Digitální artefakty na bitcoinu přinášejí síti nové výzvy

5
(3)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Na konci ledna došlo ke spuštění možnosti razit vlastní NFT v blockhainu bitcoinu – označují se jako digitální artefakty. Je to vůbec poprvé v historii, kdy je tato síť využita k jiným účelům než jsou čistě finanční transakce. Spuštění se samozřejmě neobešlo bez kontroverze a nových výzev.

V listopadu 2022 proběhl na blockchainu bitcoinu soft fork s označením Taproot, který přinesl protokol Ordinal. Ten umožňuje ke každému satoshi přidat obrázek nebo krátké video. Díky spojení (inscription) se satoshi stane nezaměnitelným tokenem. Od 21. ledna, kdy měl oficiální start projekt Bitcoin Ordinals, došlo k vytvoření více než 78 400 takovýchto artefaktů. Oproti NFT obsahuje takovýto satoshi přímo dané digitální dílo a ne jen informaci o jeho vlastnictví. Velikost bloku se tak úměrně navýšila z 1,5-2 MB na 3-3,5 MB.

Roste počet nenulových peněženek

Kromě nárůstu velikosti bloku dochází také k navýšení počtu nenulových peněženek. Aktuální počet pokořil své ATH (All-time High). Je jich 44 milionů a množství dále roste. Drobné obchody ale přinášejí i další nároky na síť. Transakce totiž nenesou větší množství mincí, ale zvyšují objem přenesených dat.

Z dlouhodobého hlediska by to mohlo i zvýšit tlak na možné navýšení poplatků. Navíc někteří významní hráči odsuzují nový protokol, protože se odchyluje od účelu bitcoinu jako peer-to-peer elektronického finančního systému.

Závěr

Zda se bitcoinové digitální artefakty ujmou a bude s nimi aktivní trh se teprve ukáže. Možná se jedná pouze o otestování novinky a brzy se komunita vrátí k Ethereu. To je stále nejrozšířenějším blockchainem pro ražbu NFT a má vybudovaný rozsáhlý ekosystém pro jejich správu, obchodování a vytváření sbírek. Ten zde zatím žalostně chybí a první obchody si uživatelé domlouvají například přes Google Sheets.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img