Bank of England varuje, že kryptoměny by mohly zničit tradiční bankovní půjčky

0
(0)

Zprávy a souhrny

V ekonomice, založené na kryptoměnách, by mohlo poskytování půjček bankovními domy postupně vymizet, varuje náměstek guvernéra Bank of England (BoE) sir Jon Cunliffe. Varuje také, že tato změna by mohla mít ‘“zásadní ekonomické dopady” a zdůrazňuje například projekt Libra z dílny Facebooku.

Zásadní ekonomické dopady

V projevu na London School of Economics sir Jon Cunliffe varoval před vlnou takzvaných kryptoaktiv. Zdůraznil, že je dost dobře možné, že v budoucnu by mohla spousta lidí mít svá aktiva uložená nikoliv tradičně v bankách formou vkladů, ale ve formě ‘stablecoinů’ ve virtuálních peněženkách, které budou poskytovat velké mediální a technologické platformy. Dále varuje, že tato aktiva možná nebudou mít vůbec žádné krytí a že bankovní systém by mohl být mnohem zranitelnější. Potud zásadní ekonomické dopady.

Risk plynoucí z Libry od Facebooku a stablecoinů

BoE už dříve varovala, že Libra a ostatní nové formy plateb musí být nejprve důkladně zanalyzovány a prozkoumány před tím, než budou povoleny. 

“Autority si musí být jisté, že stablecoiny splňují standardy, které platí pro peníze komerčních bank a že splňují ostatní kritéria jako kompetitivnost, ochranu osobních dat a že nebudou používány k praní špinavých peněz.”

Nejedna vláda se má před Librou na pozoru. Minulý týden ministři financí zemí G20 a guvernéři centrálních bank vydali prohlášení, které ve zkratce zpřísňuje proces, kterým musejí tyto stablecoiny projít, než bude povolena jejich integrace do ekonomik a nastaven a splněn regulační rámec.

Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS)

BIS v říjnu zveřejnila výzkum pojmenovaný “Průzkum dopadů globálních stablecoinů”. Zde se mimo jiné píše, že tyto měny by mohly zvýšit zranitelnost finančního systému hned několika způsoby.

Za prvé již výše zmíněné chybějící vklady v tradičním bankovním systému. To by v důsledku mohlo přimět banky k přesunu k volatilnějším zdrojům financování. Kvůli zvýšení zranitelnosti celého sektoru by poté mohlo častěji docházet k tzv. runům na banky. Za třetí, kdyby tyto měny získaly značný podíl na trhu, mohly by se banky snažit vynahradit si ztracené zisky vyššími risky.

Závěr

Tradiční bankovní systém čelí především v poslední dekádě spoustě výzev. Hned několik technologických vymožeností se snaží bankovním domům uzurpovat podíl na trhu a takzvané stablecoiny – kryptoměny navázané nějakým způsobem na stabilnější aktiva – jsou nepochybně potenciálně velkým hráčem v této hře. Jak dlouho se budou státy bránit pomocí regulací, nebo zda přijdou raději s vlastními státními digitálními měnami, případně zda a kdy dojde k širší adopci stablecoinů teprve uvidíme. 

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

5 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: