Hackování kryptoburz na vzestupu

0
(0)

Zprávy a souhrny

Profilový obrázek
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Kryptoměnové burzy jsou pro hackery tím nejlepším cílem, můžou si tak přijít na miliony. Jejich útoky jsou stále sofistikovanější, naštěstí v roce 2019 vzrostly oproti roku minulému jen co se týče početnosti.

Analytická společnost Chainalysis, která pomáhá mimo jiné i Interpolu bojovat proti počítačové kriminalitě, zveřejnila úvodní přehled své zprávy o kriminalitě pro rok 2020. Dle ní jsou útočníci ve srovnání s rokem 2018 stále sofistikovanější a provádějí více hacků. Celková hodnota odcizených prostředků v roce 2019 se však oproti předchozímu roku snížila.

I když se zdá být dobrou zprávou, že hodnota odcizených prostředků v minulém roku klesla, je také třeba mít na paměti, že jediný útok může rozbourat všechny statistiky a překonat svým finančním objemem celkový součet za celý předchozí rok. Podobně tomu bylo v roce 2018, kdy útočníci ukořistili z Coinchecku 534 milionů dolarů v jedné jediné loupeži. Stejně tak skončila společnost Mt.Gox v roce 2014 se ztrátou 473 milionů dolarů.

Krádeže z online peněženek

Online peneženky jsou velice snadným terčem. Mezi nejznámější krádeže pro rok 2019 patří útok na Coinbene, kdy hackeři odcizili tokeny ERC-20 v hodnotě 105 milionů dolarů. V té době burza popřela, že by byla napadena, ale později připustila, co se stalo.

Dalším hackem bylo z peněženek ukradeno 49 milionů dolarů. Krádež proběhla na jihokorejské burze Upbit. Podobný útok se stal i na Binance, kde bylo odcizeno 40 milionů dolarů. Ve všech třech případech burzy pokryly ztráty, které jejich uživatelé utrpěli.

Hodnota ukradených prostředků se v roce 2019 vyšplhala „jen“ na 283 milionů dolarů. Pro srovnání, v roce 2018 bylo odcizeno 875 milionů dolarů. Provedeno bylo v roce 2019 celkem 11 útoků, v roce 2018 jen 6.

Zpráva společnosti Chainalysis připisuje pokles odcizených prostředků lepším bezpečnostním opatřením ze strany kryptoměnových burz. Patří mezi ně zlepšené monitorování, snížení hodnoty finančních prostředků uložených v online peněženkách a přísnější povolení k výběru.

Lazarus Group

Bohužel i přes všechny tyto opatření se útoky nedaří zcela eliminovat, jelikož hackeři zintenzivnili své úsilí. Zpráva použila jako ilustrativní přiklad skupinu, jenž produkuje trestnou činnost v Severní Koreji.

Skupina Lazarus Group má v oblibě klasický phishing. Vytvoří falešnou kopii webové stránky, která vypadá úplně stejně jako ta originální. Dále už jen čeká, než si její produkt – většinou software obsahující nebezpečný malware – oběť zakoupí či stáhne. Jakmile si v našem příkladu zaměstnanci singapurské burzy Dragonex software nainstalovali do svých zařízení, které drží soukromé klíče burzy, dokázali hackeři ukrást kryptoměny v hodnotě přes 7 milionů dolarů.

Vlády a OSN tvrdí, že tyto druhy útoků skupiny Lazarus jsou zdrojem financování jaderného a balistického raketového programu Severní Koreje. V důsledku toho bylo uživatelům  doporučeno, aby se v Pchjongjangu nezúčastnili nadcházející krypto události, porušením riskují sankci.

Závěr

Ačkoliv jsou zaváděna různá opatření ze strany burz, i vy sami by jste měli být vždy v pozoru a svůj digitální majetek pečlivě opatrovat. Pokud si nejste jistí jak, přečte si tento článek.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: