Příchod protokolu Ordinals, který umožňuje vytváření bitcoinových NFT, se časově shoduje s velkým cenovým skokem Bitcoinu (BTC). Když k tomu přidáme fakt, že Komise pro cenné papíry (SEC) nevnímá Bitcoin jako cenný papír, vyvstává před námi budoucnost Bitcoinu v býčích barvách.
Pojďme si představit dva důvody, proč během uplynulého měsíce Bitcoin vzrostl na nejvyšší úroveň od poloviny srpna. Překonal tak všechna ostatní významná aktiva na krypto i tradičních trzích.
Výhody BTC
Oba důvody společně zdůrazňují jedinečnou výhodu, kterou bitcoin čerpá ze svého postavení jako nejstaršího, nejzavedenějšího a nejvíce decentralizovaného protokolu a také z překvapivé nové příležitosti, jak ji využít.
- Příchod protokolu Ordinals umožňuje uživatelům zapisovat odkazy na digitální umění do transakcí v blockchainu Bitcoinu. Tím v podstatě vytváří nezaměnitelné tokeny postavené na Bitcoinu. To ukázalo nový, případ využití nejdéle fungujícího kryptoměnového řetězce. Již nyní zpráva výzkumné společnosti FSInsight tvrdí, že oživení vývoje v důsledku Ordinals a rozšíření celkové hodnoty transakcí a zajištění přes Bitcoin blockchain by mělo zvýšit cenu primárního aktiva.
- Řada regulačních opatření v USA pak upozornila na rizika, že mnoho (ne-li všechny hlavní ne-bitcoinové) blockchainů se dostane do rozporu s tvrdým postojem předsedy Komise pro cenné papíry Garyho Genslera. Podle něj je totiž drtivá většina tokenů cennými papíry. Zdá se, že Bitcoin je v tomto ohledu jedinou spolehlivou výjimkou. To jej činí relativně atraktivním ve srovnání s projekty jako Ethereum, Solana a mnoha dalšími.
Mnozí maximalisté mohou tento okamžik oslavovat jako důkaz, že jejich milovaný Bitcoin se osvědčuje jako ten jediný a pravý. Snad kromě těch, kteří považují přidání “JPEG” do bitcoinového blockchainu za zneužití původního Satoshiho záměru vytvořit nový peněžní systém.
A právě teď (když Bitcoin vypadá jako jasný vítěz) je důležité se zamyslet nad další kryptoměnovou budoucností. Mnohem integrovanější, konstruktivnější budoucností pro všechny kryptografické protokoly vznikající z tohoto okamžiku.
Bitcoin jako Layer 0
Může vzniknout situace, kdy Bitcoin bude fungovat jako kotva pro všechno. Jeho role bude spočívat v tom, že bude jakýmsi konečným záznamem pravdy “vrstvy 0”. Ethereum a další platformy pro chytré smlouvy by pak mohly převzít funkce vyšší úrovně. Každá z nich by se specializovala na různé typy transakcí a zpracování dat, na které není (poněkud neohrabaný a omezeně funkční) blockchain Bitcoinu stavěný. Bude to samozřejmě chtít větší operativnost napříč řetězci, ale na tom již nyní pracuje velká spousta lidí.
Většina ostatních kryptografických protokolů 1. vrstvy, tedy blockchainů základní vrstvy s vlastními nativními tokeny, je založena na konsensuálním mechanismu proof-of-stake, včetně Etherea. Vzhledem k tomu, že Komise pro cenné papíry a burzy zakázala v USA kryptoburze Kraken poskytovat službu stakingu, je celkem pravděpodobné, že zájem o investice do ETH a dalších takových tokenů upadne. Investování do nich dalších se stane doménou institucionálních hráčů.
To není ideální – zejména kvůli riziku cenzury. Ale právě tady by základní vrstva neměnných záznamů Bitcoinu fungovat jako ochrana před takovými hrozbami.
Široká, geograficky rozptýlená komunita uživatelů a těžařů bitcoinu zajišťuje, že vlády budou mít problém s jeho odstavením. Skutečnost, že kvůli Satoshiho neznámé identitě nemají úřady žádného hlavního vývojáře, kterého by mohly předvolat, jej také staví do jiné sféry než všechny ostatní protokoly, u nichž jsou většinou identifikovatelní zakladatelé.
Podstatné je, že Bitcoin se ukázal být dostatečně decentralizovaný, takže americké úřady připustily, že tato přední kryptoměna není cenným papírem. V tomto novém, politicky napjatém prostředí jí to dává výraznou výhodu.
Závěr
I to je důvod, proč je protokol Ordinals tak důležitý. Bitcoinový blockchain má nyní smysl i mimo peer-to-peer platby. Nyní, když obsahuje NFT, se bitcoinový blockchain zapojuje do spolupráce s tvůrci digitálního obsahu, který tvoří páteř internetové ekonomiky. To rozpoutá příval nových kreativních inovací v tomto prostoru.
V konečném důsledku by tento druh vývoje mohl vést k integrovanějšímu krypto ekosystému, v němž budou různé protokoly plnit různé funkce. To vše bude ukotveno v 15 let starém hluboce etablovaném proof-of-work blockchainu, který žádný regulátor nemůže vypnout.
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.