Čínský drak se probouzí, čínské akcie si letos připisují 26 %. Bude letošní rok pro tento trh růstový?

4.7
(3)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Čínský akciový trh jsem měl dlouho v hledáčku, protože se jedná o jeden z nejlevnějších regionů na světě. Nízké valuace však mají své jisté opodstatnění, protože Čína je kulturně a politicky úplně odlišná. Nicméně nízké ceny a totální deprese mě motivovaly k tomu, abych se o čínské akcie mnohem více zajímal.

V Číně je spousta velmi kvalitních titulů, které se obchodují za absurdně nízké ceny. Obzvlášť, když si to dáme do relace s amerických akciovým trhem. Kontrariánským uvažováním se tak dostáváme k potenciální příležitosti, což se začíná rychle vyplácet. Čínský celkový akciový trh, prismatem indexu Hang Seng, posílil od letošního low a zároveň 15letého low, o 26 %. Čínský drak se tak probouzí a každý se proto asi nyní ptá, jak dlouho to vydrží.

Má video analýza na FOMC a jednotlivé trhy

Extrémně nízké valuace čínského akciového trhu

Čínský akciový trh, prismatem indexu MSCI China, se obchoduje s multiplem necelých 12 bodů. Jak vyplývá z přiloženého grafu, dlouhodobě jde o historická minima. Největší valuace měly čínské akcie v prvním desetiletí. Poté trh několik rally zaznamenaly, ale už nešlo o takové terno jako předtím. Přesto zde vidím potenciál velkého růstu, který může trvat několik let.

Poznámka
Obecně se uvádí, že nízké valuace jsou kvůli vysokému riziku. Nejčastěji se mluví o politickém riziku, protože čínská vláda celou tamní ekonomiku podřizuje státním zájmům. To je logicky problém, protože se pak stává, že i CEO největších čínských big tech na dlouhou dobu zmizí, což není v pořádku.

Když se podíváme na srovnání se zbytkem světa, čínský akciový trh je, za posledních dvacet let, na první pohled, ve srovnání s jinými trhy, extrémně levný. Dle těchto dat je současné P/E něco přes 9 bodů. 5letý, 10letý a 20letý průměr je lehce nad 11 body. Hned po Brazílii jde tak o jeden z nejlevnějších trhů.

Poznámka
Brazílie je mým druhým favoritem, který spadá mezi rozvíjející se trhy. Brazílie je bohatá na nerostné zdroje a spousta kvalitních titulů se obchoduje za jednotkové násobky ceny.

Abychom měli obrázek úplnější, nedávno zveřejněné čínské HDP vykazuje stabilní růst. Nejsou to tak vysoká čísla jako před rokem 2019, ale přesto se 5,3% růst ekonomiky nijak nevymyká. Často šlo slyšet, že Čínu čeká ekonomická recese, což mně osobně přišlo jako nesmysl. Je pravda, že má Čína problém s deflací a historicky stále vyšší míru nezaměstnanosti. Nejde ovšem o nic extrémního.

Info
Chceš být v obraze ohledně trhů a ekonomiky? Sleduj můj profil na Xku.

Čínský akciový trh posílil za letošní rok o 26 %

Dlouho jsme čekali na příchod větší dynamiky. Proto jsem zmiňoval, že Čína je prostě pro trpělivé investory, kteří nečekají ihned velké růsty. Každopádně si index Hang Seng od minima z počátku roku připsal pěkných 26 %. Technicky jsme překonali rezistenční úroveň nad 18 500 bodů. Hlavně se trh vymanil z té klesající struktury, která je zakreslena jako kanál.

Závěrem: Čínský akciový trh není pro investiční nováčky

Čínský akciový trh byl dlouho v depresi. Jakmile je někde hodně špatný sentiment, budí to můj zájem. Jelikož upřednostňuji kontrariánský styl investování. Ohledně Číny panovalo v roce 2023 velké očekávání, protože centrální vláda zrušila všechna předešlá opatření. Počítalo se s tím, že dojde k masivnímu oživení, na čemž se sveze i akciový trh.

Ke konci roku skutečně došlo k agresivnímu rally o více jak 56 % od low na 15 000 bodech, ale poté nastal sestup, který trval do ledna aktuálního roku. Velké očekávání se překlopilo ve zklamání, což jsem považoval za možnou šanci vstoupit do trhu za nízké ceny.

Jak ovšem vyplývá z dnešního stručného textu, nejde v žádném případě o jistou investici. Existuje spousta racionálních argumentů, proč do Číny neinvestovat a jsou zcela legitimní. I já sám se řídím tím, že jde pouze o střednědobé investice. To znamená, že po pár letech (ideálně po 3 letech), se čínských titulů z portfolia zbavím.

Prozkoumejte čínské akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img