Co je to DeFi?

5
(14)

Když běžná populace mluví o kryptoměnách, většinou lidé přemýšlejí o konkrétních mincích a plnohodnotných kryptoměnách jako Bitcoin či Litecoin. Tématem hovoru je cena jednotlivých coinů, a pokud někoho tyto projekty zajímají o trochu víc, možná vytáhne nějaké kauzy kolem. Výjimečně někdo dokonce zmíní, že je kryptoměn již několik stovek. To všechno je ale jen naprostá špička ledovce technologie, která se za posledních let neuvěřitelně posunula.

Kryptoměny již dávno nejsou jen o adresách a peněženkách. Dnes existují ohromné ekosystémy decentralizovaných aplikací, mezi kterými lze najít burzy, směnárny, půjčovací protokoly, agregátory nákupu, celé kolekce NFT tokenů a mnoho dalšího. 

Co to vlastně DeFi je a k čemu je to dobré? To všechno se dozvíte v tomto článku.

Proč vlastně technologie DeFi vznikla? Začněme v bankovním sektoru

Abychom plně pochopili decentralizované finance a technologie na nich postavené, musíme si je porovnat s dnešním bankovním systémem. Důvod pak bude naprosto zřetelný.

Umíte si představit, jak dnes zhruba fungují banky a práce s peněžními účty? Že už jste v bance nebyli ani nepamatujete? Nevadí. Jediné, co se změnilo, je fakt, že už nemusíte stát ve frontě na pobočce, nýbrž všechno uděláte z pohodlí domova. To ale nic nemění na problémech, který tento systém má.

Každá banka a finanční služba je zatížena velkým nánosem byrokracie, který ji nutí k určitým věcem. Když se pasujete do role zákazníka, který si chce otevřít běžný bankovní účet, bude vás čekat zhruba tohle. 

V první řadě se vás banka zeptá na řadu osobních údajů. Mezi nimi bude jistě datum narození, místo bydliště, a jestliže budete zakládat účet online, s velkou pravděpodobností vás systém požádá i o fotografie nějakého dokladu totožnosti. Všechny informace, které bance odevzdáte, jsou pro vás bezpečnostním rizikem. V případě, že by se k nim někdo z nějakého důvodu dostal, mohl by vám pěkně zavařit. 

Dalším problémem je sledování a kontrola. Banky jsou stále podniky založené za účelem zisku. To znamená, že o vás budou zaznamenávat maximální množství údajů tak, aby vám následně mohly nabízet cílené produkty. Tyto instituce jsou ale také naprosto zásadním stavebním blokem současného finančního systému, který podléhá státnímu dohledu, Evropské unii a další byrokracii. To vyvolává další tlak na kontrolu vašich akcí a toho, jestli nejste náhodou někdo podezřelý.

Kamera
Zdroj: Pixabay

Když už jste ochotni smířit se se sledováním, možná vás k opačnému názoru přiměje tato další věc. Kdykoliv máte peníze v bance, jste plně odkázáni na dobrou vůli této firmy. Jakékoliv transakce, které budou vyvolávat nějaké pochybnosti, mohou vyústit ve zmrazení prostředků. Uděláte něco nelegálního (to neznamená nemorálního)? No, jak to jen říct – už se svými penězi nezaplatíte. A to se stále ještě bavíme o situaci, kdy je politická garnitura relativně normální. Vzhledem k tomu, jakou rychlostí se rozvíjí umělá inteligence a analytické systémy, není nijak nepředstavitelné, že se jednoho dne probudíte a díky vašemu chování vás systém zařadí do skupiny rizikových osob. To může přinést další problémy.

Abychom to nějak shrnuli:

  • Banky kontrolují vaše chování
  • Banky o vás sbírají spoustu údajů
  • Banky mají moc sebrat či zamrazit vaše prostředky

A určitě by se našla další negativa. 

Nejprve přišly kryptoměny

První kryptoměna, která přišla na svět, byla Bitcoin. V roce 2009 se dostal tento projekt do plného provozu a o několik let později ukázal světu svou sílu. Důvodem jeho vzniku byl na jednu stranu způsob, jak vyřešit tzv. problém dvou generálů. Na druhé straně ale sám zakladatel ve svých příspěvcích uvádí znechucení nad tím, jak funguje bankovní sektor. Právě to je pro nás to hlavní.

Bitcoin je stabilní, decentralizovaná a víceméně nezničitelná kryptoměna. Svým uživatelům umožňuje odesílání a přijímání transakcí bez jakýchkoliv prostředníků. Není zde žádná kontrola a vysledovat vás někdo může jen v případě, že se budete chovat nezodpovědně. Pokud jste zastánci svobody a nezávislosti, pak je to technologie přesně pro vás. Jedinou platbou je odpovědnost, kterou budete muset přijmout, neboť nulová kontrola znamená, že vás nikdo za ručičku vodit nebude a každá chyba může být fatální.

Ačkoliv je Bitcoin skutečně skvělým kusem technologie, má některá omezení. Ta sice dávají naprostý smysl, ale moc dobře nedovolují některé postupy.

DeFi přichází na scénu

Bitcoin je něco jako zlato. Je to stabilní, vydrží to věky, ale zároveň je to dost těžkopádné na použití. Abyste mohli skutečně říct, že kryptoměny dokáží nahradit finanční systém, potřebujete i jiné typy služeb, jakými jsou například úvěry, směnárny apod.

Co je tedy DeFi? Jedná se o protokoly, které jsou postavené na kryptoměnových systémech, přičemž dodržují jejich základní vlastnosti. To vše je možné díky tzv. Smart kontraktům.

Smart kontrakt, neboli chytrá smlouva, je něco jako digitální dohoda mezi dvěma či více stranami. Jedná se v podstatě o program, který má předem daná pravidla a podmínky pro každého účastníka. Vše je uložené do samotného blockchainu, což také znamená, že je každá transakce a pohyb nevratný. Jakmile do chytrého kontraktu vstoupíte, už se můžete chovat pouze podle nastavených pravidel. 

Chce to po uživateli nutnou dávku odpovědnosti. Výměnou za to je ale na trhu možnost, která má předem dané podmínky, matematickou přesnost a nikdy nebudete potřebovat žádného právníka pro vynucování vašich práv. Pokud je chytrý kontrakt napsaný tak, že můžete vaše prostředky například kdykoliv vybrat, je to jako boží zákon a nikdo vám v tom nezabrání.

V DeFi prostoru můžete najít decentralizované směnárny, kde nebudete potřebovat žádný proces přihlášení. Můžete prostě volně obchodovat. Existují zde služby podobné spořícím účtům, se kterými dokážete vaše volné prostředky zhodnotit i bez toho, abyste museli podepisovat jakýkoliv papír. Jednou ze základních funkcí bankovních institucí je půjčování prostředků. I to v kryptoměnovém světě dokážeme. Futures kontrakty, investice atd.

Jak můžete vidět, kryptoměny již dokáží zastat skutečně mnoho standardních bankovních služeb. A co je nejlepší ? Zvládnou to odkudkoliv, dělají to 24 hodin skrze 7 dní v týdnu, nesledují vaše soukromí a nikdo se vás nebude ptát, proč děláte konkrétní věci.

Tokeny kam se podíváš

O celé problematice kryptoměnových tokenů jsme rozepsali rozsáhlý článek, který vše popisuje. Toto téma ale významně souvisí s decentralizovanými financemi, takže si je tu ještě v rychlosti popíšeme.

Představte si, že každá služba funguje na trochu jiných principech. Jeden systém potřebuje specifický ověřovací algoritmus, jiný zase dostatečnou rychlost ověřování apod. Bylo by velice těžké všechny tyto projekty spojit v případě, že by používaly kompletně oddělené kryptoměny. Z toho důvodu vznikly tokeny.

Tokeny v kryptoměnovém světě jsou coiny, které jsou navázané na podkladový blockchain. Například ERC-20 tokeny jako USDT, SHIBA INU apod. Výhodou tohoto řešení je fakt, že službám stačí přizpůsobit své prostředí jednomu standardu (ERC-20 atd.), a v podstatě okamžitě tím otevřou dveře všem tokenům, jenž na něm běží.

Má to nějaká rizika či nevýhody?

Možná to zní tak, že DeFi pouze vychvalujeme. Faktem ale je, že i zde existuje ta odvrácená stránka věci. Jaké má tedy DeFi problémy?

Tím nejdůležitějším, co je potřeba k úspěšnému používání DeFi aplikací, je především osobní odpovědnost. Každý uživatel musí pochopit, že kryptoměny jako celek jsou ekosystémy, kde není žádný orgán, který by mohl vracet platby a řešit případné spory. Vše je přesně dané. Jakékoliv spletení cílové adresy bude mít za výsledek ztrátu kryptoměn nebo tokenů. Použijete podvodný protokol? V takovém případě padá vina znovu jen a pouze na vás. Jistě rozumíte tomu, co tím myslíme.

Dalším potenciální problémy pramení znovu z toho, že nad decentralizovanými systémy nestojí žádná řídící autorita, která by vynucovala dodržování určitých pravidel. Vše je řízeno trhem a lidskou chamtivostí. To je skvěle efektivní systém, neboť reaguje okamžitě na to, co lidé chtějí. Občas se ale najde někdo, kdo je ochoten zaprodat svůj klidný spánek a vytvoří nějaké podvodný token či službu, se kterou pak uživatele okrade. Proti těmto praktikám je obranou pouze ta jediná věc, kterou můžete využít – vaše vlastní zodpovědnost. Spolupracujte pouze s projekty, které již mají nějaké jméno a nedívejte se jen na potenciální výnosy. 

Posledním závažným problémem, který v dnešním DeFi prostředí existuje, je fakt, že do něj nelze dost dobře a jednoduše nastoupit bez využití nějakých centralizovaných služeb. Kdykoliv chcete nějaké kryptoměny nakoupit za fiat měny (koruny, dolary, eura apod.) jednoduše, pravděpodobně sáhnete k nějaké kryptoměnové burze jako Binance či Kraken. Tím ale na kryptoměny navážete svou identitu a přijdete o spoustu výhod, které z využití DeFi plynou. Jestliže se jich vzdávat nechcete, budete muset projít zdlouhavým a nepohodlným P2P obchodem, který je ještě ke všemu vcelku drahý. 

Statistické údaje ukradených kryptoměn

Abyste plně pochopili rizika, která jsou s DeFi spojená, je dobré ukázat si konkrétní číselné příklady hacků a krádeží, které se v prostoru kryptoměn staly.

Nejprve si ukážeme graf.

GK8
Zdroj: GK8

Jak můžete vidět, decentralizované finance jsou podle firmy GK8 jedním z nejvíce ohrožených odvětví kryptoměn. Z celé hodnoty, která by v kryptoměnovém světě v roce 2021 ukradena, bylo více než 58 % právě v DeFi. V roce 2022 se do hry dostaly i tzv. Bridge, které uživatelům umožňují převádění aktiv i skrze jednotlivé blockchainy. To se rozhodně do DeFi počítá, takže za rok 2022 bylo celkem 77 % krádeží v DeFi. 

A kolik je celková ukradená hodnota? Skvělým zdrojem informací je v tomto ohledu databáze Comparitech. Ačkoliv se jedná o celkovou sumu všech problémů i mimo DeFi, je dobré tato čísla znát.

Comparitech
Zdroj: Comparitech

Za historii kryptoměn bylo zaznamenáno 727 krádeží a jiných problémů podobného typu. Celková ukradená hodnota v době, kdy se čin stal, je 10 miliard USD, avšak kdyby se částka přepočítala na dnešní kurzy, jednalo by se o necelých 50 miliard dolarů. V ostatních buňkách je ale ukázáno, že velkou část prostředků se také povedlo navrátit, a dokonce se často stává, že útočník kryptoměny uživatelům zpětně vrací.

Je tohle všechno vůbec legální?

Zodpovědného uživatele jistě napadne otázka, jestli je něco takového vůbec legální. V krátkosti – ano, žádný problém s DeFi není. Je ale dobré zamyslet se nad budoucností a současnou regulatorní náladou.

Státy, a především kontrolní orgány finančního sektoru, jsou dnes často v plném zbrojení proti tomuto novému a extrémně dynamickému sektoru. Často ale sami neví, co mají vlastně s technologiemi dělat. Není pro ně žádná pořádná definice, nedají se vecpat do škatulek a hlavně – nedají se ovládat.

Vezměme si na paškál například USA a Komisi pro kontrolu cenných papírů (SEC). Za posledních několik let jejich snažení dosáhlo bodu, kdy v podstatě vše, co není Bitcoin, označují za neohlášený cenný papír. Z toho mohou plynout problémy jako zákazy nákupu a prodeje na centralizovaných burzách, stíhání firem a vývojářů apod

Pak do celé rovnice přidejte decentralizované aplikace a máte perfektní guláš, ve kterém se nikdo nevyzná. DeFi aplikaci nepotřebují nikoho k tomu, aby fungovaly. Není zde nutně žádná firma, kterou by šlo zažalovat nebo zakázat. Má na ně přístup kdokoliv s internetem. Je otázkou, jak se k tomu státy do budoucna postaví. Jisté je jenom to, že po chuti jim to rozhodně nebude.

Prozatím je vše bez větších problémů, ale je třeba mít se na pozoru. Stát sice nemůže napadnout samotné aplikace a tokeny, které již existují, ale jistě dokáže znepříjemnit jejich použití.

Kolik peněz už je v DeFi uzamčeno?

Lidé chtějí v systémech nakupovat prodávat, půjčovat a vydělávat. Také není nic divného, když se velká část z nich spálí v běhu za tím, kde získat nejvíce procent. Komunita je do decentralizovaných financí vyloženě šílená a nezdá se, že by měl tento optimismus kdykoliv polevit. To dokazuje i celkové množství peněz, které už lidé do chytrých kontraktů zamknuli. Nejlepší přehled o této metrice nám poskytuje analytická stránka DefiLama.

DefiLama
Zdroj: DefiLama

Jak můžete z grafu výše vidět, dnešní hodnota vložených prostředků v DeFi na všech protokolech je necelých 39 miliard dolarů, přičemž při vrcholu býčího trhu to bylo dokonce přes 170 miliard dolarů.

V tomto ohledu je největším blockchainem Ethereum, ve kterém drží lidé zhruba 22 miliard dolarů. Na druhém místě je síť Tron s 5 miliardami a třetí pozici vybojoval Binance Smart Chain s necelými třemi miliardami.

Když se podíváme na celý výpis jednotlivých sítí, můžete jistě vidět, že jich není vůbec málo. DeFi ekosystém roste každým dnem a neustále se do hry dostávají další projekty.

Konkrétní příklady DeFi služeb

Pojďme si teď společně ukázat jednotlivé typy služeb, které můžete v DeFi ekosystému najít. Druhů DeFi služeb je velké množství. Stejně tak je v každé skupině mnoho aplikací, které se konkrétním okruhem zabývají, takže si vždy vyberete přesně to, co vám sedí.

Decentralizované burzy

Základní službou ve světě DeFi aplikací jsou decentralizované směnárny. Jejich hlavním účelem je směna jednotlivých tokenů a kryptoměn za jiné. Kromě toho lze skrze tyto aplikace své coiny ukládat do stakingových protokolů, můžete zde vydělávat na poskytování likvidity do systému, a najdete zde dokonce i doplňkové služby jako hry apod.

Decentralizovaných směnáren je hned několik druhů. Rozdělují se především podle dvou kritérií. Tím jednodušším je podkladový blockchain, na kterém je směnárna umístěna. Dnes už je na trhu několik sítí, které jsou dostatečně rozsáhlé, známé a technologicky pokročilé k tomu, aby na nich mělo cenu tyto decentralizované aplikace spouštět. Dnešními hlavními blockchainy jsou v tomto smyslu Ethereum, BNB Smart Chain a Solana.

Mluvili jsme ale o dvou kritériích, tak co je to druhé?

Aby bylo použití směnárny či burzy co nejpříjemnější, existují na trzích tzv. Market makeři. Tyto entity dodávají do systémů likviditu, díky které můžete v podstatě kdykoliv nakoupit a prodat. U normálních centralizovaných burz, na kterých se obchodují např. akcie, zajišťují tuto funkci třeba samotné brokerské společnosti. 

V praxi to funguje tak, že si brokerská společnost stanoví nějaký spread mezi nákupní a prodejní cenou. Postaví se pak na každý konec s tím, že od investorů automaticky nakupuje, okamžitě prodává apod. V podstatě tím spojuje trh a zajišťuje, že lidé nebudou muset čekat na vyplnění svého obchodu příliš dlouho.

V centralizovaných systémech je funkce market makera odměňována na spreadu. Vyžaduje to ale nějakou centrální autoritu. Ta přirozeně na decentralizovaných směnárnách chybí. Jak to tedy funguje v DeFi? Je zde několik způsobů.

Automated Market Maker

Automated Market Maker systém je založený na tom, že uživatelé samotní poskytují do systému likviditu. Aby bylo na burze možné obchodovat daný měnový pár, je potřeba vytvořit tzv. Liquidity pool. Tyto pooly jsou smart kontrakty, do kterých uživatel vždy uzamyká určitý počet obou měn v takovém množství, aby byla jejich hodnota stejná. Představte si to jako váhu.

Počet měny A x cena za jednotku měny A = Počet měny B x cena za jednotku měny B

Když uživatelé nakupují a prodávají, mění se objem měn na každé straně, ale zároveň se vyrovnává i jejich cena tak, aby váha zůstala stále v rovině. Přirozeně čím více tokenů v systému je, tím plynulejší se obchodování daného měnového páru stává.

AMM decentralizované burzy jsou v podstatě o čisté matematice. Má to ale zásadní negativum, kterým je fakt, že jsou závislé na ostatních burzách. AMM systém netvoří skutečnou cenu. Ta se nalézá na burzách, kde je zobrazována skutečná nabídka a poptávka. Cena na AMM směnárnách je pouze odrazem této ceny. Tento typ směnáren proto nikdy nemůže existovat samostatně.

Order book

Pokud nakupujete akcie na normálních burzách, s tímto systémem jste jistě velmi dobře obeznámeni. Jde jednoduše o to, že se vytvoří dva seznamy. Na jednom se zapisují objednávky nakupujících složené od nejvyšší nabídky po nejnižší. Na druhém seznamu jsou poté prodávající s jejich vlastními návrhy. Tyto dvě strany se propojí. Dá se dohromady nejnižší nabídka prodávajících a nejvyšší nabídka nakupujících. To vytváří cenu a spread.

Aby burzy fungovaly, je potřeba likvidita. Jakmile je jí málo, obchodování je pro uživatele nepříjemné, pomalé a relativně drahé.

Order book decentralizované burzy se dělí ještě na on-chain a off-chain. On-chain typ má výhodu v tom, že jde o skutečně decentralizovaný systém. Na druhé straně je ale potřeba vše zapisovat do blockchainu, což síť zahlcuje a může to stát relativně hodně peněz na poplatcích. Off-chain burzy mají velkou rychlost, neboť se obchody vyrovnávají až později. Záznamy o nich se ale musí někde držet, čímž je narušena decentralizace.

Nákupní agregátor

Agregátory nejsou nutně burzou či směnárnou jako takovou, ale úzce s nimi souvisí. Jejich práce je nejjednodušší ze všech – najít co nejlevnější způsob nákupu

Ve svém systému mají stále se aktualizující databázi všech decentralizovaných služeb, kde se daná aktiva obchodují. Agregátor zhodnotí, jaká cesta pro nákup dané kryptoměny je nejlevnější, a uživatel si díky tomu může nakoupit za nejnižší poplatky.

Často se nejedná o přímý nákup. Agregátory jsou skvělé v tom, že dokáží zhodnotit i jiné měnové páry. Uživatel tedy prakticky udělá více obchodů, ale dokáže díky nim snížit své náklady za celý nákup cílové kryptoměny na minimum.

Pokud chcete vědět více, můžete si přečíst náš článek o decentralizovaných směnárnách, kde podrobně rozebíráme každý jejich detail.

DeFi lendingové protokoly (půjčky)

Jednou z nejdůležitějších funkcí pro finanční sektor jsou půjčky. V minulosti byl tento sektor zejména pro velké bankovní instituce, avšak s rozvojem internetu přišly i P2P sítě jako Zonky apod. Lidé půjčují lidem. Tohle moto jste jistě v televizi slyšeli. Proč by něco takového nemohlo fungovat i v kryptoměnovém světě?

Dnes již existuje řada protokolů, které se přímo na tuto oblast soustředí. Jsou zde podobné principy, jako u normálních půjček. Za úvěr se platí normální splátky s úrokem a dlužník musí do systému vložit nějaký kolaterál, kterým bude za vypůjčené kryptoměny ručit.

Zásadní výhody lendingových protokolů vyplývají z přirozených vlastností kryptoměn. Jsou decentralizované, nezávislé a otevřené pro každého. Nikdo po vás nebude chtít občanku a datum narození. Vychází z toho ale také jeden požadavek, který velká část uživatelů nesplní.

Jelikož zde nefunguje žádné ověřování totožnosti, je potřeba, aby byla každá půjčka zajištěná nějakým vkladem. Lendingové protokoly chtějí většinou kolaterál vyšší než půjčku. Zajistí se tak, že v případě nečestného jednání bude věřitel vyplacen.

Více o lendingu v DeFi světě si můžete přečíst zde.

DeFi pojištění

Další částí finančního sektoru jsou pojišťovny. Pojištění jako takové je produkt, který uživateli umožňuje snížit určitá rizika výměnou za platbu. Z pohledu pojišťovny jde o sázku na to, že se zákazníkovi nic nestane. Pro zákazníka je to naopak cesta, jak se zajistit pro případ, že by se dostal do nějakého problému.

I v DeFi lze nalézt podobné typy produktů. Rozdílem je, že se zde necílí na zdravotní rizika, nýbrž na rizika plynoucí z DeFi sektoru. Každý nový projekt (ale i ty, které jsou zaběhnuté) v sobě nese určité riziko. Tvůrce může být podvodník, v kódu se najde nějaké skulina apod. Výsledek může být ten, že uživatel přijde o své prostředky.

Stejně jako u běžného pojištění, i zde se platba za produkt počítá z rizikovosti projektu, množství peněz atd.

Pro příklad zde můžeme uvést například protokol InsurAnce a Nexus.

NFT Marketplace

O NFT tokenech jste jistě slyšeli. Většinou se skloňují ve spojitosti s nějakými sběratelskými kolekcemi nebo vtipy o tom, že se za miliony prodávají hloupé jpg obrázky. Faktem ale je, že jakmile se tato technologie rozšíří i do praktického použití, může jít o revoluci pro spoustu oborů.

V teorii jde o to, že s pomocí NFT tokenů dokážeme odlišit digitální předměty. Od toho už je to jen kousek k tomu, abychom tímto způsobem tokenizovali například lístky na koncerty apod. Člověk by pak mohl mít jednu mobilní peněženku s připojením na daný blockchain, ve které by měl jednotlivé lístky, mohl by se podívat na tokenizované vlastnictví nemovitosti apod.

OpenSea
Zdroj: OpenSea

Tyto NFT tokeny se dnes obchodují především na NFT marketplacech. To jsou internetové obchody, kde lidé navzájem nakupují a prodávají NFT tokeny. Jedním z nejznámějších tržišť je OpenSea, které vzniklo v roce 2017 a od té doby poskytuje přístřeší více než 10 000 projektů.

DeFi predikční weby

V DeFi prostředí existují i sázky. Predikční weby jsou jednou z nejstarších služeb vůbec, která byla na Ethereu vytvořena. Jejich princip je relativně jednoduchý. Uživatel může nakupovat na trhu produkty, které jsou navázané na určitou událost v reálném světě. Příkladem mohou být třeba výsledky voleb.

Výhoda predikčních webů spočívá především v tom, že nezávisle sbírají informace z celého internetu o tom, co si zhruba lidé myslí, přičemž to pak převádějí do čísel, pravděpodobností a kurzů. Svým způsobem jde o takovou formu kolektivní inteligence.

Agregátory informací

Rozsáhlost DeFi ekosystému může v některých případech dělat problémy. Můžete se prostě dopracovat do stavu, kdy už reálně ani nevíte, v jakých protokolech máte vaše prostředky uložené. V takové situaci vám poslouží agregátory informací.

Práce těchto protokolů je taková, že prozkoumají historii celé vaší peněženky. Jakmile mají hotovo, vyjedou vám list míst a smart kontraktů, ve kterých máte nějaké kryptoměny. Kromě toho ale dokáží služby tohoto typu sledovat i jednotlivá hlasování v decentralizovaných organizacích apod.

Zhodnocení vašich prostředků

Jelikož je DeFi závislé především na samotných uživatelích, jsou zde nastavené i incentivy pro to, abyste se do jednotlivých systémů zapojili. Většinou je to provedeno tak, že do určitého chytrého kontraktu uzamknete své mince. Následně je vám vyplácena určitá platba za účast v podobě ročního procentního zhodnocení.

  • V případě samotných kryptoměn se jedná o staking, který pomáhá zabezpečit blockchain. 
  • U decentralizovaných směnáren se jedná o účast v liqudity poolech, které do směnáren poskytují likviditu. Ta následně pomáhá v plynulém provozu služby.
  • U lendingu se můžete postavit do role věřitele a půjčovat své kryptoměn dlužníkům. Výměnou za to získáte úrok.

Nemyslete si ale, že je to všechno naprosto růžové a bez obláčku. Každý protokol s sebou nese určité riziko, které budete v případě účasti podstupovat. Někteří nešťastníci se takto například upsali do projektů, které se nakonec ukázaly jako podvodné. Ve smart kontraktech mohou být chyby, které způsobí, že je vykrade nějaké útočník. U směnáren a liqudity poolů zase vychází riziko z potenciální změny ceny uzamčených aktiv.

Úplně stejně jako v ostatních způsobech investování – nevkládejte peníze do něčeho, čemu nerozumíte. V oboru kryptoměn plat toto pravidlo dvojnásobně. Vždy musíte mít totiž na paměti, že je to sektor, na který státní kontrola moc dobře nedosáhne a vše tak padá jen a pouze na vaši hlavu.

Investice do “skutečných” aktiv

I s pomocí kryptoměn můžete investovat do “skutečných” aktiv. Na trhu existují nástroje a produkty, které sledují cenu podkladových aktiv. Většinou se jedná o různé investiční kontrakty na decentralizovaných burzách, futures apod.

Jak prakticky použít DeFi směnárnu PancakeSwap

Přišel čas na to, abychom si prakticky ukázali, jak nějakou DeFi službu použít. Předvedeme vám nákup kryptoměny s použitím směnárny PancakeSwap s připojením na blockchain Ethereum.

1. Nejprve si založte kryptoměnovou peněženku

Abyste mohli ve světě decentralizovaných financí fungovat, budete potřebovat svou vlastní kryptoměnovou peněženku. V tomto ohledu jsou uživatelsky nejpřívětivější peněženky ve formě rozšíření do prohlížeče. Takovým zlatým standardem je MetaMask. Peněženku si můžete stáhnout například do vyhledávače Google. Stačí přejít na stránku Chrome Web Store. Zde kliknete na modré tlačítko a peněženka se automaticky nainstaluje.

Jakmile budete mít rozšíření nainstalované, budete si muset ještě peněženku založit. Jednoduše klepněte na ikonu MetaMask v pravém horním rohu na liště prohlížeče. Otevře se před vámi okno peněženky. Program vás následně provedeme celým procesem.

V průběhu zakládání vám peněženka ukáže seed. Těchto 12 anglických slov slouží pro obnovení přístupu ke kryptoměnám v případě, že peněženku ztratíte nebo smažete. Pokud je nemáte, ke kryptoměnám ztratíte přístup navždy. Důkladně si je proto přepište na papír a ten někam schovejte.

Máte peněženku založenou? V tom případě se můžeme přesunout na další krok.

2. Nakupte ether a pošlete si ho na peněženku

Peněženku už máte, teď už ji potřebujete jen naplnit. V našem případě budeme nakupovat ether, protože se budeme pohybovat na Ethereovém blockchainu. Pokud budete chtít pracovat s jinými DeFi sítěmi, jakými je například Solana nebo BNB Smart Chain, budete potřebovat nakoupit nativní coiny těchto blockchainů. Je to kvůli tomu, že poplatky za práci s tokeny a smart kontrakty se vždy platí v měně podkladového blockchainu.

Nejjednodušší, jak můžete ether nakoupit, je skrze nějakou kryptoměnovou směnárnu. V České republice máme mnoho spolehlivých firem, se kterými můžete spolupracovat. Pro příklad se dá uvést například směnárna Anycoin nebo Simplecoin

Když se na směnárnu dostanete, mělo by být vše víceméně jasné. Nejprve najděte formulář či kalkulačku, do které budete zadávat vámi požadované množství kryptoměn. Následně doplníte nákupní formulář, do kterého budete zadávat adresu z vaší nově vytvořené MetaMask peněženky. Pak už jen objednávku odešlete, zaplatíte a na kryptoměny počkáte. Ve chvíli, kdy směnárna platbu zpracuje, vám na peněženku ether přijde. Většinou můžete očekávat, že to celé bude trvat maximálně pár hodin.

Pokud máte zájem o podrobnější popis, pak si přečtěte návod, ve kterém ukazujeme nákup etheru od A do Z. Podobné principy pak fungují i v případě, že budete nakupovat jiné kryptoměny.

3. Připojte se do DEX PancakeSwap

Jestliže máte v peněžence ether, jste připraveni na vstup do světa decentralizovaných financí. Přejděte tedy na DEX PancakeSwap.

Vůbec prvním krokem, který musíte na DeFi službách udělat, je připojení kryptoměnové peněženky. Většinou se to dělá skrze políčko “Connect Wallet”. V PancakeSwapu jej najdete v pravém horním rohu. Zároveň se přepněte na blockchain Ethereum. Tohle tlačítko najdete hned vedle Connect Wallet s tím, že zde může být název jiné sítě. Na PancakeSwapu je nativně BNB Smart Chain, avšak můžete zde nakupovat i na jiných sítích.

Ve vyskakovacím okně zvolte vaši peněženku MetaMask. Peněženka se automaticky otevře s žádostí o potvrzení tohoto spojení. Na tento proces si zvykněte. Každá akce, kterou na decentralizovaných aplikacích uděláte, bude potřeba potvrdit i skrze samotnou peněženku.

To, že jste připojeni správně, poznáte jednoduše. Namísto tlačítka Connect Wallet bude adresa vaší kryptoměnové peněženky.

4. Začněte nakupovat

Vše je připraveno. Můžete začít. Pokud chcete nakupovat, najeďte myší na tlačítko “Trade” a zvolte položku “Swap”. Na stránce, která vám vyběhne, pro vás bude nejdůležitější pravé pole.

V horním políčku jsou kryptoměny, které budete prodávat. V tom spodním jsou nakupované coiny. Jediné, co stačí udělat, je zadat množství a obchod odsouhlasit. Peněženka se vás ještě zeptá na potvrzení a máte hotovo. 

Jak vidíte, není to nic složitého. Proces je vždy velice podobný a weby mají většinou nějakou záložku, která vám vše vysvětlí.

Závěr – Mají DeFi aplikace smysl?

Jestli jste dočetli tento vyčerpávající článek až sem, zasloužíte si medaili. Kryptoměny samotné jsou složité a decentralizované finance do toho přidávají další vrstvu problémů. Stojí to vůbec za to?

Podle nás jsou decentralizované finance skvělým pokrokem, který kryptoměny udělaly za posledních pár let. Díky šikovným vývojářům se otevřely možnosti, jaké ještě nedávno vůbec nebyly. Chcete nakupovat kryptoměny bez toho, aby vás někdo neustále kontroloval a řídil? Není problém, můžete se na to vrhnout. Chcete nechat své prostředky zhodnotit a vydělat tak jiným způsobem, než při prodeji? Nic vám nebrání, skočte na lendingové protokoly a liquidity farming.

Pokud si dáte pozor na rizika a vždy si necháte čas pro ověření důvěryhodnosti dané služby, s největší pravděpodobností vás nic zlého nepotká. Pokaždé je potřeba počítat s tím, že vaše odpovědnost je to jediné, co vás skutečně brání před riziky. Když vás totiž kdokoliv okrade, s největší pravděpodobností se budete muset smířit se ztrátou prostředků. Policie ani jiné státní orgány vám nebudou nic platné, neboť i pro ně jsou pravidla kryptoměn neměnná. To, že se nedá vynutit vrácení platby, je prostě tvrdá a nekompromisní realita.

Celý obor kryptoměn a decentralizovaných financí je teprve v plenkách a vůbec by nás nepřekvapilo, kdyby se za pár let ekosystém úplně změnil. Ještě nedávno se komunita hádala o tom, že NFT na Bitcoinu nejsou možná. Netrvalo to zas tak dlouho a hele, Ordinals jsou na světě. Takto dynamický obor prostě kypí vývojem a můžeme se jen těšit na to, co si na nás vývojáři připravují.

Často kladené otázky (FAQ)

Článek je to pořádně dlouhý a celý obor DeFi ještě větší. Není těžké se v tom všem ztratit. Abychom vám vstup do decentralizovaných aplikací usnadnili, vytvořili jsme toto FAQ, které vám snad odpoví na všechny vaše základní otázky.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

“WBTC” bitcoinyZpůsob, jak používat bitcoiny v sytému DeFi sítě Ethereum. WBTC umožňuje uživatelům získat úrok z Bitcoinu, který půjčují prostřednictvím decentralizovaných úvěrových platforem popsaných výše. – cenu jsem dodnes nepochopil.
defi – to bude za par let jeden velky prusvih.

spot_img