Bitcoin a budoucnost DeFi

4.5
(2)

Upgrade Bitcoin Taproot odemkl potenciál pro vytváření DApps na Bitcoin blockchainu, čímž zlepšil dlouhodobou “viability” blockchainu prostřednictvím urychlení DeFi hnutí v bitcoinové síti. To mohlo nepochybně rozzlobit řadu bitcoinových maximalistů a také ethereových maximalistů.

Co je Bitcoin DeFi?

Decentralizované finance (DeFi) zaznamenaly od roku 2020 obrovský úspěch, přičemž byl takřka celý tento růst poháněn platformou Ethereum. Ethereum připravilo půdu pro nové finanční služby a nástroje, včetně decentralizovaných burz (DEX), automatizovaných úvěrových platforem a nonfungible tokenů (NFT).

Naopak vývoj decentralizovaných aplikací (DApps) poháněných smart contracts nebyl na blockchainu Bitcoinu možný až do upgradu Taprootu, který oficiálně otevřel dveře DeFi i pro Bitcoin. V této souvislosti se Bitcoin DeFi týká vývoje inovativních decentralizovaných aplikací na bitcoinové síti, což dříve nebylo možné kvůli problému škálovatelnosti transakcí.

Kvůli požadavku, aby každý digitální podpis musel být před zavedením upgradu Taproot ověřen podle veřejného klíče, byly transakce v Bitcoinu poměrně pomalé. Díky Taprootu může nyní síť seskupit několik digitálních podpisů a ověřit je všechny najednou. V důsledku toho je na každém bloku potřeba méně místa, což umožňuje, aby bitcoinový blockchain podporoval vývoj DeFi aplikací.

Jak Bitcoin DeFi funguje?

Wrapped tokeny jako Wrapped Bitcoin, layer-1 blockchainy jako Stacks a sidechainy jako Rootstock umožňují DeFi na Bitcoinu.

Skriptovací jazyk používaný Bitcoinem, označovaný jako Script, není Turingovsky úplný, což znamená, že má nedostatky v několika logických operacích, jako jsou například loopy. V důsledku toho síť Bitcoin podporuje omezenou programovatelnost i přes upgrade Taproot, což znamená, že platformy DeFi na Bitcoinu se spoléhají na řešení škálování na druhé vrstvě a sidechainy, na kterých jsou umístěny jejich smart kontrakty.

DeFi na Bitcoinu umožňují wrapped tokeny jako Wrapped Bitcoin (wBTC), layer-1 blockchainy jako Stacks a sidechainy jako Rootstock. Například wBTC, token Etherea představený v lednu 2019, je krytý jedna ku jedné Bitcoinem (BTC), což znamená, že jeden wBTC je vždy ekvivalentem 1 BTC. Pomocí tokenu wBTC se uživatelé mohou zapojit také do několika DApps Etherea.

Nezávislý layer-1 blockchain s názvem Stacks zpřístupňuje stovky miliard dolarů kapitálu v BTC a nabízí držitelům bitcoinu nové způsoby, jak tuto kryptoměnu používat a profitovat z ní. Používá mechanismus konsensu proof-of-transfer, který zabezpečuje jeho blockchain využitím bitcoinového proof-of-work blockchainu.

Produkty DeFi, jako je Stackswap DEX, využívají blockchain Stacks a umožňují uživatelům obchodovat a mintovat NFT, půjčovat si algoritmické stablecoiny a spouštět a vyměňovat tokeny v bitcoinové síti. Kromě toho, jelikož jsou Stacks a Bitcoin propojeny, NFT vytvořené na Stacks se zapisují na bitcoinový blockchain a jsou jím také zabezpečeny.

Turingovsky kompletní smart kontrakty umožňuje na blockchainu Bitcoinu tzv. Rootstock, který běží paralelně s blockchainem. Když je BTC odeslán na Rootstock, přemění se na RBTC, Bitcoin s podporou smart contractů. Tento protokol, založený na obousměrné komunikaci, slouží jako most k propojení obou chainů. Například Sovryn, jedna z prvních permissionless finančních aplikací, využívá technologii RSK k připojení k Lightning Network, Ethereu, Bitcoinu a smart chainu BNB.

Které DeFi projekty jsou součástí bitcoinového ekosystému?

Kromě wBTC, Stacks a Rootstock podporují různé způsoby využití Bitcoin DeFi také BadgerDAO, RenVM a Liquid Network.

