Víte, jaký je rozdíl mezi hot wallet a cold wallet?

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Simpsonovi tvrdí, že ví, kdo je Satoshi a vysvětlili, jak fungují kryptoměny • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Trhy Během...

[Týdenní zprávy] Nejzajímavější zprávy ze světa kryptoměn! BTC, TRX, IOTA, XRP, ETH, ADA

Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejdůležitějších zpráv za celý tento týden. Takže pokud nestíháte a uvítali byste...

Bitcoin přes noc znovu rostl a jsme na 9 900 $ – Jsou to býčí signály, anebo…

Přes noc se Bitcoinu podařil narůst o téměř 350 dolarů. V tomto týdnu jsme ale viděli pokles transakcí o...
Profilový obrázek
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi přišly zajímavé, proto jsem se o nich chtěla dozvědět více a před skoro dvěma lety jsem se zapojila do týmu kryptomagazínu.

Tradiční systém bankovnictví nás naučil jednu zásadní věc – mít své vlastní finance důsledně zabezpečené. Naštěstí, hlavní nedostatky finančních systémů, lidské chyby, byly eliminovány decentralizovanými systémy, jako je blockchain. Díky této technologii a kryptoměnám můžeme využívat nízké poplatky a rychlé transakce, přičemž eliminujeme pochybné praktiky třetích stran. Nesmíme však zapomínat na bezpečnost.

Získejte profesionální analýzy a exkluzivní pohled na kryptoměny na trading11.com

Co je to kryptopeněženka?

Stejně jako klasická fyzická peněženka, ve které máte svou hotovost, i peněženky pro digitální měny slouží k úschově kryptoměn. V podstatě je můžeme rozdělit na dva základní typy – hot wallet a cold wallet. Obě formy mají své výhody i nevýhody, které si představíme v článku níže.

Hot wallet (online peněženka)

Hot wallets (nazývané také soft wallets) slouží především na snadný přístup k vašim finančním prostředkům, provádění plateb a provádění okamžitých transakcí. Jsou neustále připojené k internetu, což sice zaručuje okamžitý přístup, avšak zároveň je to také jejich největší slabina v podobě možného útoku hackerů. Phishing (činnost, při které se podvodník snaží vylákat od uživatelů různá hesla) se stává stále rozšířenější formou útoku. Proto se doporučuje, aby uživatelé omezili množství peněz, které ukládají na své hot wallets.

Hlavní vlastnosti hot wallets

  • většinou jsou k dispozici zdarma
  • jsou snadno přístupné
  • jejich používání a ovládání je velmi intuitivní
  • jsou stále připojeny k internetu

Cold wallet (offline peněženka)

Offline peněženky jsou obecně považovány za podstatně bezpečnější, především díky faktu, že na rozdíl od hot wallets, nejsou nonstop připojeny k internetu. Můžeme je rozdělit na papírové (paper wallets) a hardwarové (HW wallets).

Mohlo by vás zajímat: Jak si vytvořit papírovou kryptopeněženku na Bitcoiny

Papírová peněženka

Uložení kryptoměn do papírové peněženky je srovnatelné s uložením mincí do počítače, který nikdy nebyl připojen k internetu. Jak naznačuje název, papírové peněženky jsou obvykle vyrobeny z papíru, i když technicky by mohly být vyrobeny z plastu nebo jiného materiálu, na kterém mohou být informace trvanlivě vytištěny. Na peněžence je vytištěn private a public key (veřejný a soukromý klíč), obvykle v podobě QR kódu.

Tento typ peněženky si můžete vytvořit použitím některých bezplatných webových služeb. Generování klíčů se obvykle provádí ve vašem prohlížeči, takže pokud chcete být na 100% v bezpečí, měli byste ho po dokončení generování peněženky vyčistit. Samozřejmostí je NIKDY neukládat obrázek papírové peněženky do vašeho počítače nebo telefonu.

Hardwarová peněženka

Z hlediska poměru funkcí a zabezpečení jde jednoznačně o nejlepší volbu. Je však třeba říci, že i nejdražší. Ceny se pohybují momentálně od 90 Eur výše. Každopádně, vyplatí se připlatit si za komfort a bezpečnost, protože ukradené nebo jiným způsobem odcizené prostředky zabolí podstatně více než jednorázový nákup takového zařízení.

Tip: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, podívejte se na tento návod.

Porovnání online a offline peněženek

Bezpečnost – jak jsme zmiňovali výše, online (hot) peněženky jsou stále připojeny k internetu. Pokud se na bezpečnost podíváme z hlediska možného hackerského útoku, například ve formě phishingu, nebudou pro vás hot wallets nejlepší volbou.

Rychlost transakcí – online peněženky jsou speciálně navrženy pro okamžité platby, rychlé transakce a flexibilní operace. Na druhou stranu, offline (cold) peněženky jsou vyrobeny tak, aby sloužily k držení většího množství kryptoměn, povětšinou na delší dobu. Když porovnáme rychlost transakcí, respektive flexibilitu práce s peněženkou – vyhrávají online peněženky.

Podpora a integrace – online peněženky jsou vyrobeny se záměrem podpory pro různé kryptoměny a dobře spolupracují s API (Application programming interface – rozhraní pro programování aplikací).

Objem prostředků v peněžence – online peněženky by neměly obsahovat více finančních prostředků, než je nutné. Zatímco offline peněženky jsou z hlediska bezpečnosti vhodné právě pro uložení větších objemů digitálních měn.

Typy online a offline peněženek

Online peněženky

Exodus – na trhu existuje velké množství kryptopeněženek, především těch online. Jednou z hlavních předností, která umožňuje Exodusu vyniknout, je její vysoce intuitivní a snadno použitelná platforma. Také disponuje atraktivním grafickým designem a uživatelsky přívětivou technickou podporou.

Coinpayments – tato online peněženka podporuje více než 75 kryptoměn. Je zdarma a také vyniká intuitivním ovládáním. Jejím dalším benefitem je i možnost použití k online nakupování.

Electrum – jde o jednu z prvních peněženek na trhu, která si získala množství spokojených uživatelů. Funguje na ploše počítače, přičemž pokud se rozhodnete změnit své PC, stačí nově nainstalovat software této společnosti a zadat svůj recovery seed. Tímto způsobem si ji můžete na svých počítačích „přenášet navěky“.

Blockchain.info – 100 milionů dokončených transakcí a 15 milionů uživatelů. K tomu asi není třeba nic dodávat …

Offline peněženky

Trezor – společnost Trezor se stala v krátkém čase výrobcem jedné z nejbezpečnějších a nejspolehlivějších offline peněženek. Doporučuje se především lidem, kteří mají v úmyslu investovat do kryptoměn vyšší částky peněz na delší dobu. Intuitivní ovládání, malé rozměry, grafický displej a několik stupňů zabezpečení, to vše na top úrovni.

Ledger S Nano – další významný hráč v tomto odvětví nabízí stejně vysokou úroveň bezpečnosti, přičemž používá vlastní aplikaci Ledger Chrome, která ověřuje a autorizuje transakce. Zároveň se může pochlubit také elegantním, trendovým designem.

Závěr

Jaká je tedy odpověď na otázku, který typ peněženky je lepší? Existuje vůbec jasný vítěz? Vše záleží na vašich volbách a preferencích. Pokud potřebujete mít kryptoměny stále po ruce pro platby a nákupy, pak je pro vás ideální online (hot) peněženka. Na druhou stranu, pokud je vaší strategií investovat do digitálních měn vyšší částky a držet je delší dobu, měli byste uvažovat nad zakoupením kvalitní hardwarové peněženky.

Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru videí na našem YouTube kanálu.

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Dalibor Valko.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Nejnovější články

[Polední zprávy] • Simpsonovi tvrdí, že ví, kdo je Satoshi a vysvětlili, jak fungují kryptoměny • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Trhy Během...

[Přehled trhu] 24.02.20 [BTC] +2,45%[ETH] +3%[ADA] +4,3%[XRP] +1,9% Trh se nám rozjel

Dnes se podíváme na Bitcoin, který předvedl pumpu k 10 000 USD. Cardano prošlo hardforkem a jeho hodnota se odrazila ode dna. Ethereum se...

23.02.2020 Technická analýza ADA a LTC: Hardfork Cardana – High Litecoinu v roce 2020 na dosah

Dnes se podíváme na TA Cardana a Litecoinu. Cardano prošlo prvním ze dvou hardforků a Litecoin znovu atakuje high hodnoty roku 2020. Vítejte tradeři a...

[Týdenní zprávy] Nejzajímavější zprávy ze světa kryptoměn! BTC, TRX, IOTA, XRP, ETH, ADA

Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejdůležitějších zpráv za celý tento týden. Takže pokud nestíháte a uvítali byste před novým týdnem přehled všeho...

Udělí nová směrnice EU o praní špinavých peněz kryptoměnám pořádný boost?

Pátá směrnice o praní špinavých peněz (AMLD5) vstoupí již brzy v platnost a neúmyslně podpoří také kryptoměnový průmysl v EU. Podle toto nové směrnice...

Doporučujeme

Bitcoin přes noc znovu rostl a jsme na 9 900 $ – Jsou to býčí signály, anebo…

Přes noc se Bitcoinu podařil narůst o téměř 350 dolarů. V tomto týdnu jsme ale viděli pokles transakcí o 16 %. Ztrácejí snad bulls...

SnowGem přichází se svou novou platformou, peněženkou a podporou kreditních karet

Veřejné blockchainové projekty přispěly nemalou měrou k zavedení rychlejších a levnějších plateb do celého světa. Privátním mincím se naopak podařilo usnadnit a zabezpečit používání...

Vysvětlím ti, co je Bitcoin, polopatě

Poznámka: Tento článek je určen pro vaše kamarády, rodiče, lidi v okolí, kteří neví, co je to Bitcoin nebo kryptoměny obecně. Pokud pořád nechápeš, co...

Jak šel čas – krátká historie „honu“ na Satoshiho Nakamota

V tomto článku se v krátkosti podíváme na časovou osu honu na identitu tvůrce Bitcoinu Satoshiho Nakamota. Toto je chronologický přehled hlavních mediálních tahů...