View Categories

Co je Ethereum – ETH

11 min read

Pokud chcete vědět, co je Ethereum, jak to funguje a na co lze použít, aniž byste se dostali hluboko do technické propasti, tento průvodce je pro vás dokonalý. Ethereum je globální decentralizovaná platforma pro nové kryptoměny a nové druhy aplikací. Na Ethereu můžete psát kód, který řídí kryptoměny, stejně jako vytvářet aplikace dostupné kdekoli na světě.

Jak vzniklo Ethereum? #

Koncept Ethereum je z velké části připisován Vitalikovi Buterinovi, mladému počítačovému programátorovi s ruskými kořeny. Buterin byl původně fascinován Bitcoiny, které v roce 2014 vyvolaly jeho vlastní nápady na vývoj nové sítě. Tato síť se nazývá Ethereum.
Ethereum je decentralizovaná platforma, která využívá technologii blockchainu vyvinutou tvůrcem Bitcoinu Satoshi Nakamoto. Navzdory podobnostem mezi Ethereum a Bitcoinem existují určité základní rozdíly.

Je Ethereum podobné Bitcoinu? Částečně ano. #

Narozdíl od bitcoinu, který má omezený počet mincí: 21 milionů, nemá ethereum pevný limit. V průběhu času se bude počet jeho tokenů neustále zvyšovat. Je však třeba zdůraznit, že vydávání nového etherea se nakonec velmi zpomalí.

A zatímco Bitcoin našel způsob, jak převést hodnotu digitálně – bez potřeby třetí strany, Ethereum zaujímá odlišný přístup. Síť Ethereum je zamýšlena jako základ pro nový druh internetu. Funguje jako platforma, na které lze zavádět decentralizované aplikace (DAPP) a inteligentní smlouvy (které by mohly nahradit klasické smlouvy). Ve srovnání se současnými centralizovanými internetovými aplikacemi nabízejí tyto DAPP vyšší úroveň bezpečnosti a soukromí a díky své povaze jsou odolné vůči cenzuře. Příkladem je virtuální hra, která umožňuje uživatelům chovat, shromažďovat, nakupovat a prodávat „sběratelské předměty“ – kryptokočky (cryptokitties).

Výhody Etherea #

•    Mezi hlavní výhody této kryptoměny patří zcela transparentní a velmi dobře nastavený systém zabezpečení.
•    Neměnitelnost – Třetí strana nemůže provádět žádné změny údajů.
•    Korupce a neoprávněná manipulace – Aplikace jsou založeny na síti vytvořené na principu konsensu, což znemožňuje cenzuru.
•    Zabezpečení – Bez centrálního bodu selhání a zabezpečení pomocí kryptografie jsou aplikace dobře chráněny před útoky hackerů a podvodnými činnostmi.
•    Novější pokročilejší design – Zakladatel Vitalik Buterin vede Ethereum dost kupředu. Některé systémy má Ethereum výrazně lépe vyřešeny než Bitcoin.
•    Smart-kontrakty – jsou to dohody na blockchainu, které se samy vymáhají a umožňují domlouvání libovolně komplexních vyrovnání namísto jednoduchých transakcí. Do budoucna se snaží vytvořit decentralizovaný počítač, kde bude moci kdokoliv vytvářet decentralizované aplikace. Pro tvůrce decentralizovaných aplikací je dnes Ethereum jasná volba.
•    Firemní akceptace – Ethereum si oblíbily velké firmy. Ethereum se jim snaží jít naproti a seznam firem zapojených do EEA (Enterprise Ethereum Alliance) obsahuje velmi zvučná jména.
•    Rychlý vývoj – Vývoj Etherea ve srovnání s Bitcoinem probíhá rychleji. Ethereum je vyvíjeno primárně v nadaci Ethereum Foundation, která je dobře financovaná (při spuštění sítě si nadace přidělila značný objem předtěžených ethereů).
•    Platforma pro ICO – ICO je nový inovativní způsob, jak mohou start-upy získat financování. Většinou to probíhá tak, že ke svému budoucímu projektu vydají omezené množství tokenů a oznámí, že je potřeba mít tokeny pro nějaký benefit z nového start-upu. Část tokenu pak prodají v předprodeji (ICO), a tím získají peníze na vývoj. Dá se říct, že tokeny u decentralizovaných aplikací nahrazují akcie. Ethereum se díky svým možnostem stalo primárním nástroj pro vydávání ICO.

