Mohly by centrální banky nahradit fiat digitálními penězi?

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Myšlenku CBDC (central bank digital currency) zvažovaly centrální banky po celém světě. A to zejména po tom, co kryptoměny, jako je Bitcoin, začaly získávat na popularitě

Než se zavede digitální měna, centrální banky mohou zvážit dvě možnosti: zamezit všem hotovostním transakcím, nebo umožnit široké veřejnosti otevřít si účty přímo u centrální banky. Problém však spočívá v tom, že obě tyto myšlenky mohou vést k opačným výsledkům.

Centrální banky přemýšlí nad CBDC

Globální krize v roce 2008 byla nejhorší v dějinách moderní doby (až do koronaviru). Po kolapsu Lehman Brothers požádalo o bankrot více než 20 hlavních bank. Lidé přestali bankám věřit. Počátek Bitcoinu v roce 2008 byl přímou reakcí na tento nedostatek víry. I když centrální banky Bitcoin v době jeho vytvoření ignorovaly, nyní tuto technologii přijaly a zvažují, jak by jejich vlastní aktiva, založená na blockchainu, mohla Bitcoin narušit.

V únoru 2015 se Bank of England stala jednou z prvních centrálních bank, která ve studii nazvané „Agenda výzkumu jedné banky“ navrhla koncept CBDC. Od té doby se mnozí ptají, zda by potenciální CBDC měla koexistovat s fiatem dané země, nebo jej úplně nahradit.

Plošný zákaz hotovostních transakcí

Banky využívají hotovost zaparkovanou na účtech k poskytování nových půjček podnikům i jednotlivcům. Tento tok kapitálu v ekonomice vede ke zvýšení zaměstnanosti, rozvoji infrastruktury a spotřebě zdrojů. To vše přispívá k ekonomické prosperitě a růstu.

Před provedením plošného zákazu hotovostních transakcí je však důležité si prostudovat procento peněžního oběhu v zemi. Zavedení zákazu hotovostních transakcí by mohlo vést k hospodářskému propadu, pokud bude většina populace mít přístup pouze k hotovosti. Je snazší zakázat fiatovou měnu v zemích, které již mají nízkou úroveň peněžního oběhu. Většina oběživa bude již v bankách, a proto nebude ovlivněn normální život.

Povolení otevřít si obchodní účet v centrální bance

Druhou alternativou k zavedení plošného zákazu hotovostních transakcí by bylo umožnit centrálním bankám otevírat maloobchodní účty přímo spotřebitelům. CBDC by pak byla přímo uložena na těchto účtech. Přímým důsledkem tohoto kroku by mohl být kolaps komerčních bank, neboť kapitál v ekonomice vysychá. Komerční banky jsou v současné době “živou vodou” bankovního sektoru, protože poskytují kapitál na půjčky a bankovní služby.

Fiskální politika a udržování devizových rezerv jsou pro centrální banky důležitějšími body než poskytování bankovních služeb masám. Právě proto vznikly komerční a soukromé banky.

Kroky pro vytvoření CBDC

Vydávající rezervní banka podporuje vznik CBDC, které jsou přijímány jako zákonné platidlo. Světové ekonomické fórum (WEF) ve své zprávě zveřejněné 22. ledna 2020 dospělo k závěru, že centrální banky po celém světě se nyní přiklání k myšlence CBDC více než kdy předtím.

WEF shromáždila zástupce z více než 40 centrálních bank a dalších finančních institucí za účelem vytvoření sady nástrojů pro tvorbu zásad CBDC. Kambodžská národní banka, Uruguayská centrální banka, Thajská centrální banka, Čínská lidová banka a Východní Karibská centrální banka se dohodly, že budou v budoucnu používat tento nástroj k přípravě plánů pro rozvoj svého potenciálu.

Vlády Tuniska, Senegalu, Venezuely a Marshallových ostrovů dokončily úspěšné pokusy o zavedení digitální měny podporované státem. Centrální banky Japonska, Švédska, Švýcarska a eurozóny se spojily s Bank of International Settlements pro rozvoj CBDC. Zbývá zjistit, zda ostatní centrální banky tento přístup k CBDC budou následovat, či nikoli.

Závěr

Kryptoměny jsou již dlouhá léta trnem v oku centrálním bankám i vládám. V případě, že se banky opravdu přikloní s CBDC, budou mít stále kryptoměny své místo na slunci? Nebo je banky “rozdrtí”? Co si o tom myslíte vy?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img