Ve čtvrtek cena bitcoinů klesla přibližně o 8 %. Den před tím předseda FEDu, Jerome Powell, uvedl, že má v úmyslu udržet úrokové sazby blízko nuly až do roku 2022, přičemž v dohledné budoucnosti načerpá do finančního systému nejméně 120 miliard dolarů měsíčně.
Jak to ovlivňuje bitcoiny?
V roce 2020 zde stále je otázka, zda Bitcoin skutečně přešel z kategorie rizikových aktiv do kategorie hodnotová aktiva. Účastníci trhu se dívají na korelaci mezi bitcoiny a S&P 500. Korelace vyšší na začátku roku 2020, rozptýlila se po „likviditní krizi“ a od té doby se znovu značně spojila, čímž se nyní přiblížila téměř historickým maximům.

Tandemový pokles Bitcoinu a akcií znovu způsobil, že jsou bitcoiny opět považovány za riziková aktiva, tj. pokud akcie klesají, bude Bitcoin také klesat. Nejjednodušší způsob, jak analyzovat tento pojem, je pohled na data u bitcoinů, dlouhodobou odolnost a celkový ekonomický výhled.
COVID-19 a Jerome Powell efekty
Ekonomický výhled
Bitcoin je často využíván jako úložiště hodnoty. Stále však sleduje pohyby rizikových aktiv. Vzhledem k tomu, že přechod na preferované úložiště hodnoty (a tím vytlačování zlata z této role) stále probíhá, mohly by panické prodeje během poklesů trhů v krátkodobém horizontu způsobit problém.
Metriky dat
Míra tržní dynamiky klesla z 0,70 na 0,69, ale i přes nedávné oslabení cen zůstává zvýšená. Hodnota nad 0,65 znamená zvrat v býčí hybnosti, zatímco hodnota 0,35 znamená zvrat v medvědí hybnosti.

Současné datové metriky naznačují, že vzestupná dynamika bitcoinů klesá. Tato představa, spojená s ekonomickými obavami, by mohla v krátkodobém horizontu i nadále snižovat cenu Bitcoinů.
Dlouhodobá odolnost
Pozoruhodná je i pouhá skutečnost, že Bitcoin je stále naživu, vzhledem k tomu, jak daleko došel v tak krátkém časovém období, a to bez jakékoli vládní pomoci nebo preferenčního zacházení s firmami.

Zejména globální trhy se v posledních desetiletích staly stále křehčími, vzhledem k jejich vzájemné provázanosti, složitosti a přetrvávajícím vládním zásahům.

Historicky se ukázalo, že Bitcoin je velmi odolný, pokud jde o zotavení a absorpci (levý horní roh), zatímco tradiční finanční aktiva se posunula dále směrem k pravému dolnímu rohu.
Cena bitcoinů tedy může prozatím klesnout, vzhledem k datovým metrikám a potenciálnímu ekonomickému vývoji ale jeho odolnost, zejména s nulovou vládní pomocí, naznačuje, že k zásadnějšímu navýšení hodnoty bitcoinů dojde spíše v dlouhodobějším horizontu.
Závěr
Bitcoin dostal v průběhu koronavirové krize dost zabrat, ale zvládl to. Můžeme pouze spekulovat, kde by se pohybovala jeho cena, kdyby k pandemii nedošlo. Kde si myslíte, že se Bitcoin bude pohybovat za pár let? Dejte nám vědět do komentářů.