nic slyšet, Bitcoin je geniální v tom, že umožňuje důvěryhodné transakce bez ústředního orgánu, který by za tuto důvěryhodnost musel nést zodpovědnost. Bitcoin nikdo neovládá a nikdo zde nebude implikovat nástroje fiskální a monetární politiky.
CBDC naproti tomu nejsou v zásadě nic jiného než digitální forma běžné fiat měny, která umožňuje libovolné inflační zvyšování jednotek a další nástroje, se kterými si někdo může pohrávat. Kromě toho, že digitální aktiva, jako je BTC, mohou sloužit jako únikový modul ze systému, často slouží také jako investice či měna pro úspory a náhrada fiat měn “okusovaných” inflací. Právě v případě zavedení CBDC bude tato úloha Bitcoinu vyhledávanější než kdy dřív.
Perfektní a naprosto přesné! Skvělý článek 🙂 tohle by si mělo přečíst co nejvíce lidí.. hlavně všichni ti, co neplatí hotovostí, ale platí kreditkama nebo mobilem, nebo hodinkama. Asi nejsem tak naivní, že bych si myslela, že když budeme platit hotovostí, že změníme to, že jí zruší, ale pokud by se postavilo proti 80% lidí, tak jí nezruší a bylo by fajn jim to aspoň neusnadňovat. Spousta lidí si neuvědomuje jaká neuvěřitelná digitální a ekonomická kontrola po zrušení hotovosti příjde.
Až taký wow by som z hotovosti nebol. CBDC je kryptografická digitálna forma fiat peňazí, ktorá okrem iných “smart” funkcií umožňuje aj 100 % elimináciu prania špinavých peňazí a elimináciu šedej ekonomiky. Hotovosť je pre financovanie kriminality, korupciu atď. takmer ideálna forma fiatu / nevýhodou je však nutný fyzický kontakt osobného stretnutia /. A super najlepšie pre špinavé a nekalé financovanie je krypto typu Monero, Zcash adť. / trochu to kazí len to KYC kryptobúrz pri prevode krypta do zákonného platidla – fiatu /.
pravda!!! nejen kontrola ale samozřejmě regulace!!!!!! co… kdy…. a kde si koupit, vč. případného omezení běžného života v krizích “””covid”” a atd….proto je Čína napřed před všemi, SSSR bude brzy následovat podle vzoru Číny a mnoho dalších věcí hotovost je prostě určitá svoboda..
Přesně tak Wow. Lidem vůbec nedochází, jak strašný průser myšlenka CBDC může lidem přinést. Vlády se navenek ohánějí ideou zamezení kriminalitě, ale o to jim vůbec nejde, jde jim o zotročení všech lidí, aby jejich svoboda jako taková úplně přestala existovat. Tohle nesmíme dovolit, za žádnou cenu. Proto je nezbytně nutné podporovat crypto a jejich tendencím po centralizované digitální měně se prostě vysmát. A klidně jít a sesadit takovou vládu, která si ji bude chtít vynutit.