BadgerDAO

Decentralizovaná autonomní organizace (DAO) s názvem BadgerDAO umožňuje využívat BTC jako kolaterál v různých DApps. BadgerDAO používá pro správu protokolu a distribuci stimulů token BADGER založený na platformě Ethereum.

Uživatelé mohou vydělávat na svých syntetických BTC aktivech pomocí Sett Vaults, prvního produktu nabízeného společností Badger. Uživatelé mohou uzamknout své tokenizované bitcoiny v SETT, což jsou pooly tokenů, a nechat smart kontrakty spravovat jejich držbu tak, aby přinášely výnos ve formě bTokenů.

Druhým produktem společnosti Badger, nazvaným Digg, je software, který řídí “elastic-supply” kryptoměnu zvanou token DIGG, navázanou na cenu BTC v amerických dolarech. Stejně jako jakýkoli jiný token může být DIGG uložen do SETT, aby zajistil výnos pro své držitele, a může být použit v protokolech DeFi.

RenVM

Decentralizovaný protokol Ethereum Ren vytváří tokeny, které monitorují hodnotu ne-Ethereum aktiv, jako je Bitcoin, a nabízí likviditu projektům na několika blockchainech. To znamená, že držitelé Bitcoinů mohou využít Ren (potřebný k zaplacení nodů) k přístupu k řadě ethereových DeFi produktů, aniž by museli prodávat své BTC nebo přesouvat svá aktiva napříč blockchainy.

Virtuální stroj Ren uchovává původní finanční prostředky v úložišti, přijímá tokeny z jednoho blockchainu a generuje nové tokeny na jiném prostřednictvím svého RenBridge umožňujícího výměnu aktiv mezi blockchainy. Uživatel může například odeslat BTC do RenVM, který vydá renBTC, nový token na Ethereu, který bude odrážet původní Bitcoin, což znamená, že když bude chtít uživatel získat svůj Bitcoin zpět, může být transakce převedena opačným směrem.

Liquid Network

Liquid Network je řešení druhé vrstvy Bitcoinu a meziburzovní settlement síť, která umožňuje soukromé a rychlé vydávání digitálních aktiv, jako jsou bezpečnostní tokeny, stablecoiny a další finanční nástroje, nad blockchainem Bitcoinu.

LBTC, wrapped verze Bitcoinu, slouží jako nativní token v sidechainu Liquidu. Uživatelé posílají BTC na adresu Lightning Network (proces zvaný peg-in) v síti Bitcoin, aby mohli používat Liquid Network. Podobné množství LBTC je vyraženo v Liquid Network a doručeno na adresu uživatele poté, co transakce získá celkem 102 potvrzení.

Kromě toho lze iniciovat “peg-out” za účelem výběru BTC odesláním LBTC k vypálení na adresu, kterou nelze obnovit, což po obdržení dvou samostatných potvrzení umožňuje uživateli sítě Liquid Network odeslat původní BTC na adresu uživatele v síti Bitcoin.

Závěr: Jaká je budoucnost Bitcoin DeFi?

Efektivita platforem a protokolů Bitcoin DeFi bude záviset na jejich dlouhodobé stabilitě a bezpečnosti, úrovni inovací a také na pobídkách poskytovaných investorům.

Díky řešením pro škálování Bitcoinu, jako jsou Rootstock, Stack, Liquid Network a další, je zřejmé, že DeFi do bitcoinové sítě nepochybně přichází. DeFi na Bitcoinu je však méně přístupná než na blockchainu Ethereum a dalších smart contract platformách.

To znamená, že pokud se vývojáři chtějí pro vývoj DApps nebo mintování NFT rozhodnout pro Bitcoin blockchain, musí se na rozdíl od Ethereum blockchainu spolehnout na řešení na první nebo druhé vrstvě. K tvorbě DApps lze například využít Ethereum testnety, jako je Ropsten. Naproti tomu platformy Bitcoin DeFi vyžadují pro vývoj decentralizovaných aplikací mosty, jako je RenBridge, které se připojují k bitcoinové síti.

Také NFT na Bitcoinu jsou zatím v plenkách, nicméně vzhledem k tomu, že Bitcoin položil základy kryptoměn, zdá se být jen otázkou času, kdy se vývojáři nahrnou do bitcoinové sítě, aby vyvinuli nové finanční nástroje a platformy.

DeFi na Bitcoinu proto musí hostovat inovativní decentralizované finanční aplikace, které nejsou dostupné na jiných blockchainech, musí mít značnou uživatelskou základnu (network effect) a nabízet prokazatelnou výhodu oproti stávajícím DeFi řešením.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img