Co je nevýhodou Etherea? #

•    Decentralizované aplikace – Přestože decentralizované aplikace přináší řadu výhod, nejsou bezchybné. Stejně tak jako lidé nejsou bezchybní, můžou i kódy smart-kontraktů psaných lidmi obsahovat chyby. Chyby kódu nebo přehlédnutí mohou vést k nechtěným nepříznivým dopadům. Pokud dojde ke zneužití chyby v kódu, neexistuje účinný způsob, jak lze útok zastavit jinak než získáním konsensu v síti a přepsáním základního kódu. To je v rozporu s podstatou blockchainu, který má být neměnný. Jakákoli akce učiněná ústřední stranou rovněž vyvolává vážné otázky týkající se decentralizované povahy systému.
•    Centralizovaný vývoj – Bitcoinová komunita se již minimálně dva roky nemůže domluvit, jak dlouhodobě škálovat Bitcoin. Ethereum obdobné problémy nezažívá, protože jednoduše ještě nedospělo k dostatečné decentralizaci. Vývoj je plně pod taktem zakladatele Vitalik Buterina. Jak Vitalik poroučí, tak vývoj Etherea probíhá. To je velká výhoda z hlediska rychlosti vývoje. Není to ale dobrá vlastnost decentralizovaných systémů, kde jakýkoliv centrální bod je bodem, kde se dá síť efektivně narušit.
    Komplexní design – Ethereum se snaží v jedné vrstvě navrhnout celý decentralizovaný počítač. Komplexní systém je a vždy bude náročnější na údržbu a další inovace než systém jednoduchý. Bitcoin je mnohem jednodušší a stejně byl jeho vývoj paralyzován “komunitní válkou” o směr škálování. Pokud se Ethereum v budoucnu více decentralizuje, čekají ho mnohem náročnější rozhodování než dnešní patová situace u Bitcoinu. V komplexním designu se také jednodušeji udělá chyba. Strach z chyby zase paralyzuje flexibilitu vývoje. Komplexnost, flexibilita a stabilita jdou často nutně proti sobě.
•    Smart-kontrakty jsou v plenkách – Smart-kontrakty jsou ve velmi rané experimentální fázi. Není jednoduché je sladit s tradičním právem. Tápeme, jak je udělat bezpečně a jednoduše. Ethereum je skvělé testovací hřiště, ale ve velmi neprobádané oblasti.
•    Nákladnost decentralizovaných aplikací je v současné rané fázi, kdy je Ethereum bez konkurence, v pořádku. Do budoucna bude mít Ethereum ale těžkou pozici.

Fork #

Mnoho lidí neví, že blockchain, kterému nyní říkáme Ethereum, není ve skutečnosti stejný jako původní Ethereum. Důvodem je, že Ethereum prošel hard forkem (rozdělením) poté, co byl v červnu 2016 ukraden ethereum v hodnotě 50 milionů dolarů. Hacker využil chybu v inteligentní smlouvě DAO.
Většina komunity Etherea podporovala fork, který by obnovil finanční prostředky. Na druhé straně zde byla část komunity Etherea, která se zasazovala především o neměnitelnost – obnovení fondů rozdělením řetězce by bylo zradou základních principů Etherea. A tak se Ethereum rozdělilo na Ethereum classic a Ethereum.

Co je DAO? #

Je považována za jednu z nejsložitějších forem smlouvy, někdy označovanou jako decentralizovaná autonomní korporace (DAC). Jde o sdružení, které prochází pravidly zakódovanými v počítačových programech nazývaných smart-kontrakty. Finanční záznamy a programová pravidla DAO jsou vedeny na blockchainu. Cílem DAO bylo za pomoci chytrých kontraktů na Ethereum síti poskytnout decentralizovaný obchodní model komerčním, ale také neziskovým společnostem.

Jaký je rozdíl mezi Ethereem s velkým a malým „e“? #

Ethereum a ethereum jsou dva termíny, které jsou často zaměňovány. Mezi nimi však rozhodně existuje rozdíl.
Když odkazujeme na Ethereum s velkým „e“, máme na mysli celou síť. Aby bylo možné přenést hodnotu a vzájemně platit v síti, musí existovat síťový token, který představuje určitou hodnotu. Kromě toho by těžaři měli být nějakým způsobem odměněni za práci, kterou vykonávají. Tokeny, které se používají v síti Ethereum, se nazývají ethereum s malým „e“.
„ethereum“ je měna v síti Ethereum, a je proto nezbytnou součástí sítě jako celku.

Jak Ethereum funguje? #

Stejně jako Bitcoin, je i Ethereum je open-source blockchain protokol. Zdrojový kód obou projektů je k dispozici pro všechny, aby je mohli vidět a ověřit. Fungování Ethereum protokolu je do značné míry shodné s fungováním Bitcoinu.
Další podobnost s Bitcoinem je, že se síť Ethereum skládá z uzlů, z nichž všechny mají kopii celé historie transakcí etherea. Oba blockchainy jsou zcela otevřené, což znamená, že kdokoli může i nadále stavět na protokolu a spouštět na něm aplikace.
Bitcoin i Ethereum používají algoritmus „proof of work“. Z dlouhodobého hlediska však Ethereum plánuje přejít na „proof of stake“, který by měl stát mnohem méně energie.

Co můžete dělat s ethereem? #

1.    Platební metoda
Ethereum představuje určitou hodnotu, takže má smysl, že se používá k vzájemnému placení. Existuje již řada webových obchodů, které přijímají ethereum jako platbu, a mnoho organizací přijímá ethereum jako dar.

2.    Rychlé transakce
Můžete použít ethereum k převodu hodnoty s velkou rychlostí přímo na jinou osobu. Není třeba třetí strany, jako je banka. Vše, co potřebujete, je vaše peněženka a adresa příjemce.

3.    Účast na ICO
Nejprve, co je ICO? Zkratka znamená Initial Coin Offering. ICO lze považovat za nový způsob vybírání finančních prostředků za účelem financování nového projektu. V roce 2017 došlo k velkému boomu ICO, kdy získaly přibližně 5 miliard EUR. Je velmi důležité si uvědomit, že většina projektů, které začínají s ICO, nikdy nezaručují úspěch, což znamená, že můžete přijít o celou svou investici. Chcete-li investovat do ICO, nezapomeňte být velmi kritičtí a nenechte své emoce ovládat vaše rozhodnutí.
Investování do ICO je často možné pouze s jednou z velkých kryptoměn, jako je bitcoin nebo ether. Výměnou za vaše bitcoiny nebo ethery obdržíte token projektu, do kterého jste investovali. První tokeny se často uvolňují během ICO, než je lze obchodovat na burze.

Jak získáte ethereum? #

Zjistili jste, že ethereum je kryptoměna. Konkrétněji měna sítě Ethereum. Jak ale získáte ethereum?
Toto jsou způsoby, jak je můžete získat:
•    Nákup prostřednictvím makléře nebo burzy (např. Binance, Simplecoin, Coinbase, atd…)
•    Můžete přijmout ethereum jako platbu za své zboží nebo služby
•    Můžete získat (část) mzdy v ethereu
•    Zúčastněte se těžby etherea

    Nákup etherea
Nejjednodušší způsob získání etherea je jeho nákup. Můžete si jej koupit přímo od jiného majitele nebo využít služeb kryptoměnové směnárny. Platit bankovním převodem nebo platební kartou. Nebo směnit za jinou kryptoměnu na burze, po které je ethereum odesláno do vaší kryptoměnové peněženky.

•    Přijímání etherea
Protokol Ethereum nabízí tolik možností, že ho lze považovat za ekosystém, ve kterém se služby obchodují s ethereem. Jednou z těchto možností jsou inteligentní smlouvy. Pokud byste chtěli něco koupit prostřednictvím chytré smlouvy, pak platíte ethereem. Příjemce může obchodovat se svým ethereem za eura, nebo ho také použít k nákupu jiného zboží nebo služeb.

•    Plat
Od června 2018 dostávají zaměstnanci některých firem část svého platu v bitcoinech. Zaměstnanci si vybírají, kolik ze svého platu chtějí dostávat v bitcoinech. Na konci měsíce firmy nakupují mince v aktuálním kurzu a odesílají je do digitálních peněženek zaměstnanců. Tato služba by samozřejmě byla možná i pro ethereum.

•    Těžba etherea
Blockchain Ethereum je udržován těžaři. Pokud těžíte ethereum, počítač ověří nové transakce a shromáždí je v transakčním bloku. Za nějakou dobu je do blockchainu přidán nový blok s nejnovějšími zpracovanými transakcemi. Vítězný těžař, který přidá blok do již existujícího řetězce, obdrží odměnu v hodnotě několika nových etherů.
Ethereum v současné době používá „proof of work“ algoritmus, což znamená, že těžaři musí provádět složité výpočty, aby dosáhli řešení a přidali nový blok do blockchainu.

Ethereum wallet (peněženka) #

Každé kryptoměny, které vlastníte, byste měli bezpečně uschovat. Přeci jen jsou to vaše peníze, a ty by člověk měl mít v bezpečí. Stejně tak to platí i pro ethereum. Pokud se chystáte nějaké ethereum nakoupit, měli byste mít předem připravenou peněženku, abyste si je měli kam poslat. A pokud již kryptoměny vlastníte a skladujete je na burze/směnárně, doporučujeme si je také převést.

Nevíte, jakou peněženku si vybrat? 
Mezi nejbezpečnější peněženky patří ty hardwarové, jako je například Trezor, nebo Ledger Nano S, tyto peněženky však pro někoho mohou být nákladné, a navíc musíte čekat, než vám přijdou. Což v případě, že peněženku potřebujete hned, asi není nejlepší varianta. Můžete například využít softwarovou peněženku, kterou si nainstalujete do svého počítače (Exodus, Electrum) nebo mobilu (Atomic Wallet, Coinomi). Stále jste ale připojeni k internetu, takže existuje riziko napadnutí hackerem.

Zajímavé informace #

•    Ethereum/ethereum
ethereum je kryptoměna, kterou můžete platit v síti Ethereum. Síť Ethereum umožňuje vývoj a provádění decentralizovaných aplikací, které by mohly vést k novému typu internetu.

•    Programovací jazyky Etherea
Ethereum je napsán v C++, Go a Rust. Má vlastní programovací jazyk orientovaný na implementaci smart kontraktů nazývaný Solidity, který může být použit na designování vaší vlastní kryptoměny a decentralizovaných aplikací (DApps).

•    Enterprise Ethereum Alliance (EEA)
je skupina korporací, univerzit, bank, startupů a zemí využívajících Ethereum blockchain technologii. Momentálně má více než 500 členů. Mezi nejznámější společnosti patří například Microsoft nebo Samsung.

•    Ethereum: nejpopulárnější ICO platforma
Ethereum blockchain platforma je tak populární, že ji momentálně využívá více než 80 % všech ICO společností a projektů. Existuje několik různých druhů tokenů, které se mohou používat ve spojení s Ethereum sítí. Jedná se o takzvané ERC20 tokeny. ERC20 je soubor funkcí a pravidel, které musí tokeny v Ethereum systému dodržovat.

•    Nejaktivnější vývojářská komunita
Ethereum má v současnosti nejaktivnější komunitu vývojářů v blockchain sféře a má třicetkrát více developerů než Fabric, druhá nejaktivnější komunita podle studie od profesora Jean-Philippe Vergne působícího na Ivey Business School. Aktivita vývojářů je nejpřesnějším ukazatelem budoucí hodnoty kryptoměny.

•    Miliardtina etherea
Chcete-li vlastnit ETH, nemusíte ho kupovat celý. Nejmenší jednotka Etherea je GWei (Giga Wei).  Jeden GWei je miliardtina Etherea. 1 GWei = 10 ^ 9 Wei nebo 10 ^ -9 ETH.

•    Ethereum nemá stejný limit mincí jako bitcoin
Bitcoin má omezení na celkový počet dostupných bitcoinů. Ethereum tento limit nemá. Místo toho omezuje počet ethereů nebo mincí, které lze každý rok těžit. Tento limit je 18 milionů. V průběhu času to znamená, že by mohlo být mnohem více ethereů než bitcoinů.

•    Jak získalo “Ethereum” své jméno?
Spoluzakladatel Etherea Buterin, procházel seznamem prvků ze sci-fi na Wikipedii. Narazil na slovo Ethereum a líbilo se mu to ve srovnání se všemi ostatními slovy, protože toto slovo sestávalo z jiného hlubokého slova, éteru. Ether označuje hypotetické neviditelné médium, které prostupuje vesmírem a umožňuje světlu cestovat.

Závěr #

Zatímco Bitcoin vám umožňuje účastnit se globální finanční sítě, pomocí Etherea se můžete účastnit globální počítačové sítě. To se provádí pomocí inteligentních smluv, což jsou skripty kódu, které lze nasadit v blockchainu Ethereum. Přestože inteligentní smlouvy jsou stále velmi novou technologií, mají širokou škálu potenciálních aplikací v mnoha různých oblastech, jako je hlasování, globální dodavatelské řetězce, lékařské záznamy, finanční systém a možná i další, které dosud nebyly objeveny.
Úspěšnost Etherea je z velké části závislá na úspěšnosti projektů běžících na Ethereové síti. Dalším faktorem určující úspěšnost Etherea bude jeho budoucí konkurenceschopnost s Bitcoinem, na který budou přicházet další a další technologické novinky. Pro budoucí vývoj Etherea bude také důležité, jak si povede ve srovnání s dalšími smart contracts platformami, jako je například NEO, Tron
nebo Cardano.