Bithumb chce vyvolat masivní integraci kryptoměn v Jižní Koreji

0
(0)

Největší kryptoburza v Jižní Koreji Bithumb plánuje masivní propagaci a implementaci kryptoměn po celé zemi. Chce zajistit, aby lidé mohli využívat kryptoměny stejně, jako dnes využívají fiat.

Zájem o kryptoměny v poslední době roste poněkud exponenciálně. Jejich reálné využití jakožto platební metody je však v globálním měřítku stále poněkud malé. Toho chce využít jihokorejská burza Bithumb, která ve velké míře propaguje užívání a přijímání kryptoměn velkými společnostmi, supermarkety, kavárnami a restauracemi. O něco podobného se v minulosti snažila i jiná společnost. Bohužel kvůli malému zájmu o krypto v tehdejší době projekt ztroskotal. Jak se současným zájmem o digitální měny naloží Bithumb teprve uvidíme.

Kiosky a bankomaty na kryptoměny

V rozhovoru pro jihokorejský deník Yonhap zmínil mluvčí společnosti Bithumb, že navázali spolupráci s několika předními společnostmi v zemi, které postupně začnou kryptoměny integrovat. Zmiňuje například největší hotelový vyhledávač a rezervační systém v jižní Korei Yeogi Eottae nebo internetový obchod WeMakePrice. Podle Bithumbu bude k dispozici celkem 13 různých kryptoměn a to Bitcoin, Ethereum, Ripple, ICON. Během roku přibude i Bitcoin Cash.

Bithumb rovněž spolupracuje na integraci kryptoměn s kavárnou Sulbing, což je podnik podobný například Starbucksu v USA či Yankee Candle. Kryptoměny by měly obě společnosti začít přijímat v průběhu tohoto roku.

Bithumb v současnosti vede rozhovory s celou řadou velkých společností na téma adaptace a využití kryptoměn (např. Bitcoin a Ethereum) jakožto běžného platidla, podobně jako je tomu například v Japonsku,” uvedla společnost Bithumb.

Hlavním důvod, proč chce Bithumb v celé zemi integrovat použití kryptoměn, je podle sdělení společnosti vcelku jednoduchý. Chtějí umožnit klientům provádět transakce přímo, a to bez nutnosti prostředníků, jako jsou banky či poskytovatelé finančních služeb. Bithumb mimo jiné propaguje kryptoměny také tím, že dodává kryptokiosky a kryptobankomaty do restaurací, kaváren a obchodů.

“Podnikání s kryptokiosky je pro nás velmi významné, jelikož tím umožníme i menším podnikům přijímat platby v kryptoměnách s nízkými náklady. Kromě podpory malých obchodníků budeme pracovat i na různých blockchainových projektech.”

Mohlo by vás zajímat: “Bitcoin je to největší, co nás mohlo potkat,” říká Tim Draper

Bitcoin z automatu?

Bithumb není jedinou společností, která se snaží ve světě popularizovat kryptoměny. Další takovou je i Coinplug, kterou založil investor Tim Draper. Společnost se snažila prosadit kryptobankomaty, aby uživatelé mohli jednodušeji využívat své kryptoměny k nákupům a zároveň, aby se zvýšila likvidita kryptoměn. Bankomaty umístil například do podniku Cafe Sedona, který se nachází v největším obchodním centru v Soulu. Kavárna získala mezi místními příznivci Bitcoinu a kryptoměn velikou popularitu, dokonce se v ní začaly pořádat konference.

Coinplug byl však nakonec nucen v Soulu stáhnout dva své bankomaty, včetně toho z Cafe Sedona. Důvodem byly vysoké náklady na provoz a údržbu bankomatů a zároveň nízký zájem. Přeci jen se psal rok 2014 a podpora kryptoměn byla v Jižní Korei prakticky na bodě mrazu. Společnost Coinplug se proto rozhodla přestat vyrábět vlastní bankomaty a místo toho pomáhají tradičním výrobcům s integrací kryptoměn.

Na snahu Coinplugu se snaží nyní navázat právě Bithumb. Podle víceprezidenta Bithumbu Lee Jeong-aha to umožní další vývoj společnosti a zároveň kryptoměn obecně.

Společnost Bithumb se snaží ulehčit celý proces adaptace a integrace kryptoměn například zaváděním nových platforem v průběhu roku 2018,” prohlásil Jeong-ah.

Je tento projekt uskutečnitelný? Jaký může mít dopad?

K tématu kryptobankomatů a kiosků se vyjádřil také Roger Ver, tvůrce Bitcion Cash a známý kryptoinvestor. Podle něj jsou takové zařízení hojně využívána k nákupu jídla, například v řetězcích rychlého občerstvení, nebo k nákupu jiného zboží. Zároveň říká, že záměr Bithumbu, tedy rozšířit tyto kiosky po celé zemi, může velmi pomoct uživatelům k rychlejší adaptaci kryptoměn. Ta i v současné době v Jižní Korei poněkud zaostává, i přes urputnou snahu místních úřadů umožnit podnikům a obchodům přijímat kryptoměny jako běžné platební metody. Například největší podzemní obchod v Soulu přijímá Bitcoin od roku 2017, avšak většina obchodníků nevěděla, jak takové platby zpracovat.

Bithumb věří, že integrace kryptoměn dvěma největšími internetovými společnostmi a umístění kryptokiosků v restauracích a fast foodech povede k prudkému nárůstu zájmu a integraci kryptoměn coby běžné platební metody.

Závěr

Představa, že by lidé mohli namísto kreditek nosit pouze čárový kód a během transakce by nemuseli využívat bankovních či jiných finančních institucí je velice příjemná. Můžeme jen doufat, že je to směr, kterým se bude budoucnost ubírat.

Otázkou však zůstává, zdali takový projekt bude v současnosti fungovat. Ačkoliv zájem o kryptoměny a blockchain obecně spíše roste, jeho globální adaptace je nejspíš ještě daleko. Na druhou stranu, pokud by projekt Bithumbu spolehlivě fungoval, mohla by Jižní Korea v budoucnu fungovat jako příklad pro ostatní země či instituce. I kdyby to však nevyšlo, mohly by se ostatní země z chyb Jižní Koreje poučit. Obávám se však, že jakýkoliv neúspěch by ostatní země spíše odradil.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img