Jižní Korea vyvíjí platformu identity pro autonomní vozidla na blockchainu

0
ulice, vozidlo
zdroj: pixabay.com

Jihokorejská vláda v pátek 8.5. 2020 oznámila, že zřídí platformu, založenou na blockchainu, pro ukládání a ověřování digitální identity vozidel s vlastním pohonem. Testovacím místem bude město Sejong.

Autonomní vozidla

Autonomní vozidlo nebo také jinak samořídící či samořízené vozidlo je takové motorové vozidlo, které ke svému provozu nepotřebuje řidiče. Taková vozidla se orientují výhradně za pomoci počítačových systémů.

Tyto systémy detekují okolí vozidla a určují trasu jeho jízdy. Detekce okolí může probíhat za pomoci různých systémů jako je radar, lidar, GPS nebo počítačové vidění.

LIDAR – Light Detection And Ranging nebo také LADAR – je metoda dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. LIDAR lze použít pro měření vzdálenosti, mapování terénu, měření vlastností atmosférických jevů atd.

Vývoj platformy

Aju Business Daily, asijská zpravodajská služba, informovala, že vývoj platformy pro správu a ověřování totožnosti povede ministerstvo vědy a ICT společně s agenturou pro internet a bezpečnost v Koreji.

Jak uvedl jeden z představitelů města Sejong, bude technologická platforma, založená na blockchainu, výrazně zvyšovat důvěryhodnost dat posílením bezpečnosti informací sdílenými mezi auty a jejich kontrolní věží.

Klonování vozidel

I když jsou autonomní vozidla ještě stále daleko od mainstreamu, Sejong již začal pomalu zavádět opatření na boj proti trestným činům souvisejícím s tímto pokrokem.

Město Sejong bude ve spolupráci s korejským autonomním výrobcem raketoplánů a technologickým křídlem LG Group, LG CNS, vyvíjet šifrovaný identifikátor, dabovaný decentralizovaným identifikátorem (DID), založeným na blockchainu.

Tento způsob by mohl vést k zabránění nedovoleného klonování totožnosti nebo hackování vozidel s vlastním pohonem. Systém ověřování totožnosti zavede více vrstev šifrování do dat, která budou sdílená mezi vozy a zařízeními na silnici pomocí komunikace „vehicle-to-everything“ nebo V2X.

Závěr

Jihokorejská vláda již v minulosti projevila obrovský zájem o technologii blockchain. V dubnu vláda prohlásila, že blockchain je „zlatou příležitostí“ a vyzvala všechny společnosti soukromého sektoru, aby využily svůj potenciál pro technologické inovace.

Rovněž v otázce kryptoměn prokázala vláda obrovské úsilí na cestě k jejich legitimizaci a v této souvislosti přijala vcelku příznivá nařízení. Pozadu nezůstala ani Korejská banka. Ta zahájila pilotní program pro posouzení logistiky vydávání digitální měny centrální banky nebo CBDC.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře