Čeká fiat měny ultimátní test jejich životaschopnosti?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Jak už to tak bývá, vše začalo celkem nevinně. Byla to jen „jedna osoba přicházející z Číny…“ Prezident prohlásil: „máme ji pod kontrolou… všechno bude v pořádku.“ Střih! O dva měsíce později jsou USA a Evropa ve stavu nouze a bankám (nejen v uzavřeném New Yorku) začínají docházet peníze. Bank run (Hon na banku) tak může být skutečně ultimátním a konečným testem pro fiat měny.

Jedním z nejznepokojivějších účinků pandemie koronaviru je, že se ukázalo, že lidské bytosti jsou občas jen o něco málo víc, než stádo zvířat, když se rozběhli do obchodů a začali hromadně vykupovat toaletní papír. Panické nákupy uprostřed nejisté doby nejsou ničím neobvyklým. Upřednostnění nákupu toaletního papíru před nákupem potravin je ukázkovým příkladem stádního chování.

Bank run v New Yorku

Jednou z věcí, kterou se vyděšení Newyorčané snaží zásobit, je hotovost. Vzhledem k faktu, že akciový trh zažil minulý týden nejhorší den za poslední tři dekády, tak se k bankomatům Bank of America na Manhattan vydala obrovská masa lidí. Zoufalí a vyděšení zákaznící BoA vybírali ze svých účtů hotovost, „někdy až desítky tisíc dolarů najednou.“

Poptávka byla tak velká, že dočasně došly 100 dolarové bankovky. Díky tomu nemohli zákazníci provádět velké výběry. Ve zkratce: lidé neměli přístup ke svým penězům. Zní vám to povědomě?

Nová bankovní opatření

Banky po celé zemi omezují hotovostní operace a uzavírají pobočky. Toto bylo vysvětleno jako opatření, které má pomoci zastavit šíření viru. To koneckonců může dávat smysl, v mnoha státech již tato omezení také existují. Je pravda, že asi poslední věc, kterou v současné situaci chcete, je zůstávat v uzavřeném prostoru obklopen dalšími lidmi.

Nyní se ale situace mění a začíná to vypadat, že se banky chystají přijímat mnohem drastičtější opatření. Přestože to zatím oficiální zdroje nepotvrdily, generální ředitelka Mantis VC a přispěvatelka Forbes, Tatiana Koffman na Twitteru uvedla, že hotovostní výběry Bank of America byly sníženy na maximálně 3 000 USD. Zlověstně k tomu dodala:

 „Očekávejte, že toto číslo v příštích několika dnech ještě poklesne.“

Je pravda, že pořádný hon na banku jsme tu už dlouho neměli. Navzdory poslední finanční krizi v roce 2008, z níž vzešel Bitcoin, jsme poslední velkou vlnu bankovních nájezdů zažili během Velké hospodářské krize v roce 1932.

Vyřeší snad problémy kouzelný stroj na tisk peněz?

Toto šílenství, kdy Newyorčané vybírají své úspory a raději si je schovávají do slamníků, je alarmující z několika důvodů. Pokud se skutečně začne hon na banky, globální finanční instituce začnou jedna po druhé kolabovat. Vlády přispěchají na pomoc… A najednou jsme zpět ve stavu déja vu.

Na scéně se zase objevuje ten skvělý a kouzelný stroj na tisk nových peněz. A jak velmi trefně upozornil jeden z fanoušků Bitcoinu, z těchto vytištěných miliard dolarů běžní lidé neuvidí ani „jeden jediný cent“

Závěr

Stále více lidí si uvědomuje, že peníze, které mají uloženy v bankách, nejsou pod jejich kontrolou. Nyní se již navíc pohybujeme na pokraji recese a pořádný Bank run by mohl být tím finálním testem fiat měn. Co myslíte, dokáže fiat tuto nadcházející finanční krizi ustát? A ukáží se kryptoměny jako řešení?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: