Jak profitovat na Lendingu v DeFi

4.5
(6)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

V dalším díle seriálu, ve kterém vám ve spolupráci s Crypto Kingdom chceme přiblížit svět decentralizovaných financí, se podíváme na tzv. lending, tedy půjčky s využitím kryptoměn. A to navíc v plně decentralizované podobě, zase bez klasického prostředníka.

V minulém článku jsme se zaměřili na to, co to vlastně decentralizované finance obecně jsou. Pokud vás tedy zajímá úplný základ o tom, co tato velice lukrativní oblast představuje, najdete jej pod tímto odkazem. V dalších dílech se potom dostane na další jednotlivé produkty světa DeFi. Konkrétně se tak v následujících článcích dozvíte více o farmení kryptoměn na základě poskytování likvidity a stakingu. Dále se také podíváme na decentralizované směnárny a to, jak na nich vydělat.

Co je to Lending v DeFi

lending

Lending, jak už vyplývá ze samotného překladu (půjčování), pokrývá oblast půjček. Ty sice v principu fungují na podobné bázi, jako tradiční půjčování si od finančních institucí, přesto zde ale rozdílů rozhodně není málo. V principu se ale samozřejmě jedná o možnost půjčit si peníze (kryptoměny), za což zaplatíme úrok, a také o možnost, jak někomu půjčit kryptoměny a přijít si na úrok. Hlavní rozdíl je zde však v tom, že půjčky probíhají plně decentralizovaně a neexistuje tu žádný prostředník ve formě centrální entity. Prostředníkem je zde tak jen a pouze protokol.

Kryptoměnových půjček potom máme více druhů, kdy si je můžeme rozdělit zejména na dva hlavní. V prvním případě se jedná o nabízení konkrétních půjček konkrétním lidem. Jednoduše zde tak můžete zadat nabídku či poptávku půjčky či přímo využít nabídky někoho jiného. V druhém případě, který je v současnosti výrazně oblíbenější, naopak využíváme pooly (souhrny) kryptoměn. V realitě to funguje tak, že máme možnost uzamknout své kryptoměny v poolu, za což si odneseme poměrně stabilní úroky. Jejich odhadované hodnoty jsou dopředu známé. Lidé, kteří si chtějí půjčit, pak na základě předem nastavených podmínek mohou čerpat kryptoměny z daného poolu a půjčit si tak.

V obou případech je poté velice důležitým pojmem kolaterál, tedy v principu jakási jistota. Abyste si totiž mohli půjčit určitý objem kryptoměn, musíte dokázat (a v mnoha případech je také uzamknout), že máte dostatečně vysoký objem kryptoměn na svém účtu. U DeFi produktů z oblasti lendingu je poté obvyklé, že kolaterál musí být ve výši alespoň cca 150 % půjčovaných kryptoměn. Lending tak je vhodný zejména pro lidi, kteří chtějí získat další prostředky k obchodování či potřebují zaplatit akutní náklady, a přitom chtějí stále držet dané kryptoměny, protože očekávají růst jejich ceny.

Problém však může nastat v dobu, co je jako kolaterál využívána kryptoměna, jejíž dolarová hodnota prudce klesne (o více než 50 %). Poté může nastat tzv. flash loan exploit, při kterém dlužník půjčku nesplatí, protože je pro něj ekonomicky výhodnější přijít o vklad, který má již nižší dolarovou hodnotu. Obranu před těmito typy exploitů se nabízí různé v závislosti na platformě. Je ale nutné na to myslet.

Jak začít Lendingu v DeFi využívat?

Lending

V kurzu Nech své kryptoměny vydělávat pro vás máme připravený i konkrétní návod na jednu z lending platforem. Mimo to v něm najdete i spoustu dalších praktických ukázek, jak začít úročit vaše kryptoměny.

Zde zase máte na výběr dvě možnosti. Za DeFi lending je totiž některými považován i peer to peer (rovný s rovným) lending na centralizovaných platformách typu velice známého projektu Celsius. Stejně tak již v současnosti nabízí krypto půjčky některé centralizované burzy. Z důvodu centrální entity, která ovládá daný produkt, se ale o DeFi v principu spíše nejedná. K využití těchto produktů si ale každopádně budete muset založit účet na dané platformě a zaslat si na ní nějaké kryptoměny (nebo je nakoupit za fiat).

Zbylé typy lending produktů, které už můžeme s čistým svědomím označit za DeFi, poté fungují přímo na blockchainu ve formě decentralizovaných aplikací. K jejich využtití tedy budete potřebovat kryptoměnovou peněženku, kterou daná platforma podporuje. Sladit budete muset také blockchain. Lending platformu na Ethereu samozřejmě využijete jen a pouze s peněženkou podporující blockchain Etherea. Jednou z nejoblíbenějších možností je využití peněženky do prohlížeče MetaMask. Ta navíc podporuje přidání většího množství blockchainů. Návod na její využití naleznete zde.

Výhody DeFi Lendingu

 • Možnost zisku vysokých úroků
 • Nízké poplatky (v závislosti na platformě a blockchainu)
 • Decentralizace
 • Žádná cenzura, volný přístup
 • Dostupnost 24/7 po celém světě
 • Jednoduší proces než u tradičních institucí
 • Možnost získat půjčku a stále držet kryptoměny

Nevýhody DeFi Lendingu

 • Tzv. flash loans exploity
 • Možnost hacku či chyby ve smart kontraktu
 • Volatilita kurzů kryptoměn
 • V některých případech nejasné regulace
 • Neexistuje garance ani pojištění vkladů

Lending je tak rozhodně zajímavou alternativou k tradičnějším spořícím produktům i dalším možnostem úročení kryptoměn. Stále se však jedná o novou a rozvíjející se oblast, ve které nejsou např. různé exploity chyb a ztráty žádnou výjimkou. To ale vynahrazuje vysokými úroky, kdy si za půjčky stablecoinů lze přijít na roční úrok v řádu jednotek procent (u některých platforem až k 10-20 % v závislosti na poptávce) a u kryptoměn s volatilním kurzem na ještě vyšší. V dalším dílu se blíže podíváme na výběr těch největších a nejoblíbenějších platforem, které půjčování kryptoměn nabízí.

Přikládám také video:

Chcete se o DeFi dozvědět ještě více? Dorazte na workshop. V současnosti v této oblasti pořádáme 2 workshopy:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img