Co to jsou decentralizované finance (DeFi)

4.3
(17)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Decentralizované finance (DeFi) jsou jednou z těch nejzajímavějších a nejlukrativnějších oblastí kryptoměn současnosti. I proto si pro vás Ivo Čechman z Crypto Kingdom ve spolupráci se zpravodajským serverem Krypto Magazín  připravil nový seriál, kde vás touto oblastí provede.

V prvním článku se tak podíváme na to, co to vlastně vůbec DeFi je. Mimo to vám zde nastíníme to, jaké konkrétní možnosti vám svět decentralizovaných financí nabízí. A na ty se poté postupně podíváme v dalších článcích z tohoto seriálu, které budou vycházet pravidelně každé pondělí.

Co to je DeFi?

Pojem DeFi znamená zkratku pro decentralizované finance. Jejich definice pak v principu není nijak složitá. Jedná se zkrátka o finance a finanční systém, akorát v decentralizované podobě. K tomu je zpravidla využíván blockchain, či jiný typ decentralizovaného ledgeru, který možnost fungování bez centrální entity umožňuje. DeFi se tak snaží přinést decentralizovanou alternativu pro např. burzy, brokery, banky, ale i spoustu dalších tradičních institucí, které známe klasického světa financí.

Decentralizované finance tak odkazují na systém, který na základě smart kontraktů umožňuje lidem nakupovat, prodávat, půjčovat i půjčovat si peníze (ve formě kryptoměn) peer-to-peer formou (rovný s rovným – přímo mezi lidmi). Zde mluvíme o smart kontraktech, ale v úplně tom nejširším slova smyslu se dá za základ decentralizovaných financí označit i Bitcoin, který umožňuje přesun kapitálu mezi lidmi bez využití jiného prostředníka, než kterým je sám protokol.

Reálně však to, co je označováno za DeFi, běží na platformových blockchainech typu např. Etherea, Solany, Binance Smart Chainu atd., které umožňují právě provoz smart kontraktů a decentralizovaných aplikací. Mimo decentralizovaných směnáren a kryptoměn určených k transakcím jsou tak za decentralizované finance označovány zejména produkty, které umožňují lidem úročení vložených kryptoměn. To je taky jeden z hlavních důvodů, proč je tato oblast tak zajímavá. Jednoduše totiž nabízí výrazně vyšší úroky, než produkty tradičních finančních institucí a lze si na ní vybudovat víceméně pasivní příjem s velice zajímavými úroky. Navíc lze úročit i kryptoměny, jejichž kurz je pevně vázán na nějakou fiat měnu. Konkrétně se jedná např. o kryptoměnové půjčky, poskytování likvidity či zase v trošku širším slova smyslu staking. Různých podoblastí je ale ještě více, kdy se v teorii jedná o např. prediction markets a podobné.

Na decentralizované směnárny jsme se na KryptoMagazínu ze široka zaměřovali již v článku zde.

Výhody DeFi

  • Chybí prostředník
  • Vyšší úroky než tradiční instituce
  • Ke kryptoměnám zde máte přístup jen vy
  • Může se účastnit každý
  • Neměnnost záznamů na blockchainu
  • Transparentnost (kódu, transakcí,…)

Je na vás Ethereum moc drahé a pomalé? Zkuste Binance Smart Chain, o kterém se dočtete více zde.

Nevýhody DeFi

  • Riziko hackerského útoku, exploitu či chyby v kódu
  • Rychlost a škálovatelnost konkrétních blockchainů
  • Na některých blockchainech vysoké transakční poplatky
  • Nejistota okolo regulací a danění
  • V některých případech nižší likvidita
  • Nedostatečná interoperabilita mezi blockchainy
  • Často neexistuje žádná garance

Konkrétní typy DeFi produktů:

Kryptoměnové půjčky (Lending)

lending

Lending, kryptoměnové půjčky, či P2P půjčování kryptoměn je označení procesu, při kterém přímo lidé půjčují lidem s využitím kryptoměn. Zde většina půjček probíhá přímo v kryptoměnách, a to jak v těch klasických s volatilním kurzem, tak i se stablecoiny (kryptoměny s pevně vázaným kurzem např. na americký dolar). Možností je ale i půjčování fiat měn s využitím kryptoměn jako kolaterálu. V obou případech jsou ale kryptoměny vždy uzamčeny právě jako jistina.

Půjčky zde probíhají na základě předem nastaveného kódu. Zde máme dvě možnosti, jak to probíhá. V první půjčují konkrétní lidé konkrétním lidem a jedná se tak o podobný proces jako známe z P2P platforem zaměřených na půjčky, které fungují i mimo blockchain. Rozdíl je zde v tom, že uzamčení jistiny i následné vyplacení běží právě na základě smart kontraktů. Druhou možností je potom ta, že existuje nějaký pool (souhrn kryptoměn), do kterého my můžeme naše kryptoměny uzamknout a na základě taktéž přesně nastavených pravidel si z něj poté mohou lidé kryptoměny půjčit. V obou případech za poskytnutí půjčky získáváme úroky.

Úroky jsou zde tou hlavní výhodou, kdy často přesahují ty, které byste získali např. u bankovních spořicích produktů, ale i na platformách typu Zonky. Na druhou stranu se s tím pojí hned několik rizik, na které se podíváme v konkrétním dílu zaměřeném na Lending. Nejznámější platformy, které umožňují kryptoměnové půjčky, jsou Maker, Aave, Compound a další.

Chcete získat praktické návody k tomu, jak úročit své kryptoměny? Mrkněte na kurz Nech své kryptoměny vydělávat!

Decentralizované směnárny

DEX

Decentralizované směnárny (označované jako DEX) jsou zkrátka a dobře decentralizovanou alternativou pro směnárny centralizované. Jedná se o decentralizované aplikace, které samozřejmě běží plně na blockchainu (či jiném typu decentralizovaného ledgeru). Hlavní rozdíl od tradičních centralizovaných směnáren je zde v tom, že směna kryptoměn probíhá plně peer-to-peer, tedy rovný s rovným. Případně stejně jako jsme již psali u lendingu, na základě poolů kryptoměn (poolů likvidity), ze kterých je váš obchod vyrovnán. Prostředníkem je zde ale ve všech případech protokol, a to ať už se jedná o knihu nabídek a poptávek na blockchainu (on-chain i off-chain), na jejímž základě jsou vyrovnávány obchody, tak i o takzvané Automated Market Maker burzy, kde jsou obchody vyrovnávány z poolů likvidity.

Jak se připojit k decentralizované směnárně? Pomocí kryptoměnové peněženky! Mrkněte na návod na nejznámější prohlížečovou peněženku MetaMask.

Automated Market Maker (AMM) decentralizované směnárny jsou také v současnosti tím rozhodně nejoblíbenějším typem decentralizovaných směnáren, kdy umožňují úročení kryptoměn na základě poskytování likvidity. K tomu se dostaneme v dalším odstavci. Zajímavost decentralizovaných směnáren pak netkví jen v úročení kryptoměn, ale i v tom, že nám umožňují opravdu decentralizovaně a anonymně (bez nějakých KYCs) manipulovat s kryptoměnami. A mimo to nabízí možnost nákupu kryptoměn v jejich úplných začátcích ještě před tím, než jsou zalistovány na různých centralizovaných směnárnách. Přesně zde byste tedy nakupovali např. různé memecoiny s potenciálem na stonásobná a vyšší zhodnocení.

Pokud chcete získat praktickou ukázku, jak se k decentralizované směnárně připojit, jak provést vaše první obchody, tak doražte na Ivův workshop Jak vydělat na decentralizované směnárně. Mimo to se s vámi podělí i o několik tipů, jak hledat kryptoměny s největším potenciálem a jak se zároveň vyvarovat těm největším rizikům.

Decentralizované směnárny v současnosti najdete na většině známých platformových blockchainů. Ty nejznámější jsou poté UniSwap, SushiSwap, dYdX, PancakeSwap a další.

Poskytování likvidity

Yield Farming

Když už víme, co to jsou decentralizované směnárny, můžeme se dostat k poskytování likvidity. Zde se totiž stáváte “tvůrcem trhu“ na měnovém páru na decentralizované směnárně. A za to si odnesete často velice zajímavé úroky, které vychází z poplatků za provedení obchodu. Na centralizované burze pak tyto poplatky jdou provozovateli burzy, ale na DEXech jdou buď celé, nebo z naprosté většiny, lidem, kteří poskytují likviditu. Úroky zde tedy potom plynou z toho, jaký byl objem transakcí a jaký podíl na likviditě na trhu jste dodali vy.

Tento typ tzv. farmení výnosů (yield farmingu) lze provozovat jen na AMM decentralizovaných směnárnách. Ty jsou ale v současnosti tím rozhodně nejoblíbenějším typem, a tak likviditu můžete poskytovat téměř na každé známé decentralizované směnárně, na kterou narazíte. Konkrétně se tak jedná o např. všechny výše zmíněné decentralizované směnárny (i když na dYdX se jedná spíše o lending).

Jedná se však s největší pravděpodobností o nejsložitější a nejriskantnější druh úročení kryptoměn, kdy musíte myslet nejen na volatilitu kurzu jedné kryptoměny, ale hned dvou a zároveň na to, jak se mění kurz mezi nimi. Likviditu totiž poskytujete tak, že uzamknete stejnou hodnotu dvou kryptoměn do dvou poolů likvidity, které se navzájem vyrovnávají. V průběhu poskytování likvidity se tak mění počet jednotlivých kryptoměn, které jste do poolu uzamkli v závislosti na tom, jak se mění jejich vzájemný kurz. A v souvislosti vzniká tzv. Impermanent Loss, která značí ztrátu oproti pouhému držení kryptoměn, která vznikla na základě změny vzájemného kurzu daných coinů či tokenů.

I k tomu se ale ještě blíže dostaneme v dalším seriálu. Ivo pro vás ale má praktický workshop na poskytování likvidity, kde vás přímo naučí poskytovat likviditu, a to třeba i na kryptoměnách se stabilním kurzem. Workshop naleznete pod tímto odkazem.

Staking kryptoměn

Staking

Další z možnosti úročení kryptoměn je tzv. Staking. Ten můžete znát z kryptoměn využívajících mechanismus konsenzu Proof of Stake. V tomto případě se zase jedná o decentralizované finance v trochu širším slova smyslu. Jedná se však o další zajímavou možnost, jak úročit své kryptoměny, a tak jsme jej nechtěli vynechat.

Staking tedy lze provádět na Proof of Stake kryptoměnách, kdy uzamknutím svých kryptoměn podporujete operace na daném blockchainu. V závislosti na nastavení konkrétního protokolu tak např. ověřujete pravost transakcí, zařazujete je do bloků atd. Při stakingu poté v naprosté většině případů množíte mince dané kryptoměny, kterou jste za účelem stakingu uzamknuli. Spousta kryptoměn je poté v souvislosti s emisí nových mincí do oběhu stále inflační, a staking nám tak umožňuje tuto inflaci přinejmenším dohnat a občas i předběhnout. Proto pokud HODLujete (dlouhodobě držíte) kryptoměnu, která staking umožňuje, je rozhodně vhodné se na tuto možnost podívat. Samozřejmě tedy pokud nepotřebujete, aby vaše kryptoměna zůstala likvidní a staking by znamenal uzamknutí na určitou dobu. Mimo likvidity je zde poté největším rizikem volatilita kurzu kryptoměny, kterou stakeujete.

Při stakingu si poté odnesete zpravidla pevně dané úroky, které jsou nastaveny přímo v protokolu, a které jsou maximálně obohaceny o podíl na transakčních poplatcích. Problémem stakingu je potom to, že v mnoha případech na PoS kryptoměnách je nutné uzamknout nějakou poměrně vysokou minimální hodnotu a např. provozovat vlastní node za účelem validování transakcí. To je ale řešeno možností delegace kryptoměn určitému validátorovi, která je možná jak s využitím decentralizovaných platforem, tak často i skrz ty centralizované. Spoustu možností stakingu tak naleznete i třeba na centralizovaných burzách typu Binance či KuCoin. Z nejznámějších kryptoměn se potom jedná třeba o Cardano, Polkadot atd. a možný staking je již i na Ethereu, které postupně přechází na Proof of Stake.

Co vás čeká dalšího?

Decentralizované finance nabízí nekonečné možnosti (nejen) úročení kryptoměn, a tak se na jednotlivé typy v dalších dílech seriálu podíváme blíže. Zaměřovat se poté budeme zejména na ty výše zmíněné, které nabízí možnost pasivního příjmu na kryptoměnách. Na každou z oblastí se tak podíváme podrobněji včetně toho, jaké konkrétní možnosti nabízí, kolik se zde dá vydělat i na základě jakých červených vlajek se některým projektům úplně vyvarovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

BTC nie sú decentralizované financie, ani v tom najširšom slova zmysle. BTC je iba P2P platobný procesor, podobne ako Doge, Shiba, v lepšom prípade Ripple a iné krypto bez smart kontraktov. Defi fungujú ako decentralizované záložne, kúpiš si krypto mincu za fiat menu, založíš ju do Defi a obdržíš fiat menu alebo rovno iné krypto, ktoré použiješ na kolaterálové tradovanie. Defi sú financie iba pre traderov na špekulácie s cenou na páku či rentiérov na úroky. Pre klasické financovanie podnikateľských projektov sú bezpredmetné.

MiR

Pro autora: nabízí = jednotné číslo, nabízejí = množné číslo. Takže Franta *nabízí* nějaké možnosti, ale Decentralizované finance *nabízejí* úplně jiné možnosti…

Vojtech
Hodnocení článku :
     

Díky za článek! Prehledovka na téma DeFi tu rozhodně chyběla. O to lépe, bude-li to postupně série článků 👍

spot_img