Co to vlastně je DeFi?

1
money defi peníze coin růst
Zdroj: pixabay.com

DeFi je zkratka pro „decentralizované finance“, což je termín pro celou řadu finančních aplikací v kryptoměnách nebo blockchainu, zaměřených na rozvracení finančních zprostředkovatelů.

DeFi čerpá inspiraci z blockchainu, technologie, která stojí za digitální měnou Bitcoin, jenž umožňuje několika subjektům držet kopii historie transakcí, což znamená, že není kontrolována jediným centrálním zdrojem. To je důležité, protože centralizované systémy mohou omezit rychlost a propracovanost transakcí a zároveň nabízejí uživatelům menší přímou kontrolu nad jejich penězi.

Odlišnost DeFi

DeFi je odlišná tím, že rozšiřuje použití blockchainu od jednoduchého převodu hodnoty ke složitějším případům finančního využití. Bitcoin a mnoho dalších digitálně nativních aktiv se vymykající starým digitálním platebním metodám, jako jsou ty, které provozují Visa a PayPal, tím, že z transakcí odstraňují všechny prostředníky. Když zaplatíte kreditní kartou za kávu v kavárně, sedí mezi vámi a podnikem finanční instituce, která má nad transakcí kontrolu a má oprávnění ji zastavit nebo pozastavit a zaznamenat do své soukromé účetní knihy.

S Bitcoinem jsou tyto instituce mimo hru. Běžné nákupy nejsou jediným typem transakce, na které velké finanční společnosti dohlížejí. Ostatní typy transakcí, nad nimiž mají kontrolu finanční instituce, jsou půjčky, pojištění, crowdfunding, deriváty, sázky a další. Vyřazení prostředníků ze všech druhů transakcí je jedním z hlavních cílů DeFi. Dříve, než byl znám termín decentralizované finance, byla myšlenka DeFi často nazývána „open finance“.

defo
Zdroj: ivanontech.com

Ethereové aplikace

Většina aplikací, které si říkají „DeFi“, je postavena na Ethereu, druhé největší platformě kryptoměn na světě, která se od platformy Bitcoin odlišuje tím, že je snazší ji použít k vybudování jiných typů decentralizovaných aplikací nad rámec jednoduchých transakcí. Na tyto složitější případy finančního využití upozornil tvůrce Etherea Vitalik Buterin již v roce 2013 v původním whitepaperu Etherea.

Platforma Etherea je speciálně vytvořena pro inteligentní smlouvy tzv. smart kontrakty. Ethereum automaticky provádí transakce, jsou-li splněny určité podmínky – nabízí tím mnohem větší flexibilitu. Programovací jazyky Etherea, jako je Solidity, jsou speciálně navrženy pro vytváření a zavádění těchto inteligentních smluv. Například, když uživatel chce, aby jeho peníze byly poslány příteli příští úterý, ale pouze v případě, že se teplota podle serveru weather.com vyšplhá nad 33 °C.

Taková pravidla lze sepsat do chytré smlouvy. Na systému inteligentních smluv v jádru Etherea fungují desítky aplikací DeFi, z nichž některé jsou popsány níže. Blížící se aktualizace na Ethereum 2.0, by mohla dát těmto aplikacím nový impulz tím, že by se zbavila problémů s rozšiřitelností Etherea.

Nejoblíbenější typy aplikací DeFi

Decentralizované burzy (DEXs)

Internetové burzy pomáhají uživatelům směnovat různé druhy měn, ať už americké dolary za Bitcoin nebo Ether za DAI. DEXy jsou inovativním typem směnáren, které umožňují uživatelům obchodovat mezi sebou bez nutnosti třetí strany.

Stablecoins

Stabelcoiny jsou kryptoměny, které jsou vázány na stabilní aktiva jako například dolar, euro nebo švýcarský frank. Stablecoiny byly vytvořeny za účelem stabilizace ceny.

Půjčovací platformy (lending platforms)

Tyto platformy využívají chytré smlouvy, aby nahradily zprostředkovatele, jako jsou např. banky.

„WBTC“ bitcoiny

Způsob, jak používat bitcoiny v sytému DeFi sítě Ethereum. WBTC umožňuje uživatelům získat úrok z Bitcoinu, který půjčují prostřednictvím decentralizovaných úvěrových platforem popsaných výše.

Predikční trhy (prediction markets)

Trhy pro sázení na výsledky budoucích událostí, jako jsou např. volby. Cílem DeFi predikčních trhů je nabídnout stejnou funkčnost, ale bez zprostředkovatelů.

academy.ivanontech.com
Zdroj: ivanontech.com

Kromě těchto aplikací se objevily nové koncepty DeFi

Výnosové farmaření (yield farming)

Pro znalé obchodníky, kteří jsou ochotni riskovat, existuje výnosové farmaření, kdy uživatelé vyhledávají prostřednictvím různých DeFi tokenů příležitosti k větším výnosům.

Těžba likvidity (liquidity mining)

Nejoblíbenější forma výnosového farmaření (yield farming) spočívá v získávání tokenů zdarma. Tokeny zdarma lze nejčastěji získat z DeFi aplikací, které lákají uživatelé na jejich platformy.

Kompozice (composability)

DeFi aplikace jsou open source, což znamená, že kód, který je za nimi, je veřejný, aby si ho mohl kdokoliv prohlédnout. Tyto open source aplikace lze použít k vytvoření nových aplikací.

Peněžní stavebnice (Money legos)

Pojem kompozice lze chápat jako hru s Legem. Aplikace DeFi jsou jako Lego. Děti vytváří z kostek Lega budovy, vozidla a tak dále. Aplikace DeFi lze podobně jako Lego spojovat a vytvořit tak nové finanční produkty.

Půjčovací platformy

Jednou z oblíbených forem DeFi, která spojuje dlužníky s věřiteli kryptoměn, jsou úvěrové trhy. Jedna populární platforma, Compound, umožňuje uživatelům půjčovat si kryptoměny nebo nabízet vlastní půjčky. Uživatelé mohou vydělávat na úrocích za půjčování svých peněz. Složení určuje úrokové sazby algoritmicky, takže pokud je vyšší poptávka po půjčce kryptoměny, budou úrokové sazby posunuty výše.

DeFi půjčování je založeno na zajištění, což znamená, že pokud si uživatel chce vzít půjčku, musí složit zajištění – často ether token, který pohání Ethereum. To znamená, že uživatel neuvádí svou identitu ani s tím spojené úvěrové skóre, aby mohl získat půjčku, což je běžný způsob, jakým fungují půjčky bez DeFi.

lending
Zdroj: ivanontech.com

Stablecoiny

Další formou DeFi je stablecoin. Kryptoměny často zažívají výraznější cenové výkyvy než fiat měny, což není dobrá vlastnost pro lidi, kteří chtějí vědět, jakou hodnotu budou mít jejich peníze za týden. Stablecoins vážou kryptoměny na nekryptoměny, jako je americký dolar, aby udržely cenu pod kontrolou. Jak už název napovídá, cílem je zajistit cenovou „stabilitu“.

Predikční trhy (prediction markets)

Jednou z nejstarších aplikací DeFi působících na Ethereu je takzvaný „predikční trh“, kde uživatelé sázejí na výsledek nějaké události, například na „Vyhraje Donald Trump prezidentské volby v roce 2020?

Cílem účastníků je samozřejmě vydělat peníze, i když trhy s predikcí mohou někdy lépe předvídat výsledky než konvenční metody, jako jsou průzkumy veřejného mínění. Mezi centralizované předpovědní trhy s dobrými výsledky v tomto ohledu patří Intrade a PredictIt. DeFi má potenciál zvýšit zájem o predikční trhy, neboť ty jsou tradičně vládami odsuzovány a často ukončovány, když se řídí centralizovaně.

DeFi FAQ

Jak vydělám peníze s DeFi?

Hodnota uzamčená v projektech Ethereum DeFi prudce roste a mnoho uživatelů údajně vydělává spoustu peněz. Jak bylo zmíněno výše, pomocí úvěrových aplikací založených na Ethereu, mohou uživatelé vytvářet „pasivní příjem“ tím, že půjčují své peníze a generují úroky z půjček.

Výnosové hospodaření popsané výše má potenciál pro ještě větší výnosy, ale s větším rizikem. Uživatelům umožňuje využít úvěrového aspektu DeFi k tomu, aby svá šifrovaná aktiva zprovoznili a dosáhli tak co nejlepších výnosů. Tyto systémy však bývají složité a často postrádají transparentnost.

Je investice do DeFi bezpečná?

Ne, je to riskantní. Mnozí věří, že DeFi je budoucností financí a že investice do disruptivní technologie v rané fázi by mohla vést k masivním ziskům. Pro nováčky je ale obtížné oddělit dobré projekty od špatných. A těch špatných bylo dost. S růstem aktivity a popularity DeFi do roku 2020 se řada aplikací DeFi, jako je meme coin YAM, zhroutila a zanikla, což posunulo tržní kapitalizaci těchto projektů z 60 milionů dolarů na 0 dolarů během pouhých 35 minut. Stejnému osudu čelily i další projekty DeFi, včetně Hotdog a Pizza, kde mnoho investorů přišlo o spoustu peněz.

Kromě toho jsou chyby (buggy) v DeFi bohužel stále velmi časté. Chytré smlouvy (smart kontrakty) jsou mocný nástroj, ale jakmile se pravidla zapíší do protokolu, nemohou se změnit, což často dělá chyby trvalými, a tím se zvyšuje riziko.

Kdy se DeFi stane mainstreamem?

I když tyto aplikace DeFi přitahují stále více lidí, je těžké říct, kam budou směřovat. Mnohé z toho závisí na tom, kdo je považuje za užitečné a proč. Mnozí věří, že různé projekty DeFi mají potenciál stát se novodobým Robinem Hoodem, který přitáhne masy nových uživatelů tím, že učiní finanční aplikace inkluzivnější a otevřenější pro ty, kdo k takovým platformám tradičně nemají přístup.

Tato finanční technologie je nová, experimentální a není bez problémů, zejména pokud jde o bezpečnost nebo škálovatelnost.

Vývojáři doufají, že tyto problémy nakonec napraví. Ethereum 2.0 by mohlo řešit obavy z nedostatečné škálovatelnosti pomocí konceptu známého jako sharding, tedy způsob rozdělení základní databáze na menší části, které jsou pro jednotlivé uživatele lépe ovladatelné.

Jak bude Ethereum 2.0 působit na DeFi?

Ethereum 2.0 není všelék na všechny problémy DeFi, ale je to začátek. Ostatní protokoly, jako Raiden a TrueBit, se také připravují na další řešení otázek škálovatelnosti Etherea. Pokud tato řešení zapadnou na své místo, budou mít experimenty s DeFi na ethereu ještě větší šanci stát se skutečnými produkty, které se potenciálně dostanou i do mainstreamu.

 

Spuštění Eethereum 2.0 se blíží

Bitcoin jako DeFi

Zatímco Ethereum je ve světě DeFi špičkou, mnozí zastánci Bitcoinu sdílejí cíl vyřadit prostředníka ze složitějších finančních transakcí a vyvinuli způsoby, jak toho dosáhnout pomocí protokolu Bitcoin.

Společnosti jako DG Labs a Suredbits například pracují na technologii Bitcoin DeFi zvané diskrétní protokolové smlouvy (DLC). DLC nabízí způsob, jak s pomocí Bitcoinu realizovat složitější finanční kontrakty, například deriváty.

Jedním z případů využití DLC je vyplatit někomu Bitcoin pouze tehdy, pokud jsou splněny určité budoucí podmínky, například pokud tým Chicago White Sox vyhraje svůj příští baseballový zápas, budou peníze vydány vítězi.